Partizan deklasirao Real – utakmicu prekinula tuča; Dve pobede crno-belih

0

Košarkaši Partizana ostvarili su i drugu pobedu u Madridu nad Realom u četvrtfinalu Evrolige rezultatom 95:80, u utakmici koja je prekinuta na četiri minuta do kraja zbog skandalozne tuče. Serija se seli u Beograd i ekipa trenera Željka Obradovića ima šansu da već u prvoj utakmici u utorak 2. maja obezbedi mesto među četiri najbolje ekipe Evrope!

Уместо да се пише и прича о рапсодији црно-белих, љагу на утакмицу бацили су играчи Реала који су изазвали тучу на стотину секунди до краја дуела због које он није ни настављен, одлуком судија, већ је регистрован затеченим резултатом.
Бесни и љутити због своје очајне партије, играчи Реала су изазвали тучу у којој је повређен Данте Егзум, плејмејкер Партизана кога је противник Жерсон Јабуселе рвачким захватом оборио на паркет и повредио му леви скочни зглоб.

Претходно је све закувао Серхио Љуљ, дивљачким прекршајем над Кевином Пантером што је разљутило капитена Партизана, у све се умешао Јабуселе, а у жељи да ствари смири највише је страдао Егзум који је шепајући отишао у свлачионицу.

Судије су одлучиле да меч неће бити настављен због чињенице да није било играча који би могли да остану на терену и регистровале су победу Партизана, који се сада налази на корак од спектакуларног пласмана на завршно такмичење Евролиге.

Најбољи у црно-белом тиму био је управо Егзум са 19 поена, Џејмс Нанели је био бриљантан као подршка са клупе са 16 поена, Зек Ледеј је ставио тачку на победу са 15 поена, Пантер је додао 14, Матијас Лесор 10 уз девет скокова, док је сјајну епизодну улогу одиграо Ален Смаилагић са седам поена за нешто више од седам минута.

Играчи Реала нису вредни помена због скандалозног понашања и туче која је онемогућила да утакмица буде завршена у правом спортском маниру.
Но, кренимо редом, на феноменалан начин Партизан је отворио утакмицу, повео је са 9:0 ангажовањем беле петорке, а Реал је тек после три минута постигао прве поене.

Веома инспирисан за нападе на обруч био је Егзум, погађао је из свих позиција и узимао прекршаје ривала, а тројком на тројку црно-бели су стекли двоцифрену предност у последњем минуту првог квартала који је завршен вођством Београђана са 31:21.

Серијом од 7:0 Реал је отворио наставак, судије су дозволиле агресивну игру домаћих, нису се на то адаптирали играчи Партизана, промашивали су и губили лопте, а прве поене у том периоду убацили су тек после уласка Смаилагића после четири минута игре.

Бруталним закуцавањем преко Поарјеа Смаилагић је подигао енергију екипе, а тројком је вратио двоцифрену разлику на 40:30, због чега је тренер Реала морао да затражи минут одмора, што је Обрадовић искористио и за нешто дуже саветовање својих пулена.

Као исход свега уследили су поени Мадара и Пантера за чак 13 поена вишка (45:32), нервозни домаћи су покушавали агресивном игром да узврате, али им се то обијало о главу, Партизан је повео и са 15 поена вишка, али су четири узастопна поена противника била знак за реакцију Обрадовића.

Свега минут пред полувреме затражио је тајм-аут, а на велики одмор се отишло са предношћу црно-белих од 51:37, који су бриљантно распоредили поене и само је Егзум имао двоцифрени учинак (11), а у стрелце су се уписала чак осморица играча – за укупан индекс корисности од 61:28.

За четири минута игре у наставку Реал је надокнадио чак десет поена заостатка, тренер Матео је поставио зонску одбрану која је збунила играче Партизана и Обрадовић је морао да реагује минутом одмора јер се ривал вратио на заостатак од свега четири поена (53:48).

И коначно, после много муке уследила је експлозија – Нанели је из трећег напада Партизана у једном поседу убацио тројку уз фаул Поарјеа, судије су већале и већале, гледале снимак двоцифрени број пута и коначно потврдиле валидност коша после чега су црно-бели повели са 57:48.

Уз невиђени притисак на судије Реал је вратио разлику на пет поена, али су Егзум и Пантер анулирали те поене за нову двоцифрену предност, на 11 поена је тројком повисио Ледеј, а тачку на трећу деоницу поставио је Аврамовић за 75:62.

Финални квартал је започео Нанели слободним бацањем због техничке грешке Реала, наставио је одличном одбраном над Хезоњом, а секвенца је завршена невероватном тројком Пантера за вишак од чак 17 поена – 79:62.

Са нове две тројке Партизан је секао крила ривалу, на половини квартала разлика је износила 18 поена, што је била довољна залиха за изабранике тренера Жељка Обрадовића који су остварили и другу победу у Мадриду са 95:80 и пред селидбу серије у Београд се налазе на једну победу до завршног такмичења Евролиге.

Остаје жал што није одиграно последњих стотину секунди утакмице због незапамћене туче јер би Партизан сасвим сигурно бриљантну партију крунисао и стотком, али је од свега, у овом моменту, најважније да се што пре опорави повређени Егзум, како би био спреман за утакмицу 2. маја.