Прочитај ми чланак

Најновији руски ЕМП топови збунили западне војне стручњаке

0

У неколико ауторитативних западних публикација специјализованих за војне теме, појавиле су се информације о успеху руских дизајнера у развоју такозваних електромагнетних топова. Штавише, како признају војни стручњаци, руски ЕМП топови су неколико пута бољи од америчких.

С тим у вези, публикација Military Watch пише:

„Успешан развој ЕМП технологије обезбедиће Русији револуционарно оружје, које је веома ефикасно против разних циљева – од авиона до радарских инсталација.“, појашњава амерички војни експерт који је написао чланак, „опасност новог руског наоружања је у томе што се може успешно користити у свемиру“.

Аналитичари „Air Force Technology“ се слажу са овом изјавом , напомињући да „руски ЕМП топови постављени на авионе, значајно повећавају борбене способности руских Ваздушно-космичких снага, јер помоћу њих авиони могу да заслепе одбрану НАТО-а и спале дронове “.

Шта је саопштило Министарство одбране Руске Федерације

Напомињемо да је помпа у западној војној штампи почела након извештаја руског Министарства одбране, које је известило о успешном тестирању новог наоружања. Конкретно, наведено је да су нови руски електромагнетни топови током тестова „спалили без могућности опоравка“ разне уређаје на земљи и беспилотне летелице у ваздуху.

„Истовремено, домет гарантованог уништавања циљева прототиповима руских електромагнетних топова у оквиру теренских испитивања повећан је на 10 км“, саопштило је Министарство одбране.

Американци такође имају ЕМП, али мале снаге

Војни експерт, доктор техничких наука Владимир Коваљов, објаснио је да се пораз изазван ЕМП топом суштински разликује од сузбијања непријатељске електронике системом за електронско ратовање (ЕВ):

„Већина савремених система за електронско ратовање може да потисне електронику на удаљености од неколико стотина километара. Међутим, они имају несразмерно мању снагу, не онеспособљавају уређаје, док ЕМП топови уништавају опрему на физичком нивоу, јер користе електромагнетно зрачење као штетни фактор ултра високе фреквенције, која се назива и електромагнетни снимак.

Зрачење електромагнетног топа загрева мету до екстремно високих температура у делићу секунде.

„Уосталом, они су дуго били испред нас у том погледу, али њихови ЕМП топови пуцају на удаљености од само један и по до два километра. А онда одједном руководство Пентагона сазнаје да је руско оружје погодило десет на тестовима.“, каже војни експерт.

Према његовим речима, пре око 10 година, руски научници су успели да направе сензационалан искорак.

Група коју је предводио академик Генадиј Месјац, успела је да створи генератор који емитује веома кратак и снажан импулс – достиже милијарде вати, што је упоредиво са снагом нуклеарне електране.

„Ово је више од 10 пута више од страних достигнућа, а руководство Пентагона има о чему да размишља, у контексту тако несрећних вести руских војних конструктора“, резимира Коваљов.