Прочитај ми чланак

„Преговори са режимом били шарада, протест растурали државни службеници“

0

Председник удружења Иницијатива за опстанак пољопривредника Србије Радослав Адамовић рекао је да нису задовољни обећањима Владе Србије о цени сунцокрета, субвенцијама за гориво и млеко.

Каже да су преговори личили на шараду јер су добијали готове предлоге, а да су блокаде претњама разбијали државни службеници из месних заједница и општина.

„Ми практично нисмо ни преговарали, добијали смо готове предлоге. Покушали смо да договоримо гарантовану цену сунцокрета, али нисмо успели јер се блокада саобраћаја смањивала тако што су нам разбили јединство и посебно вршили притисак на поједина удружења. Било је и много претњи којекаквих службеника, разних секретара из месних заједница и општина, па су људи одустајали од протеста“, рекао је Адамовић.

Додао је да су „криви и сами пољопривредници који су седели код куће јер, да се протесту прикључило 20.000 трактора или два милиона људи, могли су да реализују захтеве“.

Неки пољопривредници који се нису прикључили протесту, према његовим речима, вероватно мисле да им је добро и „верују да живе у земљи економског тигра, а да то други не виде“.

Адамовић је рекао да је њихов захтев био да држава помогне да се обезбеди минимална откупна цена сунцокрета, али да она на то није пристала и да уљаре сада могу да промене услове откупа и да се та цена од 73 динара потпуно уруши.

Он је рекао да је држава направила катастрофалну грешу забраном извоза уља и да сада не вреди ништа што је та одлука укинута јер је због суше и ниског водостаја река извоз скоро немогућ.

„Тражили смо гарантовану откупну цену сунцокрета јер је држава крива што је забранила извоз и што се недомаћински понаша, а власт то никако није хтела да прихвати јер би тиме признала своју катастрофалну грешку“, рекао је Адамовић.

Ни сточари, како је рекао, нису добили већу субвенцију на млеко трајно, већ само за један квартал.

„Субвенција од 20 динара по литру за 50 литара горива требало би да се исплати на рачун, па они који су седели код куће могу за те паре да купе сендвиче и помогну Српску напредну странку (СНС)“, рекао је Адамовић.

Додао је да је нетачна тврдња Савеза удружења пољопривредника Баната да су у преговорима са представницима Владе Србије одустали од захтева за повећање субвенција на 300 евра по хектару већ да мисле да је „то бесмислен захтев за ову годину“.

„За реализацију тог захтева потребно је око 630 милиона евра, што је више него што је цео буџет за пољопривреду, па га влада не би могла испунити ни да дуби на глави. О томе треба разговарати за наредну годину јер га је немогуће испунити преко ноћи. Други разлог што нисмо на њему инсистирали је што преговори личе на трговину и што се нешто мора и ставити у други план да би се изборили за оно што је од захтева ургентно“, рекао је Адамовић.

Истакао је да је Министарство пољопривреде министарство које је против пољопривреде и да ће та грана вероватно опстати тако што ће се њоме бавити 20 тајкуна, а остали ће „мотати каблове“.

Према договору који је после вишедневних протеста пољопривредника у Србији и блокада саобраћаја парафирала Влада Србије, коначна цена сунцокрета је 73 динара по килограму, мада су тражили око 90 динара, а исплата је договорена до 15. октобра текуће године.

Тим договором је ограничена маржа посредника на максимум 2,6 динара, док трошак транспорта робе од откупног места до уљаре, сносе саме уљаре.

Подстицаји за гориво у наредном периоду износиће 20 динара по литри, за 50 литара по хектару, док ће се премија за млеко за један квартал у 2022. години повећати на 15 динара.

Истим документом, пољопривредницима је обезбеђен мораторијум на кредите у периоду од 12 месеци.