Ствари више не фукционишу тако као да је Косово потпуно део Србије, „шта год ко мислио“, изјавила је ФоНету некадашња потпредседница Владе Србије и министарка Зорана Михајловић и оценила да на Косову тешко функционишемо као држава.
Она је у серијалу разговора Косинус нагласила да постизање споразума о Косову не види као предају и објаснила да је „добра ствар свака врста компромиса и разговора који се заврше неким документом“.
Добра је за људе који живе доле и добра је за нас као државу, прецизирала је Михајловић, која сматра да су за решење косовског питања неопходни и дијалог и међународна конференција.
Дијалог је тачка од које се полази, објаснила је она и додала да је добра и свака врста међународне конференције, „као притисак на оно што се зове основни дијалог“.
Михајловић мисли да улазак Косова у Уједињене нације не зависи од Србије, али напомиње да се геополитичке околности убрзано мењају.
„Ми сад имамо ситуацију да је у Америци победио Трамп“, додала је она и проценила да смо на корак до неких много ширих међународних сукоба, него што је то било до пре неколико дана. Могуће да ће се о столици за Косово у Уједињеним нацијама још разговарати, али мислим да ми не треба више да будемо изненађени неким ситуацијама које нам се дешавају када је реч о односу Косова и међународних организација“, поручила је Михајловић.
Када је реч о дилеми Европска унија (ЕУ) или Косово, она је одговорила да ми не би требало да бирамо страну.
„Мислим да ми треба још много тога додатно да урадимо, па да стварно будемо део те ЕУ. Није то никаква грозна сила која нас мучи и тера на нешто, то је пре свега добро за нас. Стандарди су добри за нас“, истакла је Михајловић.
Она Заједницу српских општина (ЗСО) види као нешто што је, после договора и потписа, морало да се догоди, док Унији замера то што није довољно помогла у реализацији.
„Заједница српских општина је дефинитивно потребна Србима на Косову“, нагласила је Михајловић и указала да замрзнути конфликт никада није донео никакво решење.
Како је предочила, „морамо да размишљамо о томе како је људима који живе тамо и шта то значи за Србе на северу Косова, као и за оне у енклавама“.
Михајловић мисли да референдуми никада ништа не решавају и упозорава да начин на који је постављено питање може да целу причу одведе на неку другу, можда и погрешну страну.
Она сматра да ризик од сукоба на Косову увек тиња, али констатује да „ми данас, ипак, живимо у другачијој геополитици“.
„Не знам кога би у овом тренутку занимао тај сукоб, који би, евентуално, могао да се деси“, закључила је Михајловић