Прочитај ми чланак

Синдикалци поручили да желе четвородневну радну недељу, измене закона…

0

На протесту синдиката и студената испред Владе Србије поручено је да Закон о раду и Закон о штрајку морају да се мењају, али да је то само почетак. Они су поручили да је "тачно да будућност треба да бирамо оловком, али имамо и улицу", те да ће ово бити "Први мај на коме ће први пут представници власти схватити да морају да доносе законе по мери Србије". Истакли су да су студенти успели да уједине синдикате, који никада пре нису били на једној бини. Синдикалци су поздравили студенте као будуће раднике.

Први се обратио један од студената, рекавши да они траже правду за преминуле и повређене жртве корупције у Новом Саду.

Истакао је да су згоржени што њихови захтеви нису испуњени.

„Нашу борбу против корупције наставаљамо и на други начин. Борба против корупције води се и на радним местима. Зато тражимо измену Закона о раду и Закона о штрајку, који ће вратити достојанство свим радницима“, казао је он, истакавши да студенти дају подршку синдикалцима.

Председница Синдиката „Независност“ Чеданка Андрић рекла је да је радно законодавство приоритет за који ће се заједно залагати.

„Независност је јутрос започела обележавање 1. маја, скупом под слоганом ‘Синдикат зна за раднички и демократски рестарт’. Заједно верујемо да синдикати и студенти могу да остваре овај циљ“, казала је она.

Казала је да имају капацитете да предложе најбоља решења за измене ових закона и да Влада и министарство морају да реагују хитно.

„Неће се ови закони променити преко ноћи, али неће ни наше стрпљење бити вечно“, рекла је она.

Андрићева је казала да они стоје са младима, који ће сутра ући на тржиште рада, и да студенти треба да знају да се нико за њихова радна права неће борити боље од синдиката.

Цветановић: Људи су гинули за осмочасовно радно време

Ивица Цветановић, председник Конфедерације слободних синдиката, рекао је да су измене Закона о раду и Закона о штрајку само почетак.

„Овде смо и због ових младих. Шта ћемо са фриленсерима? Раде, плаћају порез, а немају никакву сигурност? И то треба регулисати. Шта ћемо са онима који немају 65 година, а имају више од 40 година стажа – умањена им је пензија заувек. Укинути Закон о агенцијском запошљавању, шта ће нам то? Очекујемо да што пре кренемо у квалитетан социјални дијалог. Министри су нови, па нек се покажу“, рекао је он.

Цветановић је рекао да више нема места за интерес (радника или студената), већ за идеју о бољем друштву у коме ће побеђивати знање, а не послушност и припадност.

„И на крају, ми покрећемо иницијативу за четвородневну радну недељу. И опет је дошао тренутак да се боримо за осам сати рада, осам сати култуног уздизања и осам сати спавања. Људи су 1886. гинули због тих осам сати, а сад имамо да послодавци опет држе раднике по 12, 13 сати неплаћеног радног времена“, рекао је он.

Он је позвао младе људе да се учлане у синдикате.

„Нећемо минималац“

Зоран Марковић испред Савеза самосталних синдиката Србије је питао да ли је правда, ако страни инвеститори (чији је долазак поздравио) раднике у Србији плаћа три евра по сату, а исто или мање квалификоване раднике код куће плаћа 10.

„Морамо да кажемо – нећемо минималац! Да ли то желимо у Србији, да долазе странци, да раде за још мање плате од наших? Е, не може! Не дамо! Ово је наша Србија! Данас смо испред Владе Србије, сутра, за следећи Први мај, идемо испред Народне скупштине. Ко доноси ове законе?“, питао је он.

Марковић је питао да ли је нормално да „када ми штрајкујемо, они доводе нове раднике да раде наше послове“.

„Наши представници кажу да треба да будемо захвални, јер се незапосленост смањила. А не виде да се подигла глад, сиромаштво, не виде цене у нашим продавницама. Највећи послодавац је држава, зашто нам не да да достојно живимо од свог рада?“, рекао је он.

Истакао је да и Закон о пензијском и инвалидском осигурању мора да се мења.

„Истина је да оловком треба да мењамо своју будућност, али имамо и улицу, и имамо право да изнесемо наше ставове! Нека виде да нас има! Само заједно, сви заједно!“, рекао је он, уз уверење да ће ово бити „Први мај који ће први пут да објасни представницима власти да морају да доносе законе по мери Србије“.

„Први пут синдикати стоје заједно, ујединили их студенти“

Председних удружених синдиката Слога Жељко Веселиновић рекао је да су студенти уједини синдикате, да стану заједно на једну бину.

Казао је да они морају да слушају младост.

„Пре 140 година су се неки људи борили да имамо каква-таква права. Данас неолиберални капитализам гази људе и њихова права. Капитал и профит у на првом месту, човек не постоји. Ви, млади људи, сигурно неће дозволити да вас неко тера да носите пелене у једној Јури… Ми се против тога боримо годинама, али нам институције не дају“, рекао је он.

Рекао је да, уместо да држава истера и казни инвеститоре који се иживљавају на радницима, она их пушта.

„Немојте нам замерити, нисмо ми синдикалци савршени. Нисмо ми Грчка где радници зауставе државу за један дан. Нажалост, није тако. Али ако су студенти успели да устану и направе једну бољу земљу, сигуран сам да и радници то могу да ураде пре или касније. Сви ми заједно морамо да натерамо сада раднике да и они устану и почну да се боре за своја права“, казао је.

„Нећемо више да будемо грађани другог реда, да живимо под пресијом отказа“

Председница Асоцијације слободних и независних синдиката, Ранка Савић, поручила је испред Владе да су се окупили како би показали снагу и заједништво.

„Хвала вам што се изабрали да данас будете са нама испред Владе, да овима унутра кажемо да нам је доста. Нећемо више да будемо грађани другог реда, да живимо под пресијом отказа, легализованог мобинга, шиканом доучених партијских посланика“, рекла је.

Истакла је да заједнички захтеви о изменама закона – „морају да буду почетак непрестане борбе за пристојне зараде и поштовање радних права“.

„У овој земљи повећавају се зараде и наши властодршци се тиме хвале. Зарада се повећа, а цене оду два, три пута на горе. Ми у минусу, а компаније и банке са никад већим зеленашким профитима“, истакла је она.