Сваки потез који је власт Српске напредне странке на челу са председником Александром Вучићем повукла од пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду до данас - био је погрешан. Уместо да гаси "пожар" у друштву који траје већ четири месеца, власт је сваким својим кораком само доливала уље на ватру. Са тим је сагласан и политички консултант Душан Миленковић који за Нову наводи да је власт показала синергију лоших потеза и политичке комуникације.
Погибија 15 људи у паду надстрешнице на реновираној Железничкој станици у Новом Саду означила је почетак велике друштвено политичке кризе у Србији. Студенти и грађани гладни правде, тражећи одговорност за новосадаску трагедију, покренули су талас протеста.
У жељи да тај талас угуши, власт Српске напредне странке предвођена председником Србије Александром Вучићем покушала је у ова четири месеца колико протести трају све што је могла, али безуспешно.
Тако је непосредно после пада надстрешнице председник Вучић говорио како станична зграда није реконструисана, али је накнадно утврђено да је ипак било радова.
На почетку грађанских протеста, испред Градске куће у Новом Саду догодили су се бројни инциденти који су засенили комеморативне скупове грађана. Више маскираних младића, обучених у црно сатима је изазивало хаос.
Хаос на мирним, комеморативним грађанским скуповима наставили су да изазивају махом локални функционери Српске напредне странке, а кулминирало је испред Факултета драмских уметности у Београду, када су нападнути студенти. Управо то је био окидач за покретање студентских блокада и највећих протеста у новијој историји наше земље.
Међутим, ту инцидентима, хаосу и насиљу није био крај. На скуповима на којима су грађани одавали 15 минута тишине, сведочили смо сценама у којима су студенткиње кошене аутомобилима, на грађане су насртали и полицајци, запослени у јавним институцијама, потезани су ножеви…
Објављен је и снимак на ком се чује како некадашњи потпредседник Скупштине Војводине Дамир Зобеница позива чланове СНС-а да у току блокада вређају представнике и присталице опозиције, те да то сниме и проследе њему како би доставио медијима.
Али студенти и грађани се нису дали уплашити, па су протести настављени још јачим интезитетом. Уследиле су свакодневне изјаве председника Србије Александра Вучића и највиших функционера странке о обојеној револуцији, сарадњи студената са хрватским службама у жељи да се руши Србија. У једном тренутку Вучић је студентима запретио и „кобрама“.
Ни то није било довољно.
У парку испред Председништва Србије уочи великог студентског протеста осванули су шатори, а у њима „студенти који желе да уче“, група младих који се противи актуелним студентским блокадама.
Ипак, међу њима су на дан протеста примећене групе момака, маскираних и обучених у црно, што се поклапа са причом из врха власти, која је данима најављивала насиље на иначе мирним студентским окупљањима.
Иако председник стално истиче како насиља према студентима неће бити и како неће „добити пендрек спаса“, полиција је у два наврата тукла академце и то током блокада РТС и РТВ.
Такође, Вучић је тврдио да је током протеста испред јавног сервиса у Београду тешко повређен полицајац у цивилу, као и да су га напали студенти, иако снимци показују да је ту учинио његов колега.
Све је кулминирало инцидентом током 15 минута тишине на протесту у суботу, када су грађани у паници кренули да трче. Убрзо су се појавили наводи о коришћењу тзв. звучног топа, јер је већи број грађана пријавио да се након тога није осећао добро. Власт и МУП су демантовали.
У мору неистина које је председник изнео током трајања студентских блокада, последња се односи на наводни напад на „студента који жели да учи“ Милоша Павловића, иако снимци који су објављени показују да практично није било никаквог физичког контакта са њим, те да није теже повређен, како је тврдио министар здравља Златибор Лончар.
Коментаришући потезе власти од почетка студентских блокада, политички консултант Душан Миленковић каже за Нову да су сви били погрешни.
„Политички потези и политичка комуникација су погрешни од почетка протеста. Ја то одвајам, јер политички потези могу да буду погрешни, а комуникација добра и обратно. Овде имамо буквално синергију лоших потеза и комуникације“, каже Миленковић.
Саговорник Нове додаје да је то незабележено за време ове власти, а вероватно и у скоријој политичкој историји.
„Мислим да је власт највећи генератор овог друштвеног устанка. Генерисање, то јест повећавање отпора и бунта је искључиво последица деловања ове власти“, каже Миленковић.
Подвлачи да је кључно што је у структури нашег друштва корупција СНС власти дубока и очигледна.
„Грађани су то одавно приметили и то им смета. Још једна ствар која је кључна је то што је Вучић укинуо могућност избора на изборима и то онемогућава вентилирање у друштву. Људи су одустали од избора и референдума“, наводи наш саговорник.
Закључује да су грађани одустали од тих начина промене, све док Српска напредна странка управља тим процесом.