Прочитај ми чланак

Држава не одустаје од идеје да потопи ваљевску Грачаницу 2015. године

0

Brana-Stubo-Rovni-manastir-Gracanica

Манастир Грачаница, најстарија богомоља у ваљевском крају, која потиче из доба Немањића, биће потопљен идуће године, уколико се из државне касе обезбеди 400 милиона динара за завршетак изградње акумулације Ровни.

Потапању манастира у Тубравићу који се налази подно Повлена, противи се велики број грађана, које предводи рашчињени монах Антоније, а недавно је и владика ваљевски Милутин затражио да се одустане од потапања Грачанице.

Док надлежни у ЈП „Колубара“, које је задужено за изградњу акумулације и бране Ровни, тврде да је комплетна процедура око манастира Грачаница испоштована и да нема другог решења осим потапања, поједини грађани и представници СПЦ тврде да још није касно да се одустане од те намере.

Сагласност за измештање Грачанице дао је још 80-тих година владика шабачко-ваљевски Јован, а 2002. потврдио и његов наследник владика Лаврентије. По потписаном споразуму, ЈП „Колубара“ је још 2009. године у селу Тубравић, у близини Грачанице, саградило нову цркву с парохијским домом, портом и паркингом.

gracanica-manastir01

– Сагласност на то је својевремено дала ваљевско-шабачка епархија, СПЦ, као и владика ваљевски Милутин. Свима је јасно да манастир мора бити потопљен. То није ничији хир, већ једноставно, друго решење не постоји. Стручњаци који су били ангажовани закључили су да због трошног материјала није могуће измештање манастира, тако да он мора бити потопљен – објашњава вршилац дужности директора ЈП „Колубара“ Миодраг Марковић.

Даље судбина манастира Грачаница зависи од тога да ли ће држава обезбедити 400 милиона динара за наставак радова.

– Уколико буџетом за 2015. годину буде обезбеђен тај новац, пуњење бране би требало да почне идуће године – каже Марковић.

Почетак пуњења акумулације и бране Ровни је и крај манастира Грачаница, чије је потапање неминовно. Иако је држава до сада уложила огроман новац у ову инвестицију, која се приводи крају и где је највећи део посла завршен, појединци се надају да још није касно да се Грачаница сачува.

Gracanica-Davidovic-sa-pristalicama

– Тражимо да се пуњење вештачког језера заустави на нивоу испод манастира Грачаница, а на овај начин хтели смо да пробудимо савест свих који планирају ову духовну и еколошку катастрофу. О овом проблему смо обавестили целокупан државни врх, али одговора нема. Потапање Грачанице мора да се заустави, јер ће због нечије непромишљене одлуке испаштати многе генерације. Крајем августа су искључили струју Грачаници, али ми настављамо даље у шаторима да стражаримо код наше светиње. Спасавајући Грачаницу спасавамо себе и то коначно мора неко у овој држави да схвати – рекао је рашчињени монах Српске православне цркве Драган Давидовић, који предводи „грачаничке стражаре“.

Саопштењем за јавност недавно се огласио и владика ваљевски Милутин који је затражио да манастир Грачаница не буде потопљен. Епископ предлаже да „ниво бране коначно остане на коти 333 метра надморске висине, која се налази испод цркве Грачанице”.

– Кота 333 мнв истовремено представља и одбрамбену границу изнад које започиње порозни и кречњачки терен кроз који би отицање воде из језера угрозило природне изворе, а мишљење стручњака је да висина бране на коти од 333 мнв може да заустави воду приликом великих киша и спречи поплављивање Ваљева – наводи се у саопштењу владике ваљевског.

(Телеграф)