Прочитај ми чланак

Стварају се Сједињене Eвропске Државе

0

Шефови дипломатија 11 земаља ЕУ, укључујући Немачку, Француску, Италију, Пољску и Шпанију, траже да ЕУ добије јединствену дипломатију, војску и полицију.

У јуче објављеном тексту под насловом „Коначни извештај о будућности Европе“, министри су изнели резултате вишемесечних међусобних консултација о томе како би ЕУ требало оспособити да се ухвати у коштац са будућим изазовима.

Неки од предлога, као што је успостављање централног контролног монетарног механизма, већ су на путу да буду остварени, док ће други, као што је увођење заједничке европске полиције за контролу граница, па чак и стварање европских одбрамбрених снага, вероватно изазвати жестоку полемику.

Посебна пажња у осам страница дугом документу придаје се јачању овлашћења шефици европске дипломатије Кетрин Ештон, која би према овом предлогу могла самостално да предузима акције у оквиру Европске спољне службе.

Сем тога, министри предлажу да се постојећи систем консензуалног одлучивања у оквиру Европског савета замени већинским, тако да појединачне земље више не би имале право вета на одлуке које се тичу свих.

Европску комисију би, према тексту, убудуће требало да води непосредно изабрани председник који би уједно имао већа овлашћења у односу на Савет.

Документ предлаже и јачању улоге Европског парламента, који би би био подељен на део који чине парламентарци из земаља чланица еврозоне и „спољни круг“ оних који то нису.

Када је реч о заједничкој војсци, аутори текста су унапред предвидели да се „са овим предлогом неће сви сложити“.

Жестоке реакције на ове предлоге очекују се најпре из Велике Британије, једине велике чланице ЕУ која није учествовала у састављању овог предлога и земље која је највише пута до сада користила право вета у Савету.

Заједнички извештај о будућности ЕУ су потписали министри иностраних послова Немачке, Француске, Италије, Шпаније, Пољске, Португала, Аустрије, Белгије, Холандије, Луксембурга и Данске.

 

( Танјуг )