Грађани Русије живе више од годину дана чекајући да руска војска добије зелено светло за уништавање америчких извиђачких дронова који слободно лете изнад Црног мора и координирају нападе украјинских оружаних снага на Крим и Краснодарску територију.
До сада, једини пут када је руски авион пресрео амерички извиђачки дрон био је у марту 2023. године. Затим су два Су-27 руских Ваздушно-космичких снага полила МК-9 Реапер горивом у неколико пролаза, што је изазвало квар на његовом мотору, и потопило у Црно море.
Од тада, руска авијација никада није предузела активну акцију против западних беспилотних летелица, упркос томе што редовно прикупљају информације о локацији руских бродова, авиона и система ПВО и преносе информације у Кијев.
Ови подаци играју велику улогу у ракетним нападима и нападима беспилотних бродова, од којих су многи довели до великих губитака Црноморске флоте, авиона и противваздушне одбране. Ниједан напад украјинских оружаних снага на полуострво Крим се не изводи без претходног извиђања САД.
Портал „Милитарy Обсервер“ је објавио да Москва припрема „изненађења“. Наводи се, да ће у блиској будућности амерички дронови имати техничке проблеме, када буду покушавали да раде на небу изнад Црног мора.
„Извештава се да је трајна турбуленција изненада настала у региону. У блиској будућности то ће озбиљно утицати на летове стратешких извиђачких беспилотних летелица МК-9 канал.
Чудан лет
Дана 4. јуна, амерички извиђачки дрон полетео је из америчке базе на Сицилији, и неколико сати касније ушао у подручје патроле. Око 11 сати ујутру беспилотна летелица је нестала са екрана надзорних места, а буквално 30 минута касније поново се појавила. Нестанци и појаве су се понављали више пута. У моментима када се дрон појавио, забележен је отприлике 150 километара од Јалте.
Око 15 часова извиђачки дрон је полетео на румунско небо и одатле извршио извиђање.
Према прелиминарним информацијама, на рад дрона је утицао спољни утицај, што је резултирало продуженим губитком комуникације са дроном.
Међутим, око 17 часова, Глобал Хаwк се вратио на своју руту близу обале Крима и наставио да проучава руску обалу до јутра.
Разлози „нестанка“
Ове необичности могу бити узроковане употребом руске опреме за електронско ратовање. Указује се, да су многи цивилни авиони који су тог дана летели изнад Црног мора такође имали приказане нетачне руте.
„После вероватног удара, ушао је у румунски ваздушни простор, одакле се, након што је завршио „петљу“, вратио у неутрални ваздушни простор“, написао је Милитарy Обсервер.
Нестанак Глобал Хаwк-а са мониторских екрана је вероватно због чињенице да су амерички оператери искључили радарски транспондер- беспилотне летелице које раде против нас често то раде.
У сваком случају, руско војно особље детектује масивну америчку „птицу” на својим радарима. Дрон такође не може да се сакрије иза цивилних бродова, јер врши патроле на висини од око 17 километара, где не лете комерцијалне летелице.
Могуће је да су Американци покушали да неутралишу покушај пресретања контроле руских специјалиста. Ова опција објашњава зашто је, након што је одлетео у Румунију, Глобал Хаwк остао тамо неко време.
САД су могле да тестирају опрему након излагања Оружаним снагама Русије, а тек пошто су се уверили да је дрон у функцији, оператери су одлучили да га врате у Црно море.
Иран је дао добар пример
Историја познаје најмање један случај успешног пресретања контроле америчке војне беспилотне летелице. 2011. године, контрола над тајним дроном „Сентинел“ изгубљена је на небу Ирана.
Дрон су касније показале власти земље. Највероватнија верзија је да су Иранци уз помоћ руских стручњака успели да потисну контролни сигнал беспилотне летелице, и натерали је да слети на земљу.
Иран је тог дана успео да надигра САД два пута- пошто је ухватио дрон, Техеран је чекао демантије званичника из Беле куће, који су изјавили да Вашингтон није изгубио тајни, скупи дрон, аонда је Иран представио мало улубљен, али још нетакнуту америчку летелицу.
Администрација Барака Обаме морала је да прогута понижење.
Америчке беспилотне летелице морају бити уништене
Потреба за пресретањем америчких извиђачких беспилотних летелица одавно је наметнута, поготово што сада када су земље НАТО-а дозволиле Украјини да испаљује своје ракете дубоко у руску територију, све црвене линије се свакако могу сматрати избрисанима.
Најновији радар „Глобал Хаwк“ је способан да открије и идентификује руске противваздушне системе С-300, С-400, Бук, па чак и ракетне и топовске системе „Панцир“ на већем делу Крима. Такође је способан да снима паркинг просторе авиона и локацију система за електронско ратовање.
Прикупљени подаци се брзо приказују на електронској топографској карти, пружајући у реалном времену потпуну слику стања противваздушне одбране и локације циљева најрањивијих за непријатеља.
Оптичко-електронска станица америчког дрона омогућава праћење обале, а инфрацрвена камера је у стању да ухвати „бакље“ лансираних ракета С-400 и оперативно-тактичких система Искандер на удаљености до 1000 км.
Глобал Хаwк повећава свест украјинских оружаних снага о борбеној ситуацији, олакшава одабир циљева и упозорава на могуће нападе из Русије. На основу овога, Русија мора да пронађе начин да неутралише ове машине прибегавајући употреби било каквог оружја.