Након оставке Горана Весића са функције министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, председник Александар Вучић и премијер Милош Вучевић практично одмах су најавили да Весић неће бити једини који ће одговарати за урушавање надстрешнице Железничке станице у Новом Саду. Према незваничним сазнањима Нове, у овом тренутку се у напредњачким круговима разматрају оставке и садашњег министра трговине Томислава Момировића који је током реконструкције овог јавног објекта био министар грађевине, као и в.д. генералне директорке "Инфраструктура железница Србије" Јелене Танасковић и в.д. генералног директора "Железнице Србије" Горана Аџића. Према сазнањима нашег портала, план је да Весићев ресор преузме министар за јавна улагања Дарко Глишић, који ће привремено "седети на две министарске фотеље".
Горан Весић напустио је фотељу министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, рекавши да је то урадио као одговоран човек који жели да личним примером покаже да у данашњој Србији постоји морална одговорност.
„Одлазим са ове функције чисте савести и поносан на резултате који остају иза мене као и тима Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре који је радио са мном“, написао је он на свом X налогу.
Тим поводом Александар Вучић је из друге фотеље, и то гостујући у „Ћирилици“ на ТВ Хепи најавио грађанима Србије да ће ускоро бити још оставки због незапамћене трагедије у Новом Саду, кад је због пада надстрешнице Железничке станице погинуло 14 људи, а троје је повређено.
Међу жртвама је, иначе, било и деце.
„Ово је почетак оставки“, рекао је Александар Вучић, и додао да је „сасвим извесно“ да ће јавност ускоро сазнати за нова напуштања функција.
Весићеву оставку готово одмах је прихватио председник Владе Србије Милош Вучевић, и истакао да би било нелогично да се читава прича заврши само овом оставком.
„Даћемо још 24 часа да ли ће се они који су били задужени за одређена питања, а тиче се одговорности о којој причамо, сами сетити. Очекујем оставке у наредним данима“, рекао је Вучевић у понедељак увече.
И ово се све, иначе, дешава непосредно пред најављене грађанске протесте у Новом Саду испред железничке станице где се несрећа догодила. До краја недеље биће одржан и протест у Београду, са истим захтевима иза којих је стала цела опозиција. То су: оставка премијера Милоша Вучевића и градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, хапшење оних који су директно одговорни за пропусте на реконструкцији Железничке станице, као и откривање тајног уговора са кинеским компанијама.
На реду Тома Мона, Танасковић и Аџић?
Према сазнањима „Нове“, у врху СНС се тренутно воде разговори о оставки Весићевог претходника у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Томислава Момировића. Поред њега, разматрају се и оставке в.д. генералне директорке „Инфраструктура железница Србије“ Јелене Танасковић и в.д. генералног директора „Железнице Србије“ Горана Аџића. Подсетимо, током Момировићевог мандата је започета реконструкција Железничке станице у Новом Саду, а током радова на овом објекту на руководећим функцијама у Железницама Србије били су поменути Јелена Танасковић и Горан Аџић.
Иначе, занимљиво је да се Томислав Момировић, познатији као Тома Мона, од почетка читаве приче нити једном није обратио грађанима Србије. А с друге стране, његова оставка је међу првима која се тражи, па су тако два дана од несреће осванули плакати са његовим, као и ликовима Милоша Вучевића и Горана Весића на четири локације у Новом Саду са поруком „Корупција убија – одговараћете“.
На списку оних о чијој се оставци разматра је и Јелена Танасковић, која је на челу предузећа „Инфраструктура железница Србије“.
Према званичном сајту, ово предузеће одговорно је за одржавање „јавне железничке инфраструктуре, организовања и регулисања железничког саобраћаја“, те и обезбеђења приступа и коришћења јавне железничке инфраструктуре „правним и физичким лицима која обављају превоз за сопствене потребе“.
Осим њих, према сазнањима Нове преговара се и о оставци Горана Аџића на место в.д. генералног директора „Железнице Србије“, с обзиром на то да је у питању урушена бетонска надстрешница на Железничкој станици Нови Сад.
Дарко Глишић можда нови привремени министар грађевине
Исто тако, према незваничним сазнањима, спекулише се ко би могао макар привремено да води Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. У питању је, наводно, нико други до Вучићев кум – Дарко Глишић, актуелни министар за јавна улагања и иначе један од најближих председнику наше државе. Како Нова сазнаје, Глишић би истовремено водио два министарства све док на Весићево место не ступи неко други из редова Српске напредне странке.
За сад се, међутим, не помиње оставка тренутног градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, иако јавност већ данима тражи и његово повлачење са те функције. Поред Ђурића, грађани и опозиција помињу и тренутног премијера а некадашњег новосадског градоначелника Милоша Вучевића, будући да је такође током његовог мандата започета обнова железничке станице.
Ипак, ако би Вучевић поднео оставку на место премијера Србије, у том случају јасно је да би пала и цела Влада Србије.
“Влади престаје мандат са престанком мандата Народне скупштине, изгласавањем неповерења, неизгласавањем поверења, оставком Владе, изгласавањем неповерења председнику Владе и оставком председника Владе. Председник Владе може поднети оставку, коју упућује председнику Народне скупштине и о којој обавештава председника Републике и јавност”, пише у Закону о Влади.
О томе да ли се Весићевом оставком завршава одговорност СНС власти за стравичну несрећу у Новом Саду, и ко тачно још треба да поднесе оставку упитали смо Ђорђа Вукадиновића, политичког аналитичара и уредника Нове српске политичке мисли.
„Весић био први кандидат за оставку“
„Горан Весић је вероватно и формално и формацијски био први кандидат на реду за оставку, али сматрам да одговорност за оно што се десило нити почиње са њим, нити се завршава. Не могу рећи да је невин, али је врло вероватно да има доста истине у томе што је Весић говорио – главне одлуке о станици су донете пре његовог ступања на дужност министра. Дакле, његова одговорност је просто формацијска, и не мислим да је толико директна. Била је очекивана његова оставка с обзиром на то који ресор је Горан Весић водио, и наглашавам да је његових отисака конкретно у овој несрећи вероватно мање од многих других“, рекао је он за Нову.
„Мислим да је овде проблем много дубљи, тачније да та одговорност мора ићи и на доле и на горе у односу на бившег министра Весића. И то не говорим само о политичкој одговорности, већ и о правној, кривичној. Такође, у нашој земљи већ 10 година у крајњој линији о свему одлучује један човек – председник Србије Александар Вучић, који се у све разуме и свуда се пита“, додао је Вукадиновић.
На питање Нове ко још треба да поднесе оставке, Ђорђе Вукадиновић каже да је то и Весићев претходник на месту министра грађевине, односно Томислав Момировић.
„У ствар је сигурно укључен Весићев претходник, а вероватно и његов садашњи шеф и дојучерашњи градоначелник Новог Сада Милош Вучевић“, каже он.
Подсетимо, од петка, када се догодила незапамћена трагедија у Новом Саду у којој је страдало 14, а повређено троје људи, власт покушава да скрене пажњу грађана Србије са правих криваца.
Почело је тврдњама да надстрешница Железничке станице није била реконструисана у радовима који су грађане Србије коштали 65 милиона евра, наставило се брисањем информација о грађевинској дозволи са сајта АПР, затим су се мењали потписи с фотографија, а завршило се скандалозним поређењем са трагедијама у клубовима Лаунџ и Контраст, у којима је такође страдало 14 особа.