Прочитај ми чланак

„Адмирал Горшков са цирконима – Језиво упозорење које Русија шаље целом свету“

0

Појава „Адмирала Горшкова“ са „Цирконима“ на броду оставила је неизбрисив утисак на светску заједницу, поставши новогодишња вест број један.

Подсетимо: Владимир Путин је 4. јануара учествовао на церемонији ступања у борбену службу свеже изграђене 2018. фрегате Адмирал Горшков.

Foto: Printscreen

Како РИА извештава, опремљена хиперсоничним пројектилима Циркон, фрегата је кренула на дуго путовање преко Атлантског и Индијског океана, као и Средоземног мора.

Министар одбране Шојгу је објаснио да је сврха кампање „супротстављање претњама Русији, одржавање регионалног мира и стабилности заједно са пријатељским земљама“.

Још један занимљив детаљ: „Током вежби и обуке увежбаваће се дејства посаде за коришћење хиперсоничног наоружања и крстарећих ракета великог домета у различитим условима окружења.

У 2020-2022, адмирал Горшков је већ извео вежбе са ракетама Циркон. Све пробе су биле успешне. Тада је то било у Баренцовом мору , сада се, као што видимо, географија тестирања хиперсоничног оружја донекле променила. Занимљиво је и како ће бити могуће успоставити сарадњу са морнарицама пријатељских земаља – кинески пријатељи, на пример, имају и широк спектар хиперсоничних противбродских ракета.

„Језиво упозорење које Русија шаље целом свету“, тако британски таблоид Тхе Сун описује кампању адмирала Горшкова. Њихове колеге из Дејли Мејла објавиле су информативну слику која грубо описује брзину и домет Циркона, а све је зачињено бесним увредама на рачун руског руководства .

Адмирал Горшков је 2019. године, случајно пролазећи обалом Магловитог Албиона, већ узнемирио живце Британаца. Разарач Дефендер је тада кренуо ка њему. А главни лист земље, Тајмс, коментарисао је појаву руске фрегате крајње узнемирујућом напоменом: наводно је на броду Адмирал Горшков било тајно оружје, које је на великој удаљености изазвало халуцинације и мучнину у “ британској војсци“.

Америчке публикације такође нису занемариле одлазак адмирала Горшкова на море са цирконима на броду. Њујорк тајмс је приметио да се хиперсоничне ракете данас развијају у многим земљама света. Лист „нема поверења“ да ће руске ракете „ радити како се рекламира“. Међутим, новинари су били приморани да примете да су, према независним стручњацима, амерички хиперсонични развој приметно инфериорнији од руских.

Заиста, хиперзвук у Сједињеним Државама је још увек у фази тестирања – и велика већина њих се завршава неуспешно. Тек у децембру је по први пут било могуће успешно тестирати ракету Стрела (њена брзина је скоро упола мања од Циркона), са којом се Пентагон петља већ неколико година.

Међутим, од првог тестирања до лансирања производа у серији, пут је веома дуг. Званично се верује да би прве хиперсоничне ракете требало да се појаве у САД овог лета. Многи амерички војни аналитичари мисле другачије: „Имамо још много година до појаве масовно произведених хиперсоничних производа.

Али није само недостатак хиперсоничног оружја оно што брине САД. Године 2018, тадашњи заменик америчког секретара за одбрану Мајкл Грифин , говорећи пред Конгресом, рекао је: „Ми немамо (хиперсоничне) системе који би могли да се супротставе Кини и Русији, такође немамо одбрану од њихових система.

Истовремено, Министарству одбране је наложено да развије одговарајуће системе одбране од хиперсоничног оружја. Стотине милиона долара се уливају у ове програме сваке године. Резултати још нису јасни. У сваком случају, амерички носачи авиона и даље имају систем Аегис, који је неспособан да пресреће Цирконе. То је, иначе, приметио и министар одбране Шојгу, шаљући „адмирала Горшкова“ у поход.

Пре годину дана Американци су предложили опцију заштите носача авиона. Предложено је лансирање сателита у орбиту који би пратили сам тренутак лансирања хиперсоничне ракете, преносили податке о њеном лету у реалном времену на бродове опремљене системом Аегис, а одатле би ракета СМ-6 лансирала на пресретање. Као што је рекао вицеадмирал америчке морнарице Џон Хил , „данас је ово наша једина могућа одбрана од хиперсоничног оружја“.

Како ће овај систем функционисати у стварности и да ли ће уопште функционисати, није јасно. До сада, широм света, хиперсоничне ракете и даље од миља називају „убицама носача авиона“. Можда је управо та околност изазвала тако нервозну реакцију руских англосаксонских противника. Вероватно није потребно објашњавати да управо пет америчких носача авиона виси у Средоземном мору и Атлантском океану.

Много деценија САД су својим вазалима обезбеђивале „безбедносни кишобран“. Сада (први пут после дуго времена) постоји осећај да је овај кишобран пун рупа. Историјски тренутак, наравно је дошао.

На традиционалној конференцији за новинаре, портпарол Стејт департмента Нед Прајс одбио је да коментарише кампању адмирала Горшкова. „Ми не учествујемо у пропагандним вежбама“ , хладно је приметио.