Прочитај ми чланак

Ухапшен Грчић: Од печењаре до буваре, крах директора ЕПС-а и његових сарадника

0

Бивши вд директора ЈП ЕПС Милорад Грчић ухапшен је јутрос по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду због сумње да је оштетио ЕПС у време док је био вд директора. Један од ухапшених у истој акцији је и Александар Папић, контроверзни бизнисмен и некадашњи блиски сарадник бившег министра полиције Небојше Стефановића.

ОД ПЕЧЕЊАРЕ ДО БУВАРЕ: КРАХ ДИРЕКТОРА ЕПС-А И ЊЕГОВИХ САРАДНИКА

Бивши вд директора ЈП ЕПС Милорад Грчић ухапшен је јутрос по налогу Вишег јавног тужилаштва у Београду због сумње да је оштетио ЕПС у време док је био вд директора. Са њим је приведен и контроверзни бизнисмен Александар Папић, који је са Грчићем договарао намештене тендере. У великој полицијској акцији ухапшено је још девет особа, а све упућује на то да је круг сумњивих послова у државним предузећима почео да се одмотава.

Од печењаре до врха ЕПС-а

Пре него што је добио директорску фотељу у ЕПС-у, Милорад Грчић је био власник печењаре „Фантази“ у Обреновцу. Политичку каријеру започео је 2008. године као носилац листе Удружења грађана „Снага Обреновца“, које је било у коалицији са Демократском странком. Када је дошло до спајања „Снаге Обреновца“ са Српском напредном странком, Грчић је променио дрес и постао председник обреновачког одбора СНС-а.

Једно од најконтроверзнијих питања у вези с њим била је његова диплома. Тврдио је да је завршио Факултет за услужни менаџмент на Универзитету Едуцонс у Сремској Каменици, а раније је, како каже, студирао на „једном факултету Београдског универзитета“, али је морао да прекине због санкција и рата. Када је Истиномер покушао да провери његову диплому, са Универзитета Едуцонс стигао је одговор да је дипломски рад уништен јер се чува само две године. Бивша радница ЕПС-а и специјалиста за корпоративну безбедност, Наташа Пришић, тврди да је Грчићева диплома у ЕПС стигла – у коверти.

Незаконито на челу ЕПС-а

Грчић је 2016. године постављен за вршиоца дужности директора ЕПС-а, иако није испуњавао законске услове. Ова функција по закону може да траје годину дана, али је Грчић на њој остао чак четири године. Његов крај почео је у децембру 2021. године, када је енергетски систем Србије доживео колапс због мање од 30 сантиметара снега. Уместо угља, у коповима Рударског басена Колубара копано је блато.

Александар Вучић је тада поручио Грчићу: „Не знам шта бих ти рекао, Мићо… Очекујем твоју реакцију у складу са тим.“ Грчић је недуго затим смењен, али тек сада је стигла и озбиљнија реакција – хапшење.

Ухапшен и Александар Папић – човек из сенке

Један од ухапшених у истој акцији је и Александар Папић, контроверзни бизнисмен и некадашњи блиски сарадник бившег министра полиције Небојше Стефановића. Папић је био фактички власник фирме која је добијала намештене тендере за ЈП ЕПС у договору са Грчићем.

Папић је годинама био виђан у друштву Стефановића, а онда је 2021. на скупштини СНС-а на опште запрепашћење присутних – гласао за његову смену. Стефановић је касније рекао да је Папић био човек који је желео да му се приближи ради остварења сопствених интереса.

Везе са криминалом

Папићеве везе са сумњивим пословима се ту не завршавају. Био је власник хотела у Врњачкој Бањи, који је купио испод цене и касније добио субвенције за његову обнову. Такође, био је финансијер и сувласник таблоида „Објектив“, који је престао да ради прошле године.

Његово име појавило се и у истрази против криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића. Миљковић је на суђењу тврдио да му је један од скупоцених сатова, који му је касније заплењен, поклонио управо Папић. Током истраге сведоци су говорили да су Папић и угоститељ Александар Кајмаковић „послали Беливука и Миљковића да се договарају“ са власником једног локала у Београду – што је на крају резултирало отимањем имовине.

Расплет афере?

Са хапшењем Грчића и Папића отвара се питање да ли ће ова акција означити почетак разоткривања корупционашких афера у Србији, или ће се, као и много пута до сада, завршити на пар истрага без епилога. Једно је сигурно – енергетски систем јесте био у блату, али су они који су њиме управљали очигледно у блату и остали.