Прочитај ми чланак

Аустрија увела КАРАНТИН И ЗА ВАКЦИНИСАНЕ, донела и одлуку о обавезној вакцинацији!

0

Аустрија је предузела драматичан корак: цела држава у понедељак улази у карантин. Одлуку је на прес конференцији саопштио канцелар Александер Шаленберг. Дојче веле преноси да је ова земља такође увела и обавезну вакцинацију за све грађене, са којом ће се почети од фебруара следеће године.

Како би се обуздало ширење заразе, девет аустријских савезних држава сложило се да од понедељка уведу ограничења широм земље. Две трећине становништва Аустрије је потпуно вакцинисано, што је међу најнижим стопама у Западној Европи. Лист „Krinen cajtung“ пише да ће одлука бити орочена на 10 дана.Ова одлука је уследила након што је Аустрија пре неколико дана увела строжије мере за невакцинисане грађане. Већ тада се најавило да ће увести и далеко строжије корона мере за све, ако ова претходна опција не буде дала резултате.

Тада су медији спекулисали да би се владине опције сводиле на три категорије: даља ограничења (која ће вероватно морати да обухвате и вакцинисане), мере без принуде за смањење контакта и прекид ланаца преноса вируса (спровођење тестирања или подстицање на рад од куће), или мере за побољшање стопе вакцинације, преноси The Local.

Опште закључавање

Лист Heute, позивајући се на изворе блиске властима објавио је да ће цела земља отиши у локдаун од понедељка.

Нико не жели ову меру, а она би обухватала подразумевала преокрет од владе која је обећала да нове мере неће утицати на вакцинисане грађане у Аустрији.

То ће наводно подразумевати затварање угоститељских објеката и услужних делатности, док би школе и вртићи требали да буду отворени само за децу радника запослених у делатностима од есенцијалног значаја за функционирање друштва. Значи да ће вероватно само радити супермаркети и апотеке, а за сада је познато да би локдаун трајао најмање 10 дана.

„Ако сада не покажемо солидарност, када ћемо?“, питао је Раинер Тел, који води одељење за хитне случајеве на клиници у Бечу.

„Свако ко верује да су само Салцбург и Доња Аустрија тешко погођени, варају се. Сва регионална и делимична блокада ће само продужити проблем“, рекао је он.

Зелена странка у Салцбургу је позвала на затварање у региону. Чак и у Бечу са најнижом стопом инциденције у земљи, градоначелник Мајк Лудвик, рекао је у среду поподне да „не може да искључи“ још једно затварање.

„Не желим да Беч заврши у истој ситуацији као и други региони“, рекао је он новинарима о могућем затварању.

Увођење обавезне вакцинације

Аустрија ће од фебруара следеће године увести обавезну вакцинацију за све грађане, како би се зауставило ширење коронавируса.

Влада је раније потврдила да истражује правни основ за обавезну вакцинацију. ОРФ истиче да су власти разговарале о предлогу да се од следеће године обавезна вакцинација пропише законом. Кршење те обавезе кажњавало би се високим новчаним казнама, па чак и затвором, наводи ОРФ.

Министар здравља је раније најавио да жели да вакцинацију против коронавируса учини обавезном за раднике у здравству и сектору неге, што је мера која је најављена и у Белгији и у Великој Британији за раднике кућне неге. Министар правде је у среду потврдио да је ово правно процењено у Аустрији, али да није јасно још како ће се тачно спровести.

У међувремену, потпредседник белгијске владе чак је рекао да би било поштеније да се вакцинација учини обавезном за све, а не само за неке професије – и рекао је да би то било поштеније од делимичног затварања као у Аустрији, преноси Брисел тајмс.

Које би нове мере Аустрија могла да уведе како би зауставила ширења заразе?

Вечерњи полицијски час

Други сценарио је да ће Аустрија престати са општим затварањем али да ће уместо тога увести вечерњи полицијски час.

То би значило да би пабови, барови и ноћни клубови морали да се затворе, а људи би увече били подвргнути ограничењима без обзира на статус везан за вакцинацију.

Министар здравља Волфганг Мукштајн рекао је да је полицијски час од 22 сата једна од могућих мера, иако је канцелар Александар Шаленберг негирао да је та мера на столу.

За то се залагала и Катарина Рајх, висока званичница у министарству здравља, која је за националну телевизију ОРФ рекла: „То није пандемија невакцинисаних, али смо дошли до фазе у којој то утиче на све нас“.

Она је рекла да су мања ограничања за невакцинисане вероватно неопходна али је додала да „политички то није лако“.

Ова мера је уведена у Холандији са временом затварања у 20 часова, али не без контроверзи, јер неколико приватних послова одбија да се придржава нових ограничења.

Правило 2Г+ за више места

Током веће дела пандемије, Беч је увео строже мере од оних на националном нивоу, тако да је то увек добро место за тражење знакова онога што тек долази.

Главни град ће увести 2Г+ правило за „ноћну гастрономију“ (пабове, барове и клубове, као и за неке локале где се храна служи до касно у ноћ), и догађаје, што значи да ће гостима бити потребан доказ о вакцинацији или опоравку, као и негативни ПЦР тест. Иако вакцинација нуди заштиту од заразе и озбиљног обољевања од вируса, она не уклања ризик у потпунсоти, тако да би овај корак могао да смањи ризик од асимптомских случајева.

Ову меру је предложила група аустријских научника који су изнели отворну објаву под називом „повратак у норманост“.

Више ПЦР тестирања за школе и на послу

Иста група научника, укључујући вирусологе са универзитета широм земље, позвала је да се од невакцинисаних људи захтева да дају негативне ПРЦ тестове на радним местима по 3Г правилу, јер су они поузданији од антигенских тестова који су такође тренутно дозвољени.

Група је позвала и на више ПЦР тестирања у школама како би се прекинули ланци преноса.

Рад од куће

Једна од мера која би могла да се уведе јесте да се охрабре послодавци да дају радницима дозволу за рад од куће. Министар здравља је замолио људе да раде од куће „што је више могуће“.

Ова мера је посебно важна пошто се уклапа у циљ владе да смање контакти и ширење болести.

Финансијски подстицати вакцинацију

Регион Бургенленд је прогласио вакцинациону лутрију, нудећи извлачење безготовинских награда за становнике које су се вакцинисали, а Горња Аустрија је покренула сопствену верзију шеме за борбу против мале вакцинације у свом региону.

Ректор Медицинског универзитата у Грацу, Хелмут Самониг, предложио је да се иде и корак даље и понуди 1000 евра свакој особи која се вакцинише, али ова опција вероватно неће заживети.

Борба против дезинформација

Један од начина да се повећа стопа вакцинације јесте да се превазиђу „штап“ и „шаргарепа“ и да се осигура да власти ефкасно комуницирају. Документ „Повратак у будућност“ апелује на политичаре: „Јавна комуникација мора бити доследна, заснована на чињеницама, искрена и транспарентна. Циљ контроле пандемије у интересу друштва у целини мора имати предност над партикуларним интересима“.

Лекари би могли да се фокусирају на слушање и разговор са онима који одбијају вакцинацију, јер су под утицајем дезинформација.