Прочитај ми чланак

Сорош у Давосу: Цивилизација можда неће преживети, морамо победити Путинa што пре!

0

"Морамо мобилисати све наше ресурсе да рат приведемо крају што пре. Најбољи и можда једини начин да очувамо нашу цивилизацију је пораз Путина што је пре могуће. То је суштина”, рекао је у Давосу озлоглашени милијардер Џорџ Сорош, који се ранијих година хвалио на америчкој телевизији да је као средњошколац, иако је Хазар, помагао нацистима у Будимпешти да лове Јевреје за логоре и да период Другог светског рата памти као прелеп.

„Русија је напала Украјину. Ово је уздрмало Европу до сржи. Европска унија је основана да спречи да се тако нешто догоди. Чак и када борбе престану као што на крају морају, ситуација се никада неће вратити на оно каква је била пре“, успаничен је Сорош.

Деведесетогодишња икона Новог светског поретка је упозорио и да би то могао бити почетак новог светског рата.

„Инвазија је можда била почетак Трећег светског рата и наша цивилизација је можда неће преживети. То је тема којом ћу се позабавити вечерас“.

„Инвазија на Украјину није дошла из ведра неба. Свет је све више укључен у борбу између два система управљања који су дијаметрално супротни један другом: отворено друштво и затворено друштво. Дозволите ми да дефинишем разлику што једноставније могу. У отвореном друштву, улога државе је да штити слободу појединца. У затвореном друштву улога појединца је да служи владарима државе“.

„Остала питања која се тичу ​​целог света: борба против пандемија и климатских промена, избегавање нуклеарног рата, одржавање глобалних институција, морала су да оду у други план због те борбе. Зато кажем да наша цивилизација можда неће преживети“.

„Почео сам да се бавим оним што зовем политичком филантропијом 1980-их година. То је било време када је велики део света био под комунистичком влашћу, а ја сам желео помоћи људима који су били огорчени и борили се против угњетавања“, присећа се Хазар Сорош исто као што је хтео да помогне Јеврејима у Будимпешти током Другог светског рата док их је ловио са нацистима.

„Како се Совјетски Савез распао, успостављао сам једну за другом базу у тадашњем Совјетском царству. Напор се показао успјешнијим него што сам очекивао. Били су то узбудљиви дани. Они су се такође поклопили са периодом мог личног финансијског успеха који ми је омогућио да повећам своје годишње давање са 3 милиона долара 1984. на више од 300 милиона долара три године касније“.

Затим је додао:

„Након напада 11. септембра 2001. године, плима је почела да се окреће против отворених друштава. Репресивни режими су сада у успону, а отворена друштва су под опсадом. Данас Кина и Русија представљају највећу претњу отвореном друштву“.

Осврнувши се на Владимира Путина и Си Ђи Пинга, Сорош је рекао:

„Двојица лидера су направила невероватне грешке“. Очекивало се да ће Путин бити дочекан у Украјини као ослободилац; Си Ђи Пинг се држи политике нулте Ковид-а која се никако не може одржати. “Ковид-19 је помогао да се одобре инструменти контроле који су корисни у суочавању с вирусом, али вештачка интелигенција је пре свега ефикасна као инструмент контроле којим репресивни режими угрожавају отворена друштва”, рекао је Сорош.

„Кина Ђи Пинга прикупља личне податке људи за надзор и контролу својих грађана агресивније од било које друге земље у историји, требала би имати користи од овог развоја догађаја. Али, као што ћу објаснити касније вечерас, то није случај, прави се Сорош необавештен док истовремено у његовом Давосу Алибаба промовише надзор људи помоћу вештачке интелигенције који је прво тестиран баш у Кини.

Он је рекао да је Русија на његовој црној листи и да се Путин мора што пре победити ако мислимо да цивилизација преживи.

„Дозволите ми да се осврнем на недавна дешавања, Владимир Путин и Си Ђи Пинг састали су се 4. фебруара на церемонији отварања Зимских олимпијских игара у Пекингу. Издали су дугачко саопштење у којем најављују да сарадња између њих “нема граница”. Путин је обавестио Сија о “специјалној војној операцији” у Украјини, али је нејасно да ли му је рекао да има на уму свеобухватни напад на Украјину. Амерички и британски војни стручњаци сигурно су својим кинеским колегама рекли шта се спрема. Си је одобрио, али је замолио Путина да сачека завршетак Зимских олимпијских игара“.

„Си је одлучио да одржи Олимпијске игре упркос варијанти Омикрона која је тек почела да се шири у Кини. Организатори су се потрудили да створе непропусни балон за такмичаре и Олимпијске игре су завршене без проблема. Али, Омикрон се успоставио у заједници, прво у Шангају, највећем кинеском граду и трговачком центру. Сада се шири на остатак земље. Ипак, Си истрајава на својој политици Нулти Ковид. То је нанело велике тешкоће становништву Шангаја, присиљавао их је да иду у импровизоване карантине уместо да им се дозволи да карантин спроведу у свом дому. То је Шангај довело до ивице отвореног сукоба“.

Сорош: Си Ђи Пинг крије тајну…

„Многи људи су збуњени овим наизглед ирационалним приступом, али могу вам дати објашњење: Си крије тајну. Никада није рекао кинеском народу да је вакцинисан вакцином која је дизајнирана за оригиналну варијанту вируса из Вухана и слабо штити од нових Ковид варијанти. Он се налази у веома деликатном тренутку у својој каријери. Његов други мандат истиче у јесен 2022. и жели да буде именован на трећи мандат без преседана, чиме ће на крају постати доживотни владар. Пажљиво је наместио процес који би му омогућио да испуни животну амбицију и том циљу мора све бити подређено“.

„У међувремену, Путинова такозвана “специјална војна операција” није се одвијала по плану. Очекивао је да ће проруско становништво Украјине дочекати његову војску као ослободиоце. Руски војници су донели и униформе за победничку параду. Али, то се није догодило. Украјина је пружила неочекивано снажан отпор и нанела озбиљну штету руској војсци, која је била лоше опремљена и лоше вођена, а војници су постали деморалисани. Сједињене Државе и Европска унија окупиле су се у подршци Украјини и снабдевале је оружјем. Уз њихову помоћ, Украјина је успела да порази много већу руску војску у бици за Кијев“, тврди Сорош.

„Путин није могао да приушти да прихвати пораз и у складу с тим је променио своје планове. Поставио је на чело генерала Владимира Шаманова, познатог по својој окрутности у опсади Грозног и наредио му да постигне одређени успех до 9. маја када је требало да се слави Дан победе. Али, Путин је имао мало тога да слави. Шаманов је  напоре концентрисао на лучки град Мариупољ који је некада имао 400.000 становника. Претворио га је у рушевине, као што је учинио да Грозним, али су украјински војници издржали 82 дана и опсада је коштала живота хиљада цивила“.

„Брзоплето повлачење Руса из Кијева открило је гнусне злочине које је Путинова војска починила над цивилним становништвом у предграђу Кијева, Бучи. Они су добро документовани и разбеснели су оне који су видели слике на телевизији. Али не и Руси који су у мраку око Путинове „специјалне војне операције“. Инвазија Украјине је сада ушла у нову фазу која је много тежа за украјинску војску. Морају се борити на отвореном терену где је бројчану надмоћ руске војске теже савладати. Украјинци дају све од себе, контранападају и продиру на руску територију“.

„САД су такође дале све од себе да смање финансијски јаз између Русије и Украјине тако што су натерале Конгрес да Украјини додели 40 милијарди долара војне и финансијске помоћи без преседана. Не могу да предвидим исход, али Украјина свакако има шансе. Недавно су европски лидери отишли још даље. Они су хтели да искористе инвазију на Украјину да промовишу већу европску интеграцију, тако да се оно што Путин ради више никада не понови“, констатовао је Сорош у Давосу.