Прочитај ми чланак

Благоверна Јелена Лазарева Балшић – поново међу нама

0

Дођите на промоцију књиге која је на најдубљи начин објаснила значај Јелене Балшић, а и исихазма, на српску културу и историју.

У издању „Светигоре” и Цркве Лазарице (Крушевац) управо је објављена Књига Благоверна Јелена Лазарева Балшић магистра философије Марије Маје Д. Недељковић.

Реч је о својеврсној Философско-Теолошкој Монографији, заснованој на историјским чињеницама, о славној кћери Светога кнеза Лазара Јелени Балшић (1465/6-1443), средњовековној владарки Зете, Захумској војвоткињи, непоколебљивој и неуморној заштитници и бранитељки Православља, ратници и великој песникињи.

У књизи се говори и о низу других значајних личности наше историје са којима је Јелена била нераскидиво повезана, било да је реч о њеним најближим сродницима, било најближим сарадницима, а којима треба да будемо захвални не само зато што имамо тако славну прошлост, већ и зато што уопште постојимо као народ. Кроз дело је предочен и низ значајних историјских збивања којима обилује бурно и преломно доба у коме је живела јунакиња.

Посебно се говори о Јелениној плодној сарадњи са њеним духовником Никоном Јеруслимцом, монахом-исихастом и богословом, уједно, једним од најобразованијих људи касног средњег века у Срба. Њихово заједничко књижевно дело, и Никоново богословско, обогатили су искуство Зете и Митрополије Зетске поставши уједно битно сведочанство српског духовног и књижевно-културног идентитета уопште.

Истиче се утицај исихастичке духовности на тадашње свеколико стваралаштво српског народа. Исихазам, духовни покрет од највећег значаја за историју православља, носио је живи одговор православног Истока на духовне, културне и цивилизацијске процесе који су се одвијали на тадашњем римском Западу. Тај одговор је значио да православно учење није никада прихватило онај дуг схоластички пут негован на римском Западу, а који је опустео веру првих хришћана.

Под благодатима те духовне климе српска средовековна држава доживела је дане убрзаног привредног развоја, и посебно процвата културе и уметности. Средњи век у Срба био је зато уистину златан.

Креативан приступ у разматрању сложених тема и истраживачки дух којим одише књига чине да су и личности и догађаји наше славне прошлости приближени на јединствен и непоновљив начин, пун динамике.

Књига садржи и два Прилога. Први, са два текста: Безмолвије или Исихија и Свети Григорије Палама и Богословско утемељење и образложење духовног искуства Цркве.

У Други Прилог Стиховање увршћене су неке од најлеших песма наше Узвишене Средњовековне Поезије где се, уз Јеленино чувено Отписаније Богољубно, нижу песме кнегиње Милице, Јефимије, Деспота Стефана Лазаревића…

Дело красе и личне фотографије ауторке Марије Маје Д. Недељковић снимљене у чудесно лепим пределима Скадрског језера и у Јелениној Задужбини на острву Бешка.

Промоција ће бити одржана у Амфитетару Цркве Лазарице 9. јула у 19 часова. О Књизи ће говорити: Епископ Крушевачки господин Давид, протојереј-ставрофор Цркве Лазарица Љубивоје Радовић и аутор.

www.srbin.info