Прочитај ми чланак

Руски Комерсант: Студентска листа има шансе да сруши власт Вучића

0

Српски студенти, који одржавају масовне протесте више од шест месеци, захтевали су хитно распуштање парламента и ванредне парламентарне изборе. У случају непоштовања њиховог захтева, они прете радикализацијом.

Већ у наредној недељи, студенти ће, пише Генадиј Сисојев, дописник руског Комерсанта са Балкана, објавити своју изборну листу.

Имајући у виду чињеницу да је, према анкетама, скоро половина грађана Србије спремна да подржи „студентску листу“, стручњаци сматрају да су шансе студената да победе и промене власт у земљи сасвим реалне.

Студенти објашњавају захтев да се одмах одрже ванредни парламентарни избори чињеницом да „власти не показују ни најмању спремност“ да испуне њихове захтеве, пише Сисојев.

Већ више од шест месеци студенти организују масовне протесте широм земље, тражећи политичку и кривичну одговорност за трагедију 1. новембра у Новом Саду, када је 16 људи погинуло од урушавања бетонске надстрешнице на станици.

У стварности, демонстранти се залажу за промену власти у земљи, коју већ 13 година држе председник Александар Вучић и владајућа Српска напредна странка.

Под притиском демонстраната, премијер Милош Вучевић поднео је оставку крајем јануара, а средином априла формирана је нова влада на челу са ендокринологом Ђуром Мацутом. Међутим, то није задовољило демонстранте, који сада директно захтевају ванредне изборе и промену власти.

„Наш циљ је да постигнемо именовање избора до средине маја. Ако се то не догоди, радикализоваћемо протест“, најавио је у суботу један од студентских лидера Александар Милошевић.

Према његовим речима, у наредној недељи, студенти ће објавити листу кандидата за предстојеће изборе, „у којој неће бити самих студената, али ће бити оних којима верујемо да ће испунити наше захтеве“.

Претпоставља се да би влада, која би требало да буде формирана као резултат превремених избора, имала ограничен мандат и да би њен задатак био да створи услове за организовање нових демократских избора.

Захтев студената за ванредним изборима може радикално да промени политичку сцену у Србији. С обзиром на чињеницу да је подршка студената и њиховим захтевима у земљи прилично велика, „студентска листа“ може рачунати на озбиљну подршку бирача.

Према подацима београдског истраживачког центра ЦРТА, студентске протесте подржава 59 одсто грађана Србије. А недавна анкета организације Нова српска политичка мисао показала је да је 44 одсто грађана Србије спремно да гласа за „студентску листу“ на изборима.

Захтев студената за превремене изборе подржала је већина српских опозиционих странака. „То је једини излаз из изузетно опасне ситуације у којој се налази наше друштво“, рекао је лидер Социјалдемократске партије, бивши председник Србије Борис Тадић.

Српске власти су реаговале на захтев студената као што се и очекивало. Потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, који је на челу Социјалистичке партије, која је део владајуће коалиције, не види разлог за одржавање ванредних избора, јер „влада има стабилну већину у парламенту“.

„Опозиција схвата да не може да победи на изборима, па су одлучили да ће други покушати“, рекао је он за провладин ТВ канал Пинк.

Председник Србије Александар Вучић одговорио је на захтев српских студената током боравка у Москви, где је учествовао на прослави 80. годишњице Дана победе. Према његовим речима, студенти и њихови професори „украли су Србији шест месеци, уништили земљу, уништили њен раст“, а сада „желе да факултете претворе у партијске одборе и општинске одборе, што је злочин према уставу и српским законима“.

Вучић тврди да „студенти неће морати дуго да чекају на изборе, већ да их може расписати само неко кога они називају ‘неспособном институцијом’, односно председником“.

Српски експерти су председникове речи оценили његовим стварним одбијањем да одржи ванредне изборе.

„Иако је Вучић признао такву могућност, он би могао расписати изборе за шест месеци“, каже Александар Ивковић, политолог из београдског Центра за савремену политику. Али за шест месеци све може бити другачије, а онда се власти надају да ће преокренути плиму у своју корист“.