Светска здравствена организација (СЗО) започела је свој годишњи деветодневни састанак на обали Женевског језера у Швајцарској уз присуство више од осам хиљада учесника из целог света. И док су глобалне елите слетеле у Швајцарску, СЗО је званично упозорила да се налази пред финансијским колапсом, наводећи да више не може гарантовати одговор на здравствене кризе попут пандемије коронавируса – нарочито након обуставе финансирања од стране Сједињених Америчких Држава.
Како преноси АП, генерални директор СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус покушава да пронађе начин да организацију одржи на ногама, након што су и друге западне земље смањиле буџете, преусмеривши ресурсе са хуманитарне помоћи на одбрамбене потребе.
Председник Доналд Трамп потврдио је излазак САД из СЗО на први дан повратка у Белу кућу у јануару, што је додатно уздрмало ионако климаву финансијску структуру организације.
„Егзистенцијална криза“ мултилатерализма?
Метју Каванах, директор Центра за глобалну здравствену политику и политику са Џорџтаун универзитета, оценио је да су многе државе искористиле „амерички пример“ као покриће за сопствена повлачења из финансирања.
„СЗО се суочава с егзистенцијалном кризом која превазилази буџетски дефицит. У питању је судбина самог мултилатерализма у ери национализма и дезинформација“, упозорио је Каванах.
СЗО се такође суочава са растућим скептицизмом држава чланица по питању своје ефикасности током пандемије коронавируса, посебно у вези са почетним тврдњама које су подржавале кинеску верзију догађаја – да није било „јасних доказа преноса са човека на човека“.
Каснији развој пандемије је, наравно, демантовао те тврдње.
Отпуштања и буџетски резови
Тедрос је најавио велике промене у менаџменту, укључујући и одлазак др Мајкла Рајана, досадашњег шефа за ванредне ситуације, познатог по контроверзној изјави из 2020. године када је, у јеку пандемије, рекао да би „заражене особе требало изместити из својих домова како би се зауставило ширење вируса“.
Уочи овогодишње скупштине, СЗО је већ смањила трошкове, а представљен је и нови двогодишњи буџет – испод 4,3 милијарде долара, што је 22% мање од планираног, углавном због губитка подршке са Запада.
Упркос кризи, организација тврди да већ сада има обезбеђено око 60% средстава, али и даље јој недостаје чак 1,7 милијарди долара, а рупа у буџету за плате износи више од 500 милиона.
Док светске силе бирају тенкове уместо вакцина, будућност СЗО-а остаје под знаком питања. Без помоћи највећих донатора, СЗО се суочава са реалном претњом да више никада неће моћи да управља глобалним кризама. Како је управљала пандемијом за време ковида можда је тако и боље.