Прочитај ми чланак

Супруг Ирене Вујовић „чувао“ Танасковић од истраге: Оштетила фирму за 2 мил евра?

0

Како се догодило да Јелена Танасковић, директорка "Инфраструктуре железнице" која је пре две недеље ухапшена због пада надстрешнице станице у Новом Саду када је погинуло 15 људи, раније не буде оптужена за финансијске малверзације почињене у приватној компанији "Први фактор" коју је као директорка водила.

Кривична пријава, коју је против ње поднела њена бивша фирма, завршила је у полицијској Служби за борбу против организованог криминала (СБПОК) на чије чело је дошао Нинослав Цмолић – супруг министарке Ирене Вујовић која је Танасковићкина пријатељица и бивша шефица.

Полиција није проверила све наводе кривичне пријаве, није ни саслушала Танасковић, а ипак је обавестила тужилаштво да криминал није извршен, откривају документа до којих је дошао КРИК.

Пријава 5 година стајала у полицији, па одбачена
На јесен 2021. године Јелена Танасковић, државна секретарка у Министарству заштите животне средине, могла је да одахне.

Више није морала да брине о кривичној пријави коју је због наводног привредног криминала против ње поднео „Први фактор“, компанија у којој је раније била директорка.

Ова фирма, која се бавила факторингом односно откупљивањем и наплатом дуговања, тврдила је да ју је Танасковић оштетила за око два милиона евра. Урадила је то, према наводима из кривичне пријаве, тако што је заједно са сарадницима измислила дуговања 43 фирме и затим донела одлуку да их „Први фактор“ откупи – иако је знала да она не постоје и да не могу да се наплате.

Пријава је, после пет година стајања у полицији, коначно била одбачена. Десило се то неколико месеци пошто је полицијско одељење које је проверавало тврдње из пријаве добило новог шефа.

Танасковић је, делује, имала среће. Начелник овог одељења, Службе за борбу против организованог криминала, постао је Нинослав Цмолић, касније супруг њене пријатељице и шефице Ирене Вујовић, министарке заштите животне средине.

Цмолић, који је у полицији вртоглаво напредовао за време мандата министра Александра Вулина, почетком септембра 2021. потписао је извештај који је Танасковић ослободио сваке сумње.

Извештај је садржао свега четири стране и није оправдао време потрошено на његово састављање. Овај кратак документ открио је и да полиција није учинила много да испита наводе из кривичне пријаве, показује анализа КРИК-а.

Полицајци, како се закључује из извештаја, нису проверили документа која је „Први фактор“ доставио уз пријаву као доказе да је Танасковић прекршила закон. У извештају се не наводи да су обавили разговор са њом и другим људима против којих је поднета кривична пријава. Полицајци су се бавили пословним односима који су се одиграли годинама након што је изведен криминал који је описан у кривичној пријави.

Осим тога, полицајци, чини се, нису контактирали ни фирме чија су дуговања наводно лажирана. Да су то урадили, дошли би до информација које би могле да знатно промене садржај извештаја који су послали тужилаштву.

Управо су представници 10 компанија чији су дугови, према кривичној пријави, лажирани, новинарима КРИК-а потврдили наводе из кривичне пријаве – да ова дуговања нису постојала и да их „Први фактор“ због дугова никада није контактирао. Осим тога, рекли су да први пут чују за кривичну пријаву и навели да их нису звали ни из полиције, ни из тужилаштва.

Цмолићев извештај ставио је тачку на овај случај. Убрзо пошто је стигао у тужилаштво, оно је одбацило кривичну пријаву против Танасковић.

Зоран Стојиљковић, политиколог и некадашњи члан Одбора Агенције за спречавање корупције, за КРИК каже да овај случај показује дубоку коруптивну праксу унутар режима.

Стојиљковић наводи да овај случај има два угла – први је давање гаранција људима на власти у случајевима који се воде против њих, а други повлачење институција због познанства са људима из институција.

„Може се закључити да, ако сте довољно високо у хијерархији картела на власти, постајете имуни на све кривичне поступке“, рекао је Стојиљковић за КРИК.

Кућни притвор због трагедије у НС

Танасковић се сада суочава са кривичним поступком због трагедије у Новом Саду.

Против ње је недавно покренута истрага након што је са тамошње зграде железничке станице пала надстрешница и убила 15 особа. Више тужилаштво у Новом Саду је означило Танасковић као једну од особа одговорних за овај догађај пошто је била директорка државног предузећа „Инфраструктура железнице Србије” које је пре пада надстрешнице било надлежно за реконструкцију зграде железничке станице. Она се тренутно налази у кућном притвору.

Танасковић није желела да разговара са новинарима КРИК-а. Након што су јој послали детаљна питања, новинарима КРИК-а јавио се њен адвокат који је навео да Танасковић не може да разговара са медијима јер је у притвору.

„Против Јелене Танасковић никада није покренут ни вођен кривични поступак у вези предметне кривичне пријаве (случај ‘Први фактор’). Иста је након анализе надлежних органа одбачена, па је излишно давати било какав коментар“, написао је адвокат Драгослав Глогоњац запретвиши тужбом.

КРИК је Цмолићу послао питања преко МУП-а, али до данас нису стигли одговори.

Лажна дуговања

„Сва своја дуговања према фирми ‘Јееп Цоммерце’ измирили смо директним уплатама на њихов рачун“, рекао је бивши директор Института за испитивање материјала Венцислав Грабулов за КРИК.

Институт у коме је Грабулов био директор једна је од 43 компаније које се спомињу у кривичној пријави против Танасковић, а чија су дуговања измишљена.

Танасковић и колеге су, како се тврди у пријави, 2011. лажирали да ове компаније дугују новац фирми „Јееп Цоммерце“, а Танасковић је затим као директорка „Првог фактора“ донела одлуку да ова фирма откупи та дуговања. На овај начин је, пише у пријави, оштетила компанију коју је водила за око два милиона евра.