Ескалација нестабилне ситуације на Косову и Метохији, у којој су Срби угрожени, обележила је претходних недељу дана. Српска православна црква, која на питању Косова потенцира већ годинама уназад, о положају Срба се готово није оглашавала.
Да су се представници Срба са Косова узалудно обраћали Српској православној цркви први је рекао Момчило Трајковић приликом јучерашњег разговора са ПроГласом.
„Ако сте пратили наше деловање, ми смо тражили разговоре с многим институцијама, пре свега с црквом. Нажалост, нисмо остварили контакт, хтели смо разговор са Српском академијом наука и уметности (САНУ), тамо смо били, разговарали смо. Онда смо кренули да разговарамо са интелектуалцима“, рекао је Трајковић.
Једино саопштење на сајту СПЦ које уопште помиње Косово и Метохију јесте од данас, када је Генерални секретар Светског савета цркава (ССЦ) Џери Пилеј разговарао са патријархом Порфиријем и изразио солидарност због ситуације у којој се СПЦ налази на Косову и Метохије.
Током овог разговора, Порфирије је подсетио да је њему до сада два пута забрањиван улазак на територију Косова, иако није укључен у политички дијалог.
Милош Парандиловић, народни посланик и лидер Новог лица Србије, за наш лист наводи да је обавеза сваке цркве, а посебно СПЦ, да стане уз понижене, обесправљене и незаштићене.
„Волео бих да наша црква стане уз народ на КиМ као и да дигне глас против ископавања литијума јер врло добро знају колика је то апокалипса за Србију. Међутим, плашим се да се то неће десити“, указује Парандиловић.
Зашто се СПЦ не оглашава не зна, али истиче да је то питање за њих.
„Вучић и СНС јако добро знају да је утицај цркве у српском народу огроман, да је то институција у коју Срби највише верују. Нема дилеме да је Вучић, који је окупирао целу државу, учинио све да предупреди нападе цркве или да барем отупи оштрицу“, каже Парандиловић.
Да му све то полази за руком потврђује то што врх цркве ћути на све поступке власти од којих се неки граниче са националном издајом, како указује наш саговорник, а да упоредо са тим пристају да буду део фолклора којим Вучић жели да прикаже јединство.
„У Србији је деценијама уназад дошло до моралног, духовног и сваког другог расула и урушавања, нажалост, није ни црква поштеђена тога. Али без обзира на све, уверен сам да је огромна већина свештених лица часних и поштених намера и да је питање кад ће гласно проговорити против свих Вучићевих издаја“, наглашава Парандиловић.
С обзиром на то да се црква током литија у Црној Гори константно оглашавала, он каже да тренутно шаљу тотално супротну поруку.
„Порука која се шаље је супротна оној коју је СПЦ слала у Црној Гори и одиграла можда пресудну улогу 2020. године у обарању режима Мила Ђукановића. Зато понављам, није СПЦ монолитна у ставовима, постоји различитих гласова и тонова, неке СНС сигурно јесте успео да корумпира али верујем да ће тамо вода прокључати кад ствар буде зрела“, закључује Парандиловић.