Ентони Албанезе, премијер Аустралије, прокоментарисао је скандал који је потресао свет након открића Новака Ђоковића да је био отрован током боравка у Мелбурну 2022. године.
Ђоковић је у „земљи кенгура“ био затворен у хотелу за мигранте јер су му власти ове земље забраниле улазак у њу након што се није вакцинисао против коронавируса.
Након што је добио питање да прокоментарише Ђоковићев интервју у ком је открио појединости заточеништва и тровање, Албанезе, који се на позицији премијера Аустралије налази од 2022. године, је рекао да „није видео ништа“:
„Не могу да одговорим на нешто што нисам видео“, рекао је он и пожелео срећу српском тенисеру.
„Желим му да буде добар, и све најбоље на терену током трајања Аустралијан опена“, истакао је Албанезе.
Ово није први пут да Албанезе говори о Ђоковићу, пошто је на Бадњи дан 2025. године истакао да је био шокиран начином на који је цела ситуација вођена.
„Изнео сам своје коментаре у то време и било ми је невероватно да је Новак Ђоковић, уочи Божића, био ускраћен од стране тадашње савезне владе да се види са својим свештеником. Мислим да је то било тешко оправдати у то време.“, рекао је Албанезе.
Ко је Ентони Албанезе који брани Новака?
Ентони Албанезе рођен је 1963. године у породици Меријен Елери, Аустралијанке ирског порекла, и Карла Албанезеа, Италијана из града Барлета у области Апулија. Интересантно је и да његово презиме значи „Албанац“ на италијанском.
Након краткотрајне афере која је потрајала док је брод пловио од Сиднеја до Саутемптона у Енглеској, Меријен и Карло су се растали, али је млада Аустралијанка остала у другом стању, а Ентони је тек годинама касније сазнао да му отац није погинуо у саобраћајној несрећи, како му је речено. Штавише, 2009. године је успео и да га пронађе, да би Карло преминуо пет година касније.
Одрастао је у Кемпердауну, потом је похађао Сејнт Мери колеџ.
Политиком је почео да се бави 1996. године на озбиљнијем нивоу, од 2019. до 2022. године имао је улогу вође опозиције и „ударне игле“ критичара који су као један од главних разлога за смену актуелног режима износили управо однос према Новаку Ђоковићу и начин на који је читава ситуација изнета.
Реч стручњака о тровању Новака Ђоковића
Поред Албанезеа, свој став о тровању Новака Ђоковића у Аустралији изнело је и троје стручњака о чему је писао „Гардијан“.
Тако је Дамијан Магања, истраживач на Институту за глобално здравље „Џорџ“, навео да ово јесте могуће, али…
„Могуће је, али веома мало вероватно, узевши у обзир колико дуго је био затворен тамо, док су оброци вероватно прављени у масовним количинама, а није било других извештаја, колико знам.“
Докторка Барбара Кардозо, која на универзитету „Монаш“ ради као биохемијски нутрициониста, рекла је да је у Аустралији „релативно мала количина изложености олову и живи“ усред мера које постоје, укључујући и искључивање ових елемената из боја, бензина и цеви.
„Жива може да буде пирисутна у храни, али највише у риби и морским плодовима. Концентрација у њима је релативно мала. Потребно је много времена како би се жива наталожила довољно да изазове тровање. Храна коју људи конзумирају у Мелбурну и околини, а која је или локално узгијена или продата у локалним продавницама, је мало вероватан узрок тровања“, рекла је Кардозо, преноси „Гардијан„.
Са друге стране, докторка Катарина Флеминг, која држи предавања на теме јавног здравља на универзитету „Западни Сиднеј“, сматра да је „тешко доказати везу између Ђоковићевих речи о тровању тешким металима и храном коју је појео без икаквих клиничких тестова“.
Ђоковић открио кроз какав пакао је прошао у Аустралији пре депортације
Новак Ђоковић и даље вуче трауме из 2022. године, када је депортован из Аустралије, те му није дозвољено да наступа на првом гренд слему у сезони. Памти се како је Ђоковић депортован, а пре тога је био заточен у „хотелу“ за мигранте. Скандалозни третман који је доживео никада неће заборавити, иако је годину дана након тога освојио чак и титулу на Аустралијан опену.
„Мораћу да будем потпуно искрен. Последњих неколико пута када сам слетео у Аустралију и када сам прошао кроз пасошку контролу, осетио сам трауму од пре три године. Неки трагови и сада остану када пролазим кроз пасошку контролу, јер само проверавам да ли долази неко из имиграционе зоне“, поручио је Ђоковић за „Хералд Сан“.
Затим је појаснио шта му тачно тада пролази кроз главу. Нешто о чему већина људи не мора да брине.
„Посматрам и особу која ми проверава пасош – да ли ће да ме одведе, да ли ће да ме задрже или ће ме пустити? Морам да признам да имам тај осећај“, поручио је српски ас.
Многи би због тога у себи разбуктали бес и реаговали много емотивније, али он тврди да је те ствари надвладао – тениским умећем.
Ђоковића очекује наступ на Аустралијан опену (12-26. јануар), где ће покушати да освоји 11. титулу на теренима у Мелбурну, а 25. гренд слем трофеј у каријери. Жреб му није био наклоњен, а први ривал биће ми мало познати Нишеш Басаваредија.