Неко се спрема да спроведе геноцид на твојим народом. Ненормално је да ћутиш на ту тему.
Последњих неколико недеља у центру пажње у Србији је прича о копању литијума и компанији Рио Тинто.
По друштвеним мрежама многи замерају Новаку Ђоковићу и осталим спортистима који се нису оглашавали о поменутој теми. Он је проговорио о овоме гостујући код „Блиц“ режимлије Ивана Ивановића, а одговором се није прославио као пре неколико година када је подржао протесте против копања литијума.
„Лично одлучујем о томе (да ли ћу се изјашњавати). Имам најближе људе у свом животу, почев од фамилије до саветника, до професиоланих људи око мене. Свако да своје мишљење, ја тражим, али сам ја тај који одлучује. Довољно сам зрео, матор, да могу неке ствари да проценим како треба да се поступи. Ја сам се на неке друштвене теме, попут ове које си рекао (копање литијума) већ изјашњавао пре неколико година и тако даље. Понекад то осетим, некад не. Понекад проценим да треба да се ангажујем, понекада не. Имам своје разлоге, јер то гледам широко. Да не буде само импулсивно, из тог неког хира у тренутку, јер шта год да се из те емоције дешавало у мом животу, није добро испало. Тако се испоставило и за наш народ“, рекао је Новак Ђоковић на Блиц ТВ у емисији „Вече са Иваном Ивановићем“.
„Оно што ми се не допада, оно што ја видим и са својим примером и што учим и покушавам да променим у свом животу и ставу, томе ме је тенис и професионални живот научио, то је да је превенција, тако што ти уложиш енергију, време и ресурсе и менталну снагу у одређену тему и да дугорочно размишљаш, да имаш дугорочни циљ у томе што радиш – уместо да импулсивно и краткорочно реагујеш и размишљао“, додао је Ђоковић.
„Боље да ствараш и будеш продуктиван, него реактиван. Ако живиш цео живот у реакцији, теби неће бити добро, имаћеш и љутну и бес и мржњу и све емоције које се све чешће појављују и све су интензивније. Комплексна је тема. Осећам да ме народ пуно подржава и воли, покушавам да љубав, подршку и поштовање узвратим, што кроз играње са рекетом на терену и за Србију, што кроз хуманитарни рад, што кроз неке свакодневне ситуације – сусретања са народом. Трудим се да будем добар пример, поготово младима. У ширем конктексту је то мој став. Људи ми приписују и очекују много више од мене и ја морам често да се оградим и заштитим, иако ја лично бих волео 100 ствари да радим и да се изјашњавам, мислим да нисам довољно компетентан да говорим о одређеним темама. Лично има неке ствавове. Посматрам као грађанин, један од разлога зашто смо у великом проблему – зато што имамо све мање компетентних људи, који причају о стварима о којима би требало да причају компетентни људи. С тим бих завршио“, закључио је Ђоковић.