Прочитај ми чланак

АМЕРИЧКЕ ВЛАСТИ УКИДАЈУ СЛОБОДУ ИНТЕРНЕТА – можемо ли слободу пронаћи негде другде

0

Амерички савезни одбор за комуникације (FCC) изгласао је у четвртак укидање правила из 2015. којима се осигурава слободни и отворени интернет, отворивши тиме простор за преобликовање данашњег дигиталног света.

Изгласавање предлога председника Америчког савезног одбора за комуникације, Ајита Паија, победа је пружатеља интернетских услуга попут компанија AT&T, Comcast Corp и Verizon Communications и даје им овлашћења над тиме којим садржајима потрошачи могу приступити. Тиме се укида тзв.’неутралност интернета’, појам који у Америци означава све оно што данас потрошачи очекују од интернета. А очекују да буду повезани на било коју веб страницу, апликацију или садржај који пожеле и да имају контролу над интернетом.

Неутралност интернета је темељно начело које забрањује интернетским пружатељима услуга да убрзавају, успоравају, блокирају или наплаћују било који садржај, апликацију или веб страницу којој потрошач жели прићи.

Демократи и компаније попут Alphabet Inc коју је основао Гугл, те Фејсбук, затражили су од Паија, републиканца којега је именовао председник Доналд Трамп, да задржи правила из 2015. године, из доба Обаме. Члан одбора, демократ Mighon Clyburn, рекао је након гласања да су републиканци „дали кључеве интернета шачици мултимилијардерских корпорација”.

Критичари ове нове одлуке кажу да интернет који није у потпуности слободан није интернет, те да ће укидањем неутралности постати затворена мрежа у којој ће компаније моћи одлучивати којим ће се страницама, садржају или апликацијама моћи приступити. То ће имати несагледиве последице, примерице по неке медије, мањине или активисте. Паи тврди да су правила из 2015. репресивна и да гуше конкурентност и иновације. FCC је изгласао предлог с 3 гласа за и 2 гласа против, чиме се отворио пут за даљњу процедуру за укидање старих правила.

Приватни облак, подаци, клауд

Корисници вероватно неће одмах приметити промене које ће резултирати измене прописа, али мале фирме које започињу посао страхују да би мањак ограничења могао подићи трошкове или водити тому да њихови садржаји буду блокирани. Пружатељи интернетских услуга кажу да корисници неће осетити промене аргументирајући да је углавном нерегулирани интернет функционисао добро две деценије пре уредбе из 2015.

Укидање неутралности интернета неће ступити на снагу још пар месеци, односно око 60 дана након што се правила објаве у федералном регистру. Очекује се да ће разна удружења предати притужбе на правила. Такође се очекује да ће демократски заступници у америчком Конгресу покушати изгласати законе којима би оповргнули нова правила.

Дакле, ако правила ступе на снагу по плану, пружатељи интернетских услуга, било да су фиксни или мобилни, моћи ће стварати такозване “брзе линије” за своје странице и сервисе. Брзе линије ће се моћи продавати и партнерима, наравно, за високу цену. Једино правило које компаније морају следити је информисати корисника о томе што успоравају и блокирају. Међутим, те информације ће вероватно бити скривене у шуми ситног текста на некој привидно небитној страници корисничког уговора.

Међутим, ако одлука прође сву потребну процедуру и постане закон, ово би могло утицати само на део корисника.

„Унаточ чињеници што су неки аспекти интернета интернационализирани, интернет се сматра “америчким власништвом”. Но, данас је немогуће створити неутралну алтернативну глобалну мрежу, која би остала аутономна инфраструктура. Американцима се, на пример, изјаловила ексклузивност Џи-Пи-ЕС-а (ГПС-а), који је војни ресурс, а којег могу искључити за цивилне и међународне кориснике кад год желе. Руси су лансирали своју флоту глобалнопозицијских сателита ГЛОНАСС, чији сигнал је компатибилан ГПС-у, Кинези имају своју, а Европа управо комплетира властити цивилни системГалилео који ће бити десет пута осетљивији од ГПС-а и бит ће слободан”, појашњава Амбруш Киш.

„Технички, интернет без проблема добијате и од телеоператера из неке друге земље, која нема таква ограничења. Слично као да купујете струју од разних понуђача енергије, а кроз исту мрежу. Али то остаје на разини теорије”, појашњава интернетски стручњак Амбруш Киш.