Прочитај ми чланак

Ресавска пећина – најлепша пећина Србије (Фото, Видео)

0

resavska-pecina

Ресавска пећина се налази на 20 км од Деспотовца, у кречњачком брду званом (Бабина глава), на обали крашког поља (Дивљаковац).

Спада у најлепше пећине у нашој земљи. Раније су за пећину знали само чобани који су се склањали од невремена са стадима оваца. Један од чобана је открива 1962. године са свилајначким планинарима, да би већ исте године она била детаљно испитана од стране новосадских спелеолога, на челу са др Јованом Петровићем. Радови на уређењу пећине су трајали 10 година, што значи да је пећина званично отворена за посетиоце 1972. године, тачније 22. априла.

Дуга је 4,5 км. Детаљно је истражена 2830 м, а за посетиоце је уређено око 800 м. Једна је од најстаријих испитаних пећина у нашој земљи, стара је око 80 милиона година, док се стари накит у пећини процењује на 45 милиона година. Температура је константна и износи 7°Ц, док влажност ваздуха варира од 80-100%. Унутрашњост пећине обилује бројним и разноврсним дворанама, каналима, галеријама, стубовима, сталактитима, сталагмитима, драперијама и окамењеним водопадима. По богатству и разнобојности накита Ресавска пећина оправдано носи епитет ресавске лепотице.

Накит пећине почиње од самог улаза који се налази на 485 м н.в. Накит настаје растварањем калцијум карбоната, а боја зависи од минерала кроз који прође вода. Накит се појављује у три боје, а то је црвена, жута и бела. Најдоминантнијиа је црвена боја која потиче од оксида гвожђа, бела потиче од кристалног калцијума, а жута од примеса глине.

ДВОРАНА СРАСЛИХ СТУБОВА (Дворана КОЛОНАДА)

Прва дворана на самом улазу у горњи ниво пећине, сталагмити су срасли са сталактитима и оформили пећинске стубове, богатство кристалних форми и боја.


ДВОРАНА КОСНИЦА

Друга дворана у горњем нивоу, име је добила по три сталагмита која подсећају на првобитне трмке-врскаре.Таваница је испуњена белим цевчицама које подсећају на покошену ливаду.


СУВИ КАЊОН

Најсувљи део пећине у којој је константна температура 7°Ц, и влажност ваздуха 80%. Има најмање накита јер је таваница од брецастог мермера, који не пропушта воду.


ПРЕДВОРЈЕ ИСТОРИЈЕ


У овом делу пећине пронађени су остаци прачовека и његовови алати (врх каменог копља и секира, као и лобања поларне лисице).


КРИСТАЛНА ДВОРАНА


Четврта у горњем делу пећине и једна од најбогатијих пећинским накитом, и кристалним формама (обешено јагње, затвор, стопало слона, пољубац кроз хиљаду година).


КОНЦЕРТНА ДВОРАНА



Носи још и назив дворана кипова или главна дворана. Највећа и најлепша дворана,
припада доњем делу пећине, налази се на најнижој тачки од 450 м.н.в. Име је добила због акустичности. Испод ове дворане налази се трећи ниво пећине који је још увек затворен за посетиоце, у коме је још активна понорница. У овој дворани се налази кип мајке
са дететом који је уједно и заштитни знак Ресавске пећине

Поред кипа мајке са дететом налази се главни носећи стуб висине преко 30 м и пречника око 27 м, затим бигрене кадице, Афродита, криви торањ у Пиззи, џамија, и преградни зид Ћелекула.


БОБАНОВА ДВОРАНА


Име је добила по дечаку који је први крочио у ову дворану.


МЕНЗА

Име је добила по томе што су је спелеолози у време истраживања користили за обедовање.

 

 

(Ресавска пећина, Србин.инфо)