Прочитај ми чланак

Асанж у паници: Опседнут сам самоубиством Праљка у Хагу

0

Џулијан Асанж признао је да је опсесивно гледао самоубивство бившег генерал-пуковника хрватске војске Слободана Праљка у Хашком трибуналу, рекла је лекарка која је неколико пута посетила оснивача Викиликса док је боравио у амбасади Еквадора у Лондону.

На саслушању о евентуалној екстрадицији Асанжа Америци где га траже због кршења њиховог закона о шпијунажи и завере да открије информације од важности за националну безбедност, др Сондра Крозби, професорка Бостонске школе медицине посведочила је да је приметила видљиво пропадање, како ментално и физичко, током четири посете Асанжу.

Крозби је рекла суду да јој је Асанж, током њене посете у фебруару 2018. године, први пут причао о самоубиству и томе како “врло озбиљно” разматра ту опцију и како је изнова и изнова гледао како Праљак испија отров у судници у Хагу.

Неколико тренутака након што му је потврђена 20-годишња казна за ратне злочине, Праљак је устао, рекао да је невин и попио отров. Два сата касније умро је у болници. Драматична сцена самоубиства команданта хрватских снага стримована је уживо на сајту Хашког трибунала.

Крозби је рекла да јој је Асанж описао како је “паузирао” и “анализирао” Праљково лице док је дрхтавом руком приносио бочицу са отровом устима и испијао га.

Асанжови адвокати рекли су раније ове недеље да ће њихов клијент врло вероватно покушати да се убије ако га Британија изручи САД и указали су на све лошије ментално стање узбуњивача који је седам година боравио у еквадорској амбасади одакле је 2019. избачен и пребачен у британски затвор.

Крозби је рекла да јој је Асанж, када га је посетила у Белмарш затвору у октобру 2019. деловао “веома депресивно” и да јој је рекао да “сто пута дневно” помисли на самоубиство.

“Деловао је као да му је веома тешко”, рекла је она.

Америчко тужилаштво оптужило је 49-годишњег Аустралијанца по 17 тачака оптужбе за шпијунажу и објављивање поверљивих података за шта му прети максимална казна затвора од 175 година.

Представници америчких власти тврде да Асанжово ментално здравље није толико лоше колико његови адвокати покушавају да представе и наводе да узбуњивач неће бити малтретиран у америчком затвору Александрија у Виџинији где ће, ако буде изручен САД-у, чекати суђење.

У истом том затвору Челси Менинг, бивша обавештајна аналитичарка која је проследила гомилу докумената Викиликсу, је покушала да се убије раније ове године. Иако јој је тадашњи председник Барак Обама укинуо 35-годишњу затворску казну 2017. године, Менингова је враћена у затвор у мају 2019. јер је одбила да сведочи пред Великом поротом која је истраживала Викиликс.

Психолог Најџер Блеквуд, који је процењивао Асанжа у Белмаршу, такође сматра да је ризик да Асанж одузме себи живот није претерано велик.

“Мислим да постоји ризик од суицида, али да се тај ризик може држати под контролом у Белмаршу”, рекао је он. “Фактори ризика су промењиви, а са третманом би тај ризик могао да се контролише”, додао је Блеквуд.

Асанж, додао је он, “је веома одлучан и отпоран човек” који је на “најблажем крају” спектра аутизма. Блеквуд је рекао и да је “Асанж врло функционална особа која је на високом нивоу водила веома успешну организацију”.

Психолог је међутим рекао да близина породице и пријатеља помаже Асанжовом менталном здрављу, као и приступ професионалној помоћи.

“Мислим да постоји ризик од покушаја самоубиства који је повезан са изручењем, али да тај ризик није велики”, рекао је он суду. “Тај ризик може да се повећа у окружењу у коме неће имати приступ стварима које су му битне”.

Уз аргумент да би изручење представљало ризик по Асанжов живот, његови адвокати тврде и да је он новинар и да има право да се позове на Први амандман који му пружа заштиту због објављивања докумената који су разоткрили злочине америчке војске у Ираку и Авганистану.

Саслушање о изручењу Асанжа САД требало би да траје до почетка октобра.