Прочитај ми чланак

Враћање војног рока као Вучићев лош покушај да прикрије капитулацију на Косову

0

Председник Србије Александар Вучић у суботу је саопштио да је као врховни командант потписао сагласност за враћање војног рока. Иако није ни “врховни командант”, нити као председник државе има надлежности за тако нешто јер Србија, колико смо упућени, није ни у ванредном, а ни у ратном стању. Упркос томе, Влада ће у петак усвојити ту одлуку, а Министарство одбране добило је налог да у хитном року припреми измену закона, којим ће се укинути суспензија обавезног служења војске. Какав лош покушај да се “покрије” капитулација државе Србије на Косову…

Петак и субота, 13. и 14. септембар, били су дани за памћење. У петак се председник Србије огласио о ситуацији на Косову и Метохији, пуних две недеље након што су припадници такозване специјалне косовске полиције упали у зграде Привремених органа, и саопштио низ, како упућени кажу, бесмислених и неодрживих мера.

Дан касније, у суботу, Вучић је обавестио грађане да је потписао сагласност за обављање редовног војног рока у трајању од 75 дана.

“Желим да вас обавестим да сам као врховни командант и председник Републике Србије потписао сагласност за обављање обавезног војног рока у трајању од 75 дана. Желим да верујем да ће Влада Србије да усвоји ту одлуку”, рекао је Вучић на церемониј промовисања у официрске чинове 177 кадета Војне академије и Медицинског факултета Војномедицинске академије.

Објаснио је и да жеља није да било кога нападнемо.

“Нити ћемо то да чинимо. Али наша жеља је да одвратимо све оне који нам свакога дана бесомучно прете“, рекао је Вучић.

Неколико сати касније, Влада Србије је усвојила закључак којим се налаже Министарству одбране да покрене процедуру за враћање обавезног војног рока, а премијер Милош Вучевић синоћ је у најблаже речено срамотном саопштењу, објавио да ће Влада заседати у петак и усвојити овај предлог.

“Опет ће се чути песма”

“Позвали смо председника државе Александра Вучића као врховног команданта да присуствује, јер је тема из његове уставне надлежности“, рекао је Вучевић на ТВ Пинк и додао да ће родитељи бити захвални што ће им војска припремити синове за живот.

“Опет ћемо имати испраћаје и допраћаје, опет ће се чути песма”, рекао је Вучевић, а родитељи ће у наредном пероду вероватно сами рећи шта мисле о томе.

Кад се подвуче линија, према ономе што до сада знамо, обавезно служење војног рока трајаће 75 дана, а требало би да заживи средином следеће године.

Вучевић је рекао и да ће младићи који су завршили електротехнику и машинство, бити ангажовани да служе војни рок, на пример, у Војно техничком институту, ремонтним заводима…

“Имаћемо и не мали број младића који су мајстори у вожњи дронова да нам ту помогну. Они су убојитији са тим него са пушком. Војска ће добити много различитог потенцијала за јачање својих способности“, истакао је Вучевић.

Много је проблематичних ствари у вези свега што су поводом враћања обавезног војног рока изговорили председник и премијер Србије.

“Врховни командант” у Закону не постоји

Бивши начелник Генералштаба Војске Србије и председник СРЦЕ Здравко Понош сматра да Вучићу закон не даје никакве надлежности за тако нешто.

“Вучић рече да је потписао нешто на тему враћања војног рока позивајући се на своје ингеренције као ‘врховни командант’ и као председник. Прво, Закон о војној, радној и материјалној обавези није срео ни у пролазу никаквог ‘врховног команданта’. Нема, не постоји“, написао је Понош на друштвеној мрежи X.

Он је навео и да наведени закон не даје председнику ама баш никакву надлежност на тему враћања војног рока у миру.

„Закон јасно каже да председник има надлежности на ту тему само у рату и у ванредном стању. (члан 135.)“, објаснио је Понош.

Истог је става и адвокат и бивши повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић. У изјави за новине “Нова”, он каже да Устав Србије, уређујући надлежности Председника Републике, користи формулацију да он ‘у складу са законом, командује Војском’.

“Формулацију ‘командује војском’ користи и Закон о војсци Србије. Закон о Председнику Републике не бави се уопште том председниковом функцијом, али напомиње да су надлежности председника Републике одређене Уставом а да се могу разрадити законом или другим прописом само „ако то Устав изричито допушта или ако налаже њихова природа“. Имајући у виду све наведено јасно је да термин „врховни командант“ не постоји у правном систему а да је уведен у праксу из политичких разлога”, каже Шабић и додаје:

“Много је нејасније, заправо сасвим је нејасно о чему се заправо ради у вези са тим да је Вучић наводно ‘донео одлуку’ о поновном успостављању обавезног војног рока,или по другим изворима ‘потписао сагласност’ за то. Наиме, враћање обавезног војног рока може подразумевати интервенцију у разне правне акте нпр. стављање ван снаге Одлуке о обустави обавезе служења војног рока или измене Закона о војсци лии Закона о војној, радној или материјалнојј обавези. Али иза измену било ког од тих аката, по Уставу се не тражи, ни одлука ни сагласност, никакав формални акт Председника. Претпостављам да је његов став из фактичких консултација о иницијативи, представљен као битан правни акт, опет из политичких разлога”.

На питање шта мисли зашто се у овом тренутку говори о враћању војног рока и да ли је то тема која треба да покрије ситуацију на Косову и протесте против рудника литијума, Шабић одговара:

“Ја не мислим да је реч о теми која има потенцијал да покрије ситуације које помињете. Верујем да је то јасно и људима из власти који је лансирају. Зато сам пре склон да верујем неким експертима из ове области који мисле да је тема лансирана да би се избегла темељна анализа и озбиљан разговор о проблемима и незадовољавајућем стању у професионалној војсци и систему одбране уопште”, каже Шабић и наставља:

А с тим у вези мислим да извесно није добро што у реализацији идеје о враћању обавезног војног рока, кад се већ определила за њу, власт игнорише и нека ранија упозорења Војног синдиката и актуелна упозорења експерата за област одбране, укључујући и неке експерте који је иначе политички подржавају”.

На много већи проблем упозорио је војни аналитичар Александар Радић. Он каже да је није сигуран да је Војска Србије припремљена за овај подухват, те оценио да због ове одлуке може бити великих проблема.

Правили декор за политичаре, а сад треба да организују касарне

Радић је за ФоНет подсетио да је обавезни војни рок укинут 2011. године и да је од тада прошло доста времена и пуно тога се променило.

“Организација коју воде људи који сада углавном воде рачуна о томе како да се направи декор за прославе и политичаре, да се они лепо осећају, сада треба да преузме тежак задатак. Треба све купити, све средити – кревете и мокре чворове, треба дефинисати нови приступ исхрани, обезбедити све људе који су у логистици тог пројекта. Затим учинити и много тога на придобијању јавног мњења“, оценио је Радић за Фонет.

Као потенцијалне проблеме види и кратко служење војног рока, али и могуће злоупотребе.

„Ми смо на овим нашим просторима јако склони томе да се то разводни и да се створи један јако велики број привилегованих на које се обавеза неће односити. А ту су и они други на које ће се односити зато што нису у позицији да њихови тата и мама могу да среде, да се та обавеза извршава“, навео је Радић и указао да је потребно „добро регулисати“ цивилно служење војног рока.

На питање да ли је одлука о поновном увођењу војног рока на било који начин повезана са наводима о могућем проглашењу Косова за окупирану територију, Радић је констатовао да „од окупације неће бити ништа“ и да је та прича служила „само за подизање тензија“.