SP I KINI: Turci se uplašili pobede, Amerikanci preživeli produžetak u Šangaju

0

Košarkaši SAD savladali su Tursku 93:92 posle dramatične završnice i produžetka u Šangaju.

Турска је преокренула -15 и повела 81:79 на десетак секунди пре краја, али Осман фаулира Тејтума уз звук сирене, а бек Бостона погађа два од три пенала за продужетак.

Турци долазе до +5, али Вокер поравнава. Турска преко Османа долази до новог вођства, добија прилику да реши меч са „пенала“, али Балбај и Осман промашују четири у последњих десет секунди и Американци то кажњавају.

Американци су водили током цећег дела меча, имали су и +15 средином друге четвртине (41:26), али су потценили ривала.

Борбени Турци постепено враћају меч у егал у наредном кварталу, а потом сјајном серијом кошева са дистанце преокрећу резултат у последњем минуту.

Ерсан Иљасова прво полаже за 79:79, а потом крате лопту. Осман не погађа тројку, али Иљасова „одбојком“ убацује лопту у кош из офанзивног скока за 81:79.

Американци су имали десетак секунди за напад, лоше су га организовали, на крају Тејтум покушава очајнички за три поена, промашује, али га трагичар Осман фаулира буквално уз звук сирене.

Међутим, бек Бостон Селтикса погађа само два од три пенала па меч одлази у додатних пет минута.Тројком Махмутолуа Турска стиже до 89:84 средином продужетка, али Вокер брзо враћа САД у егал.

Након грешке Иљасове, Тејтум преокреће на 91:89, на 1:50 пре краја. Уследила је серија промашаја с обе стране, да би на уласку у последњи минут Осман поентирао уз додатно бацање за преокрет на 92:91.

Уследили су промашаји и грешке с обе стране, Тарнер губи лопту на девет секунди пре краја, а Херис добија неспортску личну.

Међутим, Турци као да су се уплашили победе. Балбај промашује оба слободна бацања, а потом и Осман, на мање од десет секунди пре краја.

Тејтум хвата лопту, а Тунчер жестоко фаулира Мидлтона. Смарт се у међувремену повредио, а његов саиграч погађа оба пенала за нови преокрет на 92:91, на 2,1 секунди пре краја.

Сариџа узима тајм-аут и спрема последњу акцију на мечу. Лопту добија Иљасова, који покушава са скоро 10 метара, али није био ни близу.

Американци су се извукли и забележили другу победу у Групи Е.
Американце је предводио Крис Мидлтон са 15 поена, док је Кемба Вокер убацио 14 уз 7 асистенција и 6 скокова.

Џејсон Тејтум је остварио дабл-дабл са по 11 поена и скокова, а идентичан поентерски учинак имали су јоп Џо Херис и Мајлс Тарнер, док је двоцифрен био и Херисон Барнс са 10 поена уз 6 скокова.

Најефикаснији код Турака био је Ерсан Иљасова са 23 поена и 14 скокова, док је 18 поена постигао Мелих Махумутолу.

Фуркан Коркмаз је додао 16, трагичар Џеди осман 15, док је Скот Вилбекин убацио 12.

Американци су са две победе обезбедили другу фазу, док ће се Турска у директном дуелу са Чешком борити за другу „карту“.

Бразил победио Грчку у последњим секундама

Кошаркаши Бразила су направили велико изненађење и савладали Грчку у другом колу Групе Ф Светског купа у Кини резултатом 79:78.

Изабраници селектора Александра Петровића су били у заостатку на полувремену, али су сјајном 3. четвртином успели да стигну до преокрета и у последњих десет минута су само потврдили тријумф.

Фантастичну партију је за победнички тим пружио Андерсон Варежао са 22 поена и 10 скокова.

Са клупе је велики допринос дао Маркињош Соуса са 15 поена, док су двоцифрени учинак имали Алекс Гарсија (13 поена) и Леандро Барбоса (12 поена).

На другој страни се истакао Јоргос Принтезис са 20 поена, Ник Калатес је уписао 16 уз 7 скокова и 4 асистенције, док је Костас Слукас уписао 7 поена и 10 успешних додавања.

Ван ритма је био Јанис Адетокумбо, уписао је 13 поена, али је успео да упути свега седам шутева из игре.

Грчка је добро стартовала меч, али је после фаула у нападу досуђеном кошаркашу Милвокија Бразил успео да поведе први пут на мечу са 11:9.

Тим селектора Танасиса Скуротопулоса су успели да се врате у ритам и добију прву деоницу са 19:15, а и други квартал им је припао, резултатом 21:15.

Серијом 6:0 на старту другог полувремена Бразил је ухватио прикључак, а поенима Гарсије и до предност од пола коша на средини треће деонице.

У последњу четвртину се ушло са три поена вишка на конту Бразила, а Грчка је на моменат повела кошем Слукаса, међутим Петровићев тим је наставио са одличном игром.

Тројком Принтезиса на 35 секунди до краја Грчка је стигла на 76:76, али је после тајм-аута Барбоса припремио кош за Варежаа. После прекршаја Соусе лопта је из аута ишла на закуцавање Адетокумбу, али је њега на обручу зауставио Бруно Кабокло.

Поенима Андерсона Варежаа и Леандриња Барбосе Бразил стиже до предности од 79:76, да би на свега 2 секунде пре краја утакмице Диди Лузада фаулирао Костаса Слукаса при покушају шута са три четвртине терена.

Слукас је убацио два слободна бацања, да би треће са цилиндра скинуо Кристијано Фелисио и тако донео велику победу екипи Бразила над Грчком, резултатом 79:78. Поред поменутог Варежаа, истакли су се Маркињос са 15 поена, Алекс Гарсија са 13, колико је имао и искусни Леандрињо Барбоса.

Јанис Адетокумбо је имао 13 постигнутих поена уз свега 3/7 из игре, док је Калатес постигао 16, а Јоргос Принтезис 20 поена.

Нови Зеланд и Грчка сада деле друго место на табели са по једном победом и поразом, док је првопласирана репрезентација Бразила са две победе, а последња је Црна Гора без победа.