Прочитај ми чланак

Архимандрит Сава Јањић: Срби на Космету грађани другог реда

0

 

ГРАЧАНИЦА – Игуман манастира Високи Дечани, архимандрит Сава Јањић сматра да су инциденти који су се догодили на Видовдан на Космету и на прелазу Мердаре, као и напади на школске аутобусе са Србима у Приштини, показали да су Срби у покрајини грађани другог реда.

Јањић је подсетио да су обележавање Видовдана на Косову ове године засенили немили догађаји употребе насиља, „потпуно непотребне и несразмерне силе од стране косовске полиције“ и додао да је повређен чињеницом да у тренутку напада на школске аутобусе у Приштини није било Кфора и Еулекса.

Он је, како преноси Ким радио, рекао да је пре Видовдана због напетости и осетљивости ситуације у команди Кфора затражио да њихове снаге буду видљиво распоређене на путу до Газиместана. “То је велики пропуст. Дубоко смо повређени, јер је реч о крање непрофесионалном односу и апсолутно о ономе што се може назвати репресијом. Очекујемо истрагу поводом тога, јер је могло да дође до губитка живота”, рекао је игуман манастира Високи Дечани.

Јањић је, коментаришући понашање косовске полиције и скидање мајица са грађана, рекао да је то “поражавајући акт који показује да су Срби грађани другог реда”. “Није потребно да разним политичким или идеолошким обележјима изражавамо своја патриотска осећања. Међутим, с друге стане, то представља демократско право које се мора поштовати и на Косову,”- рекао је он.

Срби имају право да изразе своје поштовање према националној традицији онако како сматрају да треба и у уколико тиме не угрожавају безбедност. Одећа није угрожавала безбедност, рекао је Јањић. Он је напоменуо да су на Косову и Меотхији посебно угрожене српске светиње пошто, како је рекао, међу једним делом албанске популације постоји уверење да представљају претњу албанском идентитету.

“Чињеница да је уништено 150 светиња и да је манастир Високи Дечани више пута нападан показује да је угроженост велика. Само два манастира су под зашитом Кфора, Пећка Патријаршија и Дечани, а остале чува косовска полиција”, рекао је он. Иако је ниво опсаности много мањи, не смемо занемаривати озбиљност ситуације јер смо недавно имали претеће графите, вршило цесто видимо изразе нетрпељиве мржње, нарочито међу млађом генерацијом, што нас посебно боли јер смо помагали и многе албанске породице из Дечана за време сукоба, рекао је он.

“Што се тиче духовног живота водимо редован монашки живот. Али колико је то нормално, да ми након 13 година не можемо да одемо у продавницу у оближњи градић, да када нам дође неки страни амбасадор са својом породицом ми прошетамо по нашем имању, а онда једна група омладине почиње да галами, да нас вређа, што шокира и странце који то виде и доживе са нама”, рекао је Јањић.

Он је казао да се процес обнове српских светиња, страдалих у мартовском погрому 2004. године, обавља мањим интензитетом. Истакао је да је до сада обновљено око 70 одсто манастира и цркава.

“Нажалост, када је у питању обнова, умешала се политика, и од стране Приштине је све више условљавања под којим условима она може да се настави”, казао је он. Архимандрит Сава је додао да је посебно забринут како ће се одвијати ситуација са српским светињама и културном баштином након окончања надгледане независности Косова.

“Надамо се да ће међународни представници наставити да подсећају косовске политичаре да не може да се гради моноетничко и монорелигиозно друштво у коме би живели само припадници једног народа или верске заједнице”, рекао је Јањић. Он је закључио да се мора прихвати плурализам интереса и да се свакој националној заједници обезбеди очување њеног пуног идентитета, слобода и права у складу са свим демократиским традицијама које постоје у Европи.

(Танјуг)