Прочитај ми чланак

Анализа: Криза на Корејском полуострву

0

sjeverna-koreja-je-odlucila-moramo-posjedovati-nuklearno-oruzje-kako-bi-podigli-standard-stanovnistva_9_4911(Адванце)
Претње које су се заређале на Корејском полуострву досегле су критичну тачку.

7. марта се Пјонгјанг запријетио ‘превентивним’ нуклеарним нападима против САД-а. 12. марта се Демкратска Република Кореја поручила како је ‘прекид непријатељстава’ који је трајао годинама ништаван. Како би показао да се не шали, Пјонгјанг је прекинуо ‘црвену линију’ с Јужном Корејом, која земљама које немају дипломатске односе служи за комуникацију у хитним случајевима.

30. марта се Северна Кореја прогласила ‘ратно стање’, упозоравајући да ће на било какву провокацију Сеула и Вашингтона одговорити ‘тоталним и нуклеарним ратом, те како је ситуација ни рата, ни мира, која је годинама трајала напокон готова’. 26. марта се влада Северне Кореје поручила како је њена војска спремна ‘напасти све америчке базе у азијско-пацифичкој регији, али и амерички континент, те Хаваје, Гуам и Јужну Кореју’.

Државни медији у Пјонгјангу су објавили како је земља ‘у стању борбене готовости првог реда, те како је присуство америчких бомбардера Б-52 и Б-2, који учествују у заједничким војним вежбама са војском Јужне Кореје, чин застрашивања корејског народа’.

31. март су се амерички борбени авиони стелт Ф-22 из Јапана придружили војним вежбама у току. Истовремено су САД и Сеул потписали нови уговор о војној сарадњи. Реторика Пјонгјанга се заоштрила након усвајања Резолуције 2094. у Савету безбедности, а која Северној Кореји намеће нове санкције због трећег нуклеарног тестирања, којег је извршила 12. вељаче 2013.

11. марта, упркос упозорењу Пјонгјанга, Сеул и Вашингтон покрећу заједничке војне вежбе у трајању од седам дана. У њима је учествовало 10.000 јужнокорејских војника, којима се придружило 3000 америчких маринаца, но оно што је додатно разљутило Северну Кореју је одлука о слању додатних 10.000 америчких војника који ће са појачаним копненим, поморским и ваздушним снагама Јужне Кореје обавити заједничку годишњу војну вежбу ‘Пали орао’ све до 30. априла ове године. Северна Кореја је у овом хаосу пуна три месеца под општом мобилизацијом.

ЦК Радничке партије ДР Кореје: ‘Нуклеарно наоружање смањује издвајања за одржавање конвенционалних оружаних снага, а тај новац преусмери у побољшање стандарда становништва’

31. марта се севернокорејски лидер, Ким Јонг-Ун, у Пјонгјангу председавао седницом пленарном Централног комитета Радничке партије Кореје. На седници је усвојена декларација којом се нуклеарно оружје дефинише ‘од виталног значаја за нацију и део одбрамбеног система земље којега неће мењати ни за милијарде долара’. Службена новинска агенција КЦНА преноси како је одлучено ‘да ће се поседовање нуклеарног наоружања морати дефинисати законом’. Усвојена је и нова стратегија којој је циљ привредни опоравак који мора ићи упоредо са развојем нуклеарног програма.

‘Нуклеарно наоружање се мора развити и усавршити, те интегрисати у стратегију одбране земље у потребној количини и квалитету све до оног тренутка када не дође до опште денуклеаризације човечанства. Привредну стратегију и нуклеарни програм морају пратити напори у развоју пољопривредног сектора, лаке индустрије и побољшању стандарда становништва. Економија у земљи ће прећи на ону која се заснива на знању и мултилатералној, те свестраној трговини с иностраним партнерима. Због остварења зацртаног циља, држава је одлучила да осигура издашне новчане потпоре ‘, преноси државна агенција КЦНА.

Напори би се требало усредсредити на развој науке и технологије у истраживању свемира и слање сателита у Земљину орбиту. Северна Кореја је одлучила како нуклеарни програм и привредни развој морају ићи упоредо једно с другим. Челници ЦК и лидер Ким Џонг-Ун су ову одлуку образложили речима: ‘Када Северна Кореја развије нуклеарно наоружање, смањити ће огромне издатке за војску, а који ће се тада преусмерити у пољопривредни сектор, индустрију робе широке потрошње, те за побољшање стандарда становништва’ .

1. април – Сједница Народне скупштине Северне Кореје на којој су усвојени предлози ЦК Радничке партије Дан након пленарне седнице, 1. априла, Ким Јонг-ун је окупила заступнике редовној пролећној седници Народне скупштине, на којој им је објаснио одлуке Партије: развој привреде, раст стандарда становништва и развој нуклеарног програма до коначне реализације. У медијима се увек преносе изјаве Ким Јонг-Уна које се односе на САД и јужне суседе, а заборавља се како је, од када је преузео власт, увек инсистирао на економском опоравку земље. Но то на Западу очито није вест коју вреди преносити, као ни она када је честитајући Нову годину пружио руку помирења Сеулу.

Како се може приметити, Северна Кореја нема намеру да одустане од нуклеарног програма ни под коју цену, а привредни опоравак јој је пријеко потребан. Потешкоће би могле наступити и због чињенице да војска, која је у стању приправности већ неколико месеци, троши залихе пријеко потребне становништву. Индустрија је прешла са производње роба за цивилно становништво на робу потребну за војску. Војска, која иначе учествује у бројним јавним радовима и ради у државним предузећима, своје драгоцене радне сате сада троши на одржавање борбене готовости.

Нема никакве сумње да је Северна Кореја заузела тврд став, но не треба заборавити како је Пјонгјанг у децембру постигао значајна достигнућа у технолошком развоју. Тада је у орбиту успешно лансирао сателит и на тај начин показао како су све приче око лажирања резултата њихових технолошких достигнућа пуке бесмислице.

Потом се и нуклеарно тестирање у фебруару показало успешнијим од протекла два, што је Северној Кореји омогућило продају својих система другим земљама, као нпр Ирану и Пакистану. Тренутно ДР Кореја, са својим конвенционалним ракетама и оружаним снагама, може бити опасност за Јужну Кореју и делове Јапана, будући да је у стању у само првом сату могућег сукоба на Јужну Кореју испалити 500.000 пројектила из артиљеријског оруђа.

sjeverna-koreja-je-odlucila-moramo-posjedovati-nuklearno-oruzje-kako-bi-podigli-standard-stanovnistva_8166_4281_eРеторика или реална опасност од оружаног сукоба – Чиме располаже Северна Кореја
Оружане снаге ДР Кореје броје 1.400.000 војника у активном саставу, те 4.700.000 резервиста. Располажу с око 5000 тенкова и преко 1300 борбених оклопних возила, те 12 7000 комада артиљеријског оруђа већег калибра и 1100 вишецјевних ракетних бацача. Ратно ваздухопловство поседује 1200 летелица, од тога 650 борбених авиона.

Ратна морнарица има 708 пловила, од којих 3 фрегате и 70 подморница. Одбрана на обали је поверена артиљеријским батеријама од 122, 130 и 152 мм. Подморнице би могле бити ефикасне у операцијама пребацивања специјалних постројби иза непријатељских линија. Минска поља дуж целе линије раздвајања су добра заштита од евентуалног покушаја копнене инвазије. Ракетни арсенал Северне Кореје броји око 1000 пројектила, међу којима су системи Нодонг домета 1000 км, Таеподонг-1 домета 2200 км, Мусудан 4000 км и Таепононг-2 домета 6000 км. Таеподонг-2, којега се сматра релативно високо-технолошким достигнућем, имао је 3 пропала покушаја тестирања; 2006, 2009 и 2012.

Међутим, 12. просинца 2012. је обављено његово успешно тестирање. Северна Кореја поседује плутонијума за 5-10 нуклеарних бојевих глава. Половина оружја Северне Кореје је пројектована у касним ’60-им, а на северу земље поседује и старије наоружање. Није познато да ли Северна Кореја поседује ракете земља-земља с хемијским бојевим главама.

Домет ракетног арсенала Северне Кореје12. Фебруар је Северна Кореја, након два неуспела покушаја, у постројењу Пунггие-Ри на северозападу земље извршила успешан нуклеарни експеримент. То јој омогућава да дође до нуклеарног оружја које би, иако би се радило захтевном покушају, било способно погодити Гуам, Хаваје и западну обалу САД-а.

Одговор Јужне Кореје
Колико је читаву ову ситуацију схватила Јужна Кореја разумије се из изјаве новоизабране председнице, Парк Геун-Хие, која је поручила:

‘Уколико би дошло до било какве провокације против нашег народа и земље, бити ћемо присиљени одговорити свом жестином од самог почетка, не обазирући се на политичке последице нашег чина’.

1. април је министарство одбране Јужне Кореје представило нови план који оружаним снагама даје дозволу за покретање ‘превентивног напада против ДР Кореје у случају да се процијени како постоји непосредна опасност од нуклеарног или ракетног напада’. На радном састанку са председницом Парк, министар одбране је изјавио како војска ‘распоређује системе који би требали бити у стању да онемогући нуклеарни и ракетни напад од стране Северне Кореје, те како се побољшава систем надзирања и препознавања војне претње са севера’.

Јужна Кореја тренутно распоређује противракетне системе на стратешки важним местима, а нови план одбране, којега разрађују заједно са САД-ом бити ће довршен тек у октобру ове године. Јужна Кореја убрзано ради и на изградњи (пре предвиђеног рока) свог противракетног система ‘Кореан Аир анд Миссиле Дефенсе (КАМД)’, који је пројектован како би пресретао непријатељске пројектиле на висини од 10-30 км.

Како би се додатно оснажила, Јужна Кореја је одлучила у најкраћем могућем року распоредити америчке дронове за шпијунажу Глобал Хавк, а до 2021. намерава да лансира у орбиту и два сателита за шпијунирање. У децембру 2012. је америчка влада изјавила како је Конгрес, у оквиру 1,2 млрд $ вредног програма Фореигн Милитари Салес, Јужној Кореји одлучио да прода дронове Глобал Хавк. Постоје и индиције како јужнокорејско министарство одбране захтева развој нуклеарног наоружања.

sjeverna-koreja-je-odlucila-moramo-posjedovati-nuklearno-oruzje-kako-bi-podigli-standard-stanovnistva_4977_1973_e
Русија: „Нећемо остати по страни док расту тензије на нашим источним границама“

30. марта се челник руског изасланства у шестостраним преговорима о севернокорејском нуклеарном програму, Григориј Логвинов, за агенцију Интерфакс изјавио ‘како се нада да ће све стране смирити тензије, али како Русија неће остати по страни док у близини њених источних граница расту напетости’.

‘Надамо се да ће све стране да покажу високи осећај одговорности и умерености и како нико неће прећи границу с које нема повратка’, изјавио је Логвинов.

29. марта се министар спољних послова Руске Федерације, Сергеј Лавров, је упозорио ‘како се чини да сваког тренутка ситуација може измаћи контроли’.

‘ДР Кореја усмерава свој арсенал према америчким базама, а САД јачају војно присуство у региону. И једни, и други су одговорни за напетост која се створила. Позивам обе стране да не показују једни другима војну моћ којом располажу. Забринути смо због чињенице да је, након што је Савету безбедности једногласно усвојена резолуција, уследила једнострана акција против Сјеврене Кореје која је појачала своје војне активности, изјавио је тада Лавров, мислећи при том на план САД-а да појача систем противракетне одбране заједно са Јужном Корејом. Руски министар је упозорио на ‘зачарани круг’ и изјавио како се све стране морају суздржати од једностраних акција.

Наравно да реторика није никаква акција, а директан напад против САД-а и њихових савезника се за сада не чини као реална опција. Остаје чињеница да тензије повећавају ризик некаквог ограниченог сукоба. Северна Кореја се и даље технолошки убрзано развија, што САД, Јужна Кореја и Јапан користе као аргумент за трку у наоружању у региону и на јачање противракетног одбрамбеног система са Сједињеним Државама на челу.

У овом тренутку је сасвим извјесно да никакве ‘војне вежбе’ неће уплашити Пјонгјанг, него је потребна већа сарадња на међународном нивоу како би се избегао најцрњи сценарио. Правити се како проблем не постоји, најгора је могућа опција, а одговорност за рјешавање проблема лежи на свим члановима ‘шесторке’ (Северна Кореја, Јужна Кореја, Кина, САД, Јапан и Русија).

За САД аналитичари кажу како ‘има три могућности’. Ући у сукоб са Северном Корејом, игнорисати је или је покушати разумјети. Тешко је за очекивати од Стате Департмента да ће размотрити трећу могућност, јер су се управо ондје опредијелили за политику која је натерала Северну Кореју да се окрене ефикаснијем оружју и на тај начин средства која су одлазила на троми и скупи одбрамбени систем усмери у опоравак привреде.