Прочитај ми чланак

У нападима на неистомишљенике некада учествовали батинаши, данас функционери…

0

Више напада који су се догодили уочи и током скупа "Не дамо Србију" протеклог викенда у Београду, на који су довожене присталице Српске напредне странке (СНС) показују да нападачи и виновници инцидената више нису батинаши "одраније познати полицији", већ су у већој мери то страначки функционери и особе запослене на високим радним местима у државном сектору, углавном познате јавности.

Иако је званично Министарство унутрашњих послова саопштило да је централна манифестација, одржана у суботу у центру Београда, прошла без већих инцидената, те да је приведено 25 лица од којих је четворо задржано, грађани су могли да посведоче физичким окршајима, нападима, разбијању телефона и слично. Ипак, оно што је интересантно, а чини се да је реалтивно нова појава у редовима Српске напредне странке, јесте то да они најнасилнији више нису особе из криминогене средине, за које се често каже да су „одраније познати полицији“, већ страначки функционери углавом запослени на високим функцијама у јавном сектору.

Такав је случај напада на новинара КТВ Немању Шаровића, који је у суботу са својом екипом, извештавао са протеста. Било је вербалних напада у смислу добацивања и вређања, али када је Шаровић ушао у део града који је од петка поподне био ограђен и из ког присталице СНС нису смеле да изађу док им редари не дозволе, ситуација је кулминирала. Тако су Шаровића гађали флашама, поливали, а у једном тренутку, како се могло видети у програму који је ишао уживо, неко је пришао екипи и посегао је за камером.

На снимку се није могло видети тачно ко, али је Шаровић навео да је реч о функционерима СНС. У групи мушкараца која је била бесна због присуства екипе ТВ КТВ, препознат је Реља Огњеновић, члан Главног одбора СНС и директор Републичког фонда ПИО, за ког се тврди да је маскиран фантомком 15. марта стајао у Ћациленду, а корисници друштвених мрежа су другог нападача идентификовали као Марко Попадића, в. д. директора ЈКП Градска чистоћа и члан главног одбора СНС.

Тешке повреде

„Епилог јучерашњег напада на екипу КТВ и мене: техничару су избијена три зуба (тешка телесна повреда), Данијел, Синиша и ја имамо мноштво отеклина и подлива, озбиљна оштећења камере и опреме и нула ухапшених насилника“, навео је шаровић на друштвеној мрежи „Икс“, додавши да Кривични законик за наношење тешке телесне повреде на јавном скупу прописује казну од три до 12 година.

Напад на Сава Манојловића

Док се у центру главног града одржавао политички скуп, у Крушевачкој улици на Лекином брду се догодио напад на програмског директора „Крени-Промени“ Сава Манојловића и то док се налазио у аутомобилу са супругом и осмомесечном бебом! Нападач га је, како је Манојловић посведочио, ударио кроз отворени прозор аутомобила и запретио смрћу, а након што је изашао из возила, Манојловић је савладао нападача и држао га до доласка полиције.

Министарство унутрашњих послова саопштило је да се десио инцидент у којем су, како је навело, учествовали лидер Крени-промени Саво Манојловић и С.В. (1988), што је у делу јавности изазвало негодовање имајући у виду да је догађај представљен као туча. Нешто касније, Крени Промени је саопштио да је С. В. члан Српске напредне странке и да је запослен у Влади Србије, а полиција и тужилаштво се још нису огласили о томе да ли је према С. В. примењена било каква мера.

Један од редара скупа „Не дамо Србију“ напао је члана „Крени – Промени“ Александра Јовановића када је код Скупштине Србије покушао да сними како редари не дозвољавају учесницима скупа да изађу из ограђеног дела. Више снимака на којима се види како редари дословно гурају старије присталице СНС – што рукама, што оградом – испливало је још исте вечери. Међутим, док је покушао да направи један такав, Јовановић је нападнут тако што му је редар СНС-а му је, како тврди, пришао с леђа и покушао да му отме камеру, услед чега је дошло до физичког сукоба.

„Поломио ми је штап у међувремену, али сам успео да га сустигнем и да повратим камеру“, додаје Јовановић.

На место инцидента убрзо је стигла и полиција, која је легитимисала одборника. Међутим, редар који је учествовао у нападу није приведен нити је према њему предузета мера у том тренутку, наводи Јовановић.

Сарадник градоначелника напао сниматеља

Особа која је препозната као нападач на сниматеља Јуроњуза Мирка Тодоровића, након протеста 5. новембра испред просторија СНС на Булевару ослобођења у Новом Саду, виђена је у првом реду скупштинске сале у том граду, међу најближим сарадницима новог градоначелника Жарка Мићина. То се десило у фебруару, приликом именовања нове граске власти, када је осумњичени нападач Вук Раонић требало да буде именован за једног од најближих сарадника новог градоначелника Новог Сада Мићина.

Именовање је одложено након што су новинари Мићину указали на кривичну пријаву која је покренута против његовог сарадника, и блиског пријатеља како је сам градоначелник потврдио, због чега је рекао да ће са именовањем сачекати док се не испитају наводи. Ипак, након седнице је показао документе датиране на 25. и 26. фебруар, којима се наводно потврђује да није осуђиван нити се против њега води кривични поступак.

Функционери у Ћациленду

Функционери Српске напредне странке могли су се видети и у Пионирском парку где су се уочи протеста 15. марта који су организовали студенти у блокади, стационирала група грађана која се представљала као „студенти који желе да уче“. На тој локацији су се током тих дана дешавали бројни инциденти, а у више њих су грађани препознали чланове СНС, запослене у држваном сектору.

Тако су се рецимо, као нападачи, помињали Марко Пешић, директор ЈКП “Комуналац” из Куле и шеф одборничке групе СНС у скупштини Куле Милан Кондић, иначе секретар месне заједнице “Горњи град” у Кули, за које се наводило да су напали Београђанку Ивану Вујовић.

На истом простору, названом Ћациленд у јавности, и током 15. марта су се могли срести мушкарци маскирани фантомкама, па је тако и доректор ПИО Фонда препознат упркос томе што је носио маску на лицу.

Нападачи на студенте ФДУ

Један од првих напада где се могла видети ова релативно нова појава у напредњачким редовима јесте онај испред Факултета драмских уметности (ФДУ) на Новом Београду, када су студенте док су стајали на саобраћајници испред свог факултета, напали функционери СНС.

Иако се у први мах помислило да је реч о возачима незадовољним због тога што су морали да зауставе своја возила, они су идентификовани и утврђено је да се ради о члану општинског већа на Новом Београду и члану СНС Милији Колџићу, Милени Алексић и Ивану Станишићу, обоје чланови СНС за које се наводи да су блиски породици Карић, координатору за дистрибутивно подручје Електродистрибуције Београд и члану СНС Александру Јокићу (касније виђен у пратњи Александра Вучића) и Душану Јокићу, премда студенти и данас тврде да је број нападача био већи.