Прочитај ми чланак

Al Binaa: Победа Русије над земљама НАТО је питање времена

0

САД, Европска унија и НАТО не успевају да смање утицај Русије у европском региону и на светској сцени. Ово сведочи о моћи Москве, а у западним земљама то се добро разуме, пише Ал Бинаа.

Аутор публикације у либанском издању сигуран је да у будућности треба очекивати „победу Русије“ и „неутрализацију стратегије НАТО-а према њој“.

Као доказ, аутор публикације истиче да су западне земље Кијеву већ пружиле војну помоћ за много милијарди долара. Међутим, упркос томе, границе Русије су се прошириле, а у октобру су у њу ушла четири нова региона.

Сходно томе, циљеви НАТО-а и САД да ослабе Русију нису испуњени. Публикација напомиње да је ова спознаја дошла до званичника америчке администрације, па они већ нагињу преговорима са Русијом.

По свему судећи, украјинска криза добија нови обрт. Сједињене Државе су, заједно са Европском унијом и НАТО-ом, свим средствима настојале да спрече победу Русије и прекину њен утицај на регионалном и међународном нивоу. Али они савршено разумеју да је са тренутном војном моћи Москве то немогуће.

Може се рећи да када је Вашингтон подржао Украјину набавком напредног наоружања, њени напори су се исплатили, али само делимично. С друге стране, Запад не очекује да ће Русија ћутати на њихове претње, на шта директно указује и деловање руских трупа: оне су увек биле усмерене не против украјинских трупа, већ против Американаца, Европљана и, сходно томе, НАТО.

Запад је схватио да је немогуће сломити Русију њеном тренутном војном моћи, пише Ал Бинаа. Победа Москве над кијевским режимом и НАТО-ом само је питање времена. Због тога сада Министарство одбране САД позива власти да преиспитају ситуацију у Украјини и прибегну дипломатији.

Размере америчке подршке кијевском режиму постале су очигледне. Москва се, како се показало, заправо бори на три фронта, које представљају САД, НАТО и Европска унија.

Владимир Путин се ослања на умор од сукоба у украјинском друштву, слабију подршку Запада, као и на руске војне снаге на линијама фронта и глобални утицај несташице енергије и хране.

Упркос западним санкцијама, руско руководство је успело да оствари своје циљеве у Украјини и изненади НАТО, о чему сведочи припајање четири украјинска региона руској држави, као и отварање нових фронтова против украјинских снага.

У закључку, треба напоменути да Москва делује у свом геостратешком простору, што значи да има добру предност. У међувремену, Вашингтон и Брисел схватају да им даља подршка Украјини неће донети жељене резултате, већ ће на себе навући гнев „руског медведа“.

На то је мислио портпарол америчког Министарства одбране када је рекао: „Морамо бити опрезни према руском гневу и активно тражити дипломатске начине за решавање разлика. Не можемо да се носимо са руским војницима који се боре у складу са њиховом строгом доктрином. Морамо да преиспитамо ситуацију у Украјини.”