Случај 12 активиста у Србији чији је разговор тајно и неовлашћено сниман да би касније био искоришћен да они буду осумњичени да су извршили кривична дела против уставног уређења изазвао је бурне реакције јавности не само због тога што се шесторо активиста већ више од два месеца налази у притвору, већ и зато што стручна јавност сматра да се тиме, мимо закона, поново уводи вербални деликт.
Истог дана када је активистима, након два месеца проведених иза решетака, притвор продужен на још 30 дана, председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је да су активисти притворени зато што су планирали „терористичке акције, покретање грађанског рата и угрожавање живота“ председника Србије Александра Вучића, пише Al Jazeera.
– Планирали су како да манипулишу људима који су ишли на блокадерске протесте зато што су знали да већина тих људи није за почетак грађанског рата и није за насиље – рекла је Брнабић управо на једној од провладиних телевизија на којој, од дана када су притворени, против активиста траје непрестана кампања етикетирања и блаћења.
Адвокат Вељко Милић, један од бранилаца окривљених новосадских активиста, указује на то да је поступак почео након што се спорни снимак појавио на „таблоидним телевизијама“.
– Ништа не указује да су окривљени припремали било шта од онога о чему су говорили. Ако се тако посматра, то јесте увођење вербалног деликта на мала врата и самим тим та кривична дела против државног уређења, на начин на који су постављена, не би смела да се користе да сузбију слободу изражавања – каже Милић.
Указује да је врло лако преокренути било коју реченицу коју неко изговори и од ње направити напад на државу или највише представнике државе.
– Када се снимак мало боље анализира јасно је да чак и они говоре да не планирају никакву насилну промену уређења, нити да мисле да је то могуће“, каже Милић.
Додаје да би, ако властима заиста прођу такве оптужбе на рачун активиста, Србија заиста могла да се суочи са тим да вербални деликт буде третиран као кривично дело, иако не постоји у закону.
– Ако посматрате из угла људи који су у притвору и који се налазе ван земље, јер у Србију не могу да се врате, пошто ће и они завршити у притвору – што се њих тиче ми смо већ у фази враћања вербалног деликта. Бојим се да смо свакако дошли у фазу да свака реч може да се искористи против онога ко ју је изговорио. Одавно смо прешли ту границу да се било која реченица изговорена против режима тумачи као напад на државу, што заправо није тачно, већ је у питању замена теза, јер нема једнакости између режима и државе – истиче Милић.