Прочитај ми чланак

Анатолиј Несмијан: Светла будућност у Русији на прагу или Путин укорак са Швабом

0

Непријатељ је непријатељ, али када је реч о битним питањима, руске власти с њим корачају у истом строју

Рат је, како кажу, рат, али светла будућност је на видику. Саставили су је наши партнери, који се данас привремено називају „непријатељским земљама“.

Од 1. априла почиње тестирање плаћања грађана дигиталним новцем. За оне који не знају, на рачуну ћете имати потпуно исте рубље, с једном разликом – дигитална рубља може постати ограничена у било ком тренутку. И нећете моћи да купите робу у продавници за износ који прелази границе које су вам додељене за ове сврхе. У сваком тренутку може вам бити забрањено да нешто купите, без обзира колико кошта, или лишени приступа читавим групама роба или услуга. Без објашњења, може вам бити забрањено да располажете својим новцем. И тачка. Има још занимљивих ствари, али све се уклапа у Швабову „нову нормалност“.

Вест руске агенције Каћуша од 17. јануара 2023: „Рубља као платежно средство у дигиталном концентрационом логору већ у Думи: Набијулина с ,партнеримаʻ оваплоћује глобалистичку антиутопију“

Дакле, непријатељ је непријатељ, али када је реч о битним питањима, руске власти с њим корачају у истом строју.

То не значи да ће светла будућност доћи баш сутра. Дигитални новац има смисла само у преобликованом друштву, подељеном на слојеве, од којих ће сваки имати своја потрошачка права, строго регулисана правилима. Улазак у слој, напуштање и прелазак у други мора се повиновати алгоритмима који ће бити прописани читавим низом обавезних радњи, чије ће испуњење потврдити право да се буде у једној или другој групи потрошача. А њихово неиспуњавање – губитак права и прелазак у нижу касту.

Томе, заправо, и служи дигитализација грађана, увођење дигиталног пасоша, који обухвата готово све податке како о самом грађанину, тако и о његовим поступцима. За време „пандемије“ овај пројекат у Русији није било могуће спровести – прекинуо га је тихи бојкот становништва, које упорно није хтело да се вакцинише непознатим супстанцама. Али то не скида задатак с дневног реда, па се промоција пројекта наставља.

Истовремено, важно је бити свестан да је и дигитализација људи, и разни алгоритми, и дигитални новац, и све што је у вези с овим пројектом само алат. Дакле, по себи ни добро ни лоше. Може бити делотворно, али не мора.

Етичке категорије („добро-лоше“) постављају они у чијим су рукама алати. А када су у рукама учесника Форума у Давосу или у рукама мафијаша, погрешно називаних властима, очигледно је да ови алати људима неће донети ништа добро.

Вест руске агенције Интерфакс од 15. фебруара 2023: „Путин подржао увођење дигиталних личних исправа на паметне телефоне“

Уводи се и дигитални пасош за породице мобилисаних. Путин је већ подржао иновацију.

Кретање друштва у смеру поделе на различите групе и касте се наставља. Сви су једнаки, али морају постојати они који ће у сваком случају бити једнакији.