• Почетна
  • СВЕТ
  • Ал Каида је објавила „лов на америчке амбасадоре”
Прочитај ми чланак

Ал Каида је објавила „лов на америчке амбасадоре”

0

alq_lkjz(Факти)
Претња Ал Каиде амбасадама САД у Либији, Јемену и Египту расте, објавили су амерички медији, позивајући се на обавештајне податке.

Званични Вашингтона истовремено је признао: да је ризик по животе његових дипломата и војника данас – једнак.

А такође: да су у Либији (поново), Јемену и Египту припремани терористички напади на америчке амбасаде.

Како су Wall Street Journal (WSJ) саопштили садашњи и бивши амерички чиновници, у Триполију су екстремисти-сунити, вероватно повезани са Ал Каидом, имали у плану напад на америчку дипломатску мисију, желећи да је дигну у ваздух помоћу аутомобила бомбе. Исти лист је указао: да се не зна – да ли је тај пла још увек актуелан.

У главном граду Јемена, Сани, припреман је сличан напад са аутомобилом-бомбом. Напад је припремала јеменска подружница Ал Каиде (Ал Каида на Арапском полуострву).

Каиро је прошле недеље саопштио да је ухапсио тројицу мушкараца који су планирали терористички напад. Један од њих је припремао да се разнесе бомбом. Уз указивање да су вероватни циљ били амбасадори САД и Француске.

„Постоји озбиљна терористичка претња амбасадама САД у Северној Африци и на Блиском Истоку. То значи да су терористичке групе, укључујући и Ал Каиду, још увек веома активне. У многим земљама оне су ојачале у политичком вакууму”, оценио је бивши војни саветник Сет Џонс.

Данијел Бенџамин, који је донедавно био координатор Стејт департмента за питања борбе против тероризма, слаже се са карактером претњи које долазе из Египта, Либије и Јемена.

Према његовој процени, екстремисти често прете да ће напасти амбасаду САД у Сани, али се сваки пут овде успешно умешају контраобавештајне службе Јемена. Истовремено, у Либији и Египту смена власти је из основа потресла темеље друштва, тако да садашње владе не контролишу добро радикалне групе како су то раније чинили свргнути режими.

Постоје опасности везане за погоршање квалитета правосуђа пре свега у Египту након пада режима Хоснија Мубарака. Ухапшени завереници су признали своје планове, али се Вашингтон боји да ће посао тужилаштва отежати чињеница да је откривени нитрат био у недовољним количинама да би се направила бомба.

Американци признају да се не могу утврдити везе између планова напада на америчке амбасаде у Триполију, Сани и Каиру.

Зна се да је један од тројице приведених у Египту имао однос са Ал Каидом и екстремистичком мрежом Џамал. На њеном је челу Египћанин Мухамад Џамал Абу Ахмад који је имао логоре за обуку у Либији и добијао је подршку Ал Каиде на Арапском полуострву (он и његов главни помоћник су ухапшени још прошле године).

Макар један од припадника Џамала учествовао је у нападу на амерички конзулат у Бенгазију 11. септембра 2012. године, а сам Абу Ахмад слови као организатор овог терористичког напада.

У децембру прошле године Ал Каида је расписала награду од 3 кг залта (160 хиљада долара) ономе ко убије америчког амбасадора у Јемену Џералда Фирштејна.

Због свега, Стејт департмент неким својим службеницима, које шасље у иностранство, не дозвољава да воде чланове породица. Сада се на списку земаља где је забрањено ићи са члановима породица налазе: Авганистан, Ирак, Пакистан, Јемен, Либија, Тунис, Јужни Судан. Ограничено присуство рођацима дипломата дозвољено је у амбасадама у Алжиру, Судану Либану, као и у мексичком граду Монтереј (због насиља везаног за нарко мафију).

Једном приликом је чак потпредседник САД Џозеф Бајден изјавио да сарадници Стејт департмента «понекад више ризикују од жена и мушкараца у униформи».

У Бенгазију су прошле године убијена четири Американца, укључујући и амбасадора САД, док су још двојица дипломата убијени у Авганистану ове и прошле године.

Због повећане опасности на послу, код америчких дипломата је откривен синдром посттрауматског стреса ПТСП.

Стејт департмент је 2007. године пронашао симптоме сличне ПТСП код 17 осто својих дипломата који су раније радили у опасним зонама, а на основу података Америчке асоцијације прекограничне службе (синдиката дипломата), тај проценат је заправо 40 одсто.