Прочитај ми чланак

Узалуд вам труд свирачи… Пардон – нападачи

0

За другог су титуле намењене...

Узбудљива трка за Златну копачку је окончана. Сам финиш можда није био тако интересантан као што се очекивало, а заслуге за то иду искључиво „на душу“ новог најбољег стрелца Европе Лионела Месија. Аргентинац је у последњих седам кола Примере постигао десет голова и оставио све иза себе. До престижног трофеја дошао је по четврти пут у каријери, после 2010, 2012. и 2013.

Међутим, Меси се ове године није окитио титулом шампиона и то је оно што је повод за читаву причу. Попут Леа, који је Пићићи у Шпанији, у још пет најјачих лига Европе најбољи стрелци долазе из клубова којима је круна измакла. Занимљив податак, зар не?

Па да кренемо…

Шпанија (Лео Меси/Барселона/37 голова)
Аргентинац се ове сезоне зауставио на бројци од 37 првенствених голова, али као што рекосмо, титула првака отишла је његовом великом ривалу Кристијану Роналду, односно Реал Мадриду. Да трагедија буде већа Барса је имала двојицу на врху листе стрелца, јер је Луис Суарез сезону завршио други у поретку са 29 комада…

Енглеска (Хари Кејн/Тотенхем/29 голова)
У сезони која је потврдила Кејна као апсолутног краља премиерлигашких стрелаца Тотенхем је поновно завршио без трона. Нападач енглеске репрезентације и клуба са Вајт Харт Лејна лани је такође био први тобџија најпопуларније лиге света, али и тада је морао да се задовољи местом иза шампиона. Кејн је ову сезону завршио са 29 голова, а први голгетер првака Челсија – Дијего Коста, са девет мање.

Немачка (Пјер Емерик Обамејан/Дортмунд/31 гол)
Пјер Емерик Обамејан обележио је сезону у Бундеслиги на идентичан начин као Кејн у Енглеској, завршио ју је с 31 голом на свом конту, али и он је остао без шампионске круне. Оборио је клупски рекорд по броју голова у сезони који је поставио његов супарник и бивши играч Милионера, Роберт Левандовски. За разлику од пољског нападача, Обамејанови голови нису донели титулу у Дортмунд…

Италија (Един Џеко/Рома/29 голова)
После две сезоне трагања за мрежом, Един Џеко коначно је пронашао пут до ње, уствари – пронашао га је 29 пута протекле сезоне, више него икад у каријери, но Рома је поновно остала иза Јувентуса. Досадашњи рекордан учинак у једној сезони био му је 26, док је играо за Волфзбург 2009. године. Немачки клуб тад је био првак, али за нови наслов у Италији, репрезентативац БиХ мораће да се стрпи…

Француска (Единсон Кавани/Пари Сен Жермен/35 голова)
Единсон Кавани достојно је заменио Златана Ибрахимовића. Уругвајски нападач немилице је тресао мреже у Лиги 1, али након неколико година доминације ПСЖ-а трон је преузео Монако. Каванијев најбољи досадашњи учинак од 35 комада у Лиги 1 био је довољан Парижанима тек за друго место у првенству.

Португалија (Бас Дост/Спортинг/34 гола)
Снажни Холанђанин дошао је за 10.000.000 евра из Волфзбурга и потпуно оправдао очекивања. Испоставило се, за титулу – мало. Премало. Спортинг није био ни близу, иако је Дост решетао као никада у каријери у последња два месеца сезоне. Једном је дао четири гола, три пута по три, два пута два… Ако ништа друго бар му је тржишна цена сада много већа. Ето прилике да Лавови из Лисабоне лепо зареде овог лета…