Пробаћемо да разговарамо са Американцима, председник Србије
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да је стигла вероватно једна од најтежих вести у последњих неколико година – САД ће увести пуне санкције Нафтној индустрији Србије (НИС).
„Потврђено нам је, нисмо добили папир, САД уводе за неколико дана пуне комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије због руског власништва. Санкцијама се придружују Британци, а то значи сви“, рекао је председник Србије.
„Кад је нека фирма под санкцијама САД нико неће са њом да ради“, рекао је Вучић за Информер.
Како је додао, очекивали смо од ЕУ пре годину дана санкције, али није се десило.
„Ово значи да ЈАНАФ нам каже у Хрватској – не пуштамо нафту. Наравно, то нам отвара проблеме са нашим руским пријатељима око свега. Од политичких до свега другог. Пробаћемо да разговарамо са Американцима, шта ћемо да радимо, ако кажу, ова одлука важи од 1. јануара“, упитао је он.
Он је рекао и да би САД требало да оставе неки рок, али да се у овом тренутку не зна колики ће рок бити.
„Шта је циљ, можда да уместо тога уведемо санкције? И шта сад ја, после три године да изађем и да кажем – ево уводимо санкције Русији. Није реално. У сваком случају, не знамо, морају да нам оставе неки рок. Не може то од данас, па сад убите се Срби“, рекао је Вучић .
Он је додао да морамо да видимо шта ће да пише и колики ће рок да буде и да видимо шта је то што они подразумевају под тим.
„Да ли може да се смањи само испод 50 одсто руско власништво, па да преговарамо са Русима. Они имају 56, па да ми купимо тај један део, па после како буде… или не смемо уопште, не знам шта хоће да кажу, па да онда кренемо разговоре са Русима“, рекао је Вучић.
Он је додао да Србији предстоји разговор и око трогодишњег гасног аранжмана.
„Осим оног суштинског разлога за 9. маја, то је победа над фашизмом, где смо се већ договорили, Роберт Фицо и ја, да идемо у Москву, дакле, пре тога бисмо морали да разговарамо са Русијом око гасног аранжмана. Дакле, за ову зиму смо све договорили, то фер функционише. Чим сам ја видео да Бугари нешто ту око тога говоре, све сам разумео у ком смеру иде, тако да сад ћемо да видимо“, рекао је Вучић.
Како је додао, остаје да се сачека коначни акт, да се види садржај и пробаће да разговара са Американцима.
На питање да ли ће са новим властима у САД бити другачије, Вучић је упитао ко нам то гарантује.
„Шта ћемо, ако они кажу одлука важи од 1. јануара, како сам ја добио информацију. Они морају да нам оставе одређени рок. Да ли је тај рок 10 дана, 15 дана, месец дана, два, три или шест Немам појма. Али неки рок морају да нам оставе. Када тај рок прође, да ли ће то да буде промењено или неће, ја то не знам. Могу само да нагађам. Нити зна било ко други. Али нико од нас не може да се игра“, рекао је Вучић.
Председник Србије је оценио да је то геополитичка одлука и да не верује да ће она да се промени доласком Доналда Трампа на власт.
Не могу да тврдим, рекао је Вучић, да је та одлука срачуната да бисмо увели санкције Русији.
„И руски званичници морају да сачекају као и ми, мислим да су и они негде знали да је питање тренутка, ја сам се надао да смо превазишли то“, казао је председник.
Овде нема добрих решења, тешко је, навео је председник.
„Ми смо за 400 милиона евра дали то Русима у време ДОС-а, исцрпљене су све резерве гасе и нафте у Србији, имали смо их, сад их више нема и колико да купујемо, морали бисмо да платимо већу цену. Али питање је где ћемо да нађемо те паре. Не мора држава да се задужује, има горе од задуживања, а то је дефицит. Имамо новац у овом тренутку, и милијарду, али како да вам кажем, тешко је решење, свако решење је тешко. А да пустиш да стоји, ови ће да заврну нафту“, рекао је.
Истиче да до санкција долази због краја Бајденове администрације и да је то геополитичка одлука, „много крупнија од дневно-политичких ствари које се дешавају“.
Напоменуо је да је јасно зашто је инсистирао да се гради нафтовод према Мађарској, али како је рекао морамо да разговарамо и са Американцима и Русима.
Компанија „Гаспромњефт“ је власник 50 одсто акцијског капитала НИС-а, 29,87 одсто акција поседује Република Србија, док компанија „Гаспром“ има 6,15 одсто акција. Остатак припада грађанима, запосленима, бившим запосленима и другим мањинским акционарима.