Прочитај ми чланак

„Рачун ми је порастао за чак 4150 динара“: Инфостан дивља, народ брутално опљачкан

0

За 400, 500, 1.000, 2.000 динара, грађанима од почетка године сваког месеца увећани су рачуни за Инфостан, без образложења. У новембру прошле године најављено је поскупљење ових “обједињених услуга”, које од јануара никако да се стабилизује, а потрошачи су у шоку сваког месеца кад им стигне рачун од овог предузећа.

У септембру 2024. Београђани су добили зарачунате веће августовске наплате Инфостана, када је поскупела услуга изношења смећа и кабастог отпада, а још већи рачуни стижу од јануара ове године, када је само вода поскупела за 17,5 одсто, односно у просеку за око 300 динара по домаћинству.

Грађани су у шоку од поскупљења, која се не заустављају, а сваки следећи рачун је непријатно изненађење и све снажнији ударац на кућни буџет. Питање је до које цифре ће расти наредних месеци и од чега то зависи.

“Од новембра 2022. до марта 2025. Инфостан је поскупео тачно 4.150 динара”, пише у једном коментару на друштвеној мрежи X (Икс).

Грађанима није јасно на основу чега рачуни расту и преко 1.000 динара у периоду од месец дана.

“Не знам за УСА царине, али домаћи Инфостан је поскупео за 20 евра у протеклих месец дана”.

Очигледно је да скачу намети за све ставке у овој обједињеној наплати.

“Пузајућа непузајућа мени је Инфостан ужасно велика ставка, а има неколико ставки за ђубре, не знам ни шта плаћамо“, пише у једном коментару.

Рачуни су све већи од октобра 2024. године

“Сваког месеца ме сачека већи издатак за кућни буџет. Инфостан редовно плаћамо, па имам утисак да што сте редовнији платиша, то вам више траже. Не разумем како за месец дана скочи за 1.000 динара, то је огромна цифра. У октобру смо плаћали око 13.300, а у новембру 2024. је стигао рачун у висини од 14.400. У јануару ове године је већ био скоро 15.000. Ако ће тако расти из месеца у месец, до краја 2025. нећемо моћи да измиримо друге рачуне, само овај. Срамота је да не дају образложења, већ подижу цене како им падне на памет, а народ нека плаћа, не питају одакле нам новац за живот који је постао прескуп”, каже Милена Петронијевић, која живи у трособном стану у Новом Београду.

Грађани плаћају „пословне промашаје“ државе

Кад постоји нерационално пословање у држави, онда се дешава да терет трошкова иде на потрошаче, што овде може бити случај, каже економиста Саша Ђоговић.

“Можемо да спекулишемо шта је овде у питању, јер немамо јасно објашњење. Ако неко, као држава, има неки доминанатан положај на тржишту, може да га користи тако што ће нерационалне трошкове које има, пребацити на терет потрошача. Неопходно је извршити анализу и од стране независних регулаторних тела како бисмо дошли до правог стања ствари, али спекулишемо да због доминантности на тржишту се све нерационалности у пословању пребацују на терет потрошача. Тада се и не говори о поскупљењима, него се само иде са повећањем цена. Потрошачима, наравно, није јасно како је до тога дошло, а они који одређују ценовник очигледно не сматрају да је неопходно да пружају било каква објашњења”, каже Ђоговић за Нова.рс.

Подсетимо, ЈКП Београдски водовод у канализација одлуку о јануарском поскупљењу донео је 30. октобра 2024. У образложењу зашто подижу цене, у овом градском комуналном предузећу, тада су навели и трошак скупље струје, али и најаву веће минималне плате од идуће године.

„Главни разлог за захтевано повећање цене је повећање цена свих производних инпута који директно утичу на производни процес. Најзначајнији утицај има пораст цене електричне енергије, затим пораст цена других енергената, хемикалија и пратећег материјала. Такође значајан утицај има и Одлука о повећању минималне цене рада за 13,7 одсто од 1. јануара 2025. године, коју је донела Влада Србије, јер ће то довести до повећање трошкова зарада запослених, односно утицаће на укупне трошкове предузећа”, писало је тада на њиховом званичном сајту.

„Само обрачунавамо износе“

Наиме, Марина Марковић из ЈП Инфостан за РТС је почетком године објаснила да је свака ставка на рачуну „Инфостана“, која је поскупела за нешто мање од девет одсто – грејање, а ту одлуку су донеле Београдске електране у октобру 2024. године.

Београдске електране су дале и донеле одлуку о поскупљењу, а Инфостан је обрачунао износ у складу са самом одлуком даваоца услуге“, истакла је Марковић.

Она је објаснила на који начин се повећава наплата одређених услуга.

„Инфостан формира и штампа рачуне, али у складу са подацима које добијамо од давалаца услуга који директно испоручују своју услугу корисницима. Имали смо поскупљења, али саму промену цена доносе даваоци уз сагласност оснивача. Ми само спроводимо услугу наплате“, рекла је она.

И додала да сваки рачун има свој рок за плаћање, након чега креће да се обрачунава камата на кашњење.

На питања о незаустављивом поскупљењу ових рачуна, из ЈКП Инфостан нису одговорили до објављивања овог текста.