Maroko u istorijskom četvrtfinalu,Španiji se obio o glavu taktički poraz od Japana

0

Sedmi četvrtfinalista Svetskog prvenstva odlučen tek posle duple nule na kraju 90 minuta regularnog dela i dodatnih pola sata, a junaci penal serije bili su golmanska hobotnica Jasin Bono i realizator ključnog jedanaesterca Ašrah Hakimi – 3:0. Za surovu kaznu kalkulisanja Španaca u zadnjem kolu grupne faze, u nameri da u nokaut rundi izbegnu moćni Brazil.

Прво полувреме било је прилично несадржајно, суздржано, досадно… Без дилеме најнезанимљивије од почетка осмине финала Мундијала у Катару.

Нису су се екипе шеткале по терену, чекајући да им гол падне са неба, али нису ни направиле ништа тако опасно да дођу макар близу вођства.

Илустрације ради, изабраници Луиса Енрикеа изборили су само један корнер у том периоду, док су пулени Валида Реграгија остали кратки за такав прекид.

Фаворит са Пиринеја је перетеривао са безбројним и спорим пасовима, превише компликовао и одбијао се као о Кинески зид о задњу линију потцењеног ривала.

Аутсајдер са северозапада Африке му је парирао паметним трчањем, организованим блоком, упадима по боковома… и надасве „полако, питамо се и ми“ ставом.

Онако како то доликује освајачу Ф групе, са две победе, једним ремијем, и само једним примљеним голом у конкуренцији Хрватске, Канаде и Белгије.

Други део меча није донео ни промену односа снага ни другачије тактике, чешће шансе и макар један али вредан погодак, па се морало у продужетке.

Са по два ударца на гол за сат и по надгорњавања на „Едукејшн сити“ стадиону ни једни ни други нису заслужили минималац и пролазак у Топ осам СП 2022.

С тим што су навијачи Црвене фурије били гневни и тужни, а присталице селекције без иједног учешћа у четвртфиналу Мундијала поносни на егал борбу са екс прваком света и Европе.

Али, очајни када је шпански голман Унаи Симон ногом одбранио шут Валида Шедире у финишу првих 15 минута бонус времена, јер је то била најбоља прилика виђена на целом мечу.

Мароканци нису знали да фантастичну и фанатичну партију у дефанзиви продуже до другог дела терена, а како су Шпанцима недостајали директност, идејни вођа и прецизност исход су одлучили пенали.

Тачније чудесни Јасин Боно из Севиље, са две одбране (један ударац зауставила је статива), и дефанзивац Пари Сен Жермена, Ашраф Хакими, као реализатор кључног зицера са беле тачке (прелепом паненком).