Пољопривредни произвођачи у Србији незадовољни су због кашњења исплате субвенција иако је на прагу пролећна сетва, и поручују да државу не треба да изненади њихово прикључење студентима и нови излазак трактора на улице.
Председник Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије Горан Филиповић рекао је да је тек данас расписан јавни позив за подношење захтева за директну субвенцију од 18.000 динара по хектару.
– Сумњам да ће тај новац свима стићи до краја марта како је договорено, да би могли да се припремимо за пролећну сетву репе, кукуруза, сунцокрета и других култура. Нема још ни правилника да би знали колико семена можемо да купимо по хектару за други део субвенције за тај репроматеријал у узносу до 17.000 динара по хектару – рекао је Филиповић.
Додао је да није добио ни повраћај за полису осигурања усева од непогода, које држава субвенционише са 40 одсто, додајући да би му 120.000 динара по том основу значило да бар покрије део трошкова за гориво.
– Пољопривредници сада живе од субвенција јер од 2017. ни једна година није била без суше, због чега је производња основних пет-шест ратарских култура стално у минусу. Субвенције су за нас сада социјална помоћ и ако их не добијемо то је исто као када неко не добије пензију или плату – рекао Филиповић.
Он је рекао да постоји застој и у повраћају акцизе, јер када купе гориво рачун би требало да се региструје у систему е-аграр да би пољопривредник могао да поднесе захтев за повраћај акцизе, али сада нема ни рачуна у том систему.
Навео је да су некада у време сушних година приноси били мањи, али су цене биле више, па се тај губитак на приносу некако „пеглао“, а да су сада „родило не родило“ на тржишту подједнако ниске цене.
Филиповић је рекао да је продао јабуке из воћњака прошле године у августу, а да још није добио новац за њих.
– У пољопривреди је катастрофа, радо бих дао Министарству земљу и механизацију да се увери да ли може да заради да би опстало. Ја ћу још ове године да покушам да се бавим пољопривредом, ако губитак буде као и претходних, продаћу механизацију и земљу дати у закуп, а оставити само воћњак – рекао је Филиповић.
Председник Скупштине Удружења пољопривредника Суботице Мирослав Матковић рекао је да и поред обећања Министарства пољопривреде да ће обезбедити кредите са каматом од око један-два одсто, у банкама немају никакву информацију о томе.
– Због тога смо принуђени да се задужујемо код продаваца репроматеријала и плаћамо камату од један одсто месечно. Не враћа се у договореном року од 14 дана ни акциза за гориво, на е-аграру је регистровано да је исплаћена, а рачуни у банци су празни – рекао је Матковић и додао да држава не треба да се изненади ако се поново појаве трактори на улицама.
Према речима председника Савеза удружења пољопривредника Баната Драгана Клеута, стање у пољопривреди је катасрофално и све је чешћа дилема да ли да се пољопривредници муче са сетвом или све то оставе и придруже се студентима у протестима.
– С једне стране држава касни с финансијском подршком, а с друге стране увоз меса, млека и осталих пољопривредних производа уништава домаћу производњу – рекао је Клеут.
Додао је да је минерално ђубриво поскупело од децембра са 43-44 динара по килограму на 64 динара, а „увози се ко зна одакле и у њему има глине и камења“.
Клеут је рекао да поједини пољопривредници продају механизацију да би се раздужили.
Пољопривредни произвођачи иначе процењују да почетак године не најављује добар род, јер пшеници већ сада недостаје влага.