Прочитај ми чланак

Шта је позадина сукоба Вучића и Гашића, на чијој страни је „косовски лоби“?

0

По функционалној линији, сукоб председника Србије Александра Вучића и министра одбране Братислава Гашића је суштински тешко остварив, јер нису у субординативном односу, бар по Уставу и законима који прописују њихове надлежности, изјавио је ФоНету пуковник у пензији и посланик Горан Петковић и објаснио да преостају страначка и персонална линија.

Како је оценио, изузев „кулоарских прича“, у које је укључен и део медија, тешко је докучити истину, јер је годинама уназад Србија велика тајна, „осим у гласовима проистеклим из гласина“.

Према мишљењу Петковића, уколико је прича о сукобу тачна, штету могу да претрпе Министарство одбране и Војска Србије, као и појединци на високим дужностима.

У том случају, не би смели или не би знали како да се определе у „разрађеном послушничком систему“ и не би могли ефикасно да реализују одређене задатке за које је нужна сарадња челних људи државе и органа државне управе, сматра Петковић, посланик Еколошког устанка.

Он не би да нагађа, али му је блиско здравом разуму и искуству да „Брут постоји“, што само говори да на челу „органа силе“ морају да буду нестраначке личности, са јаким личним интегритетом и ауторитетом у струци коју воде.

Некадашњи начелник Управе Министарства одбране за односе са јавношћу, капетан бојног брода у пензији Петар Бошковић оценио је у изјави ФоНету да је Гашићев проблем што је веома популаран у Расинском округу, али да га не подносе људи из врха СНС који су из Београда.

То је у старту још када је партија оснивана био проблем, они су били против Гашића, као финансијски независног, па није могао бити уцењиван, тврди Бошковић.

Он мисли да није било директног сукоба Вучића и Гашића, него да су то „све радили полтрони око Вучића“, док своју сарадњу са Гашићем, док је био на функцији у Министарству, описује као изванредну.

Не само у систему војске, него и генерално, он је остављао добар утисак, био је добар менаџер, свима је помагао колико је могао, истакао је Бошковић.

Како је нагласио, не треба заборавити ни чињеницу да је управо Гашић подигао наменску индустрију, дајући тим фабрикама 500 милиона евра из војног буџета.

„То су после користили и његови наследници на функцији, Александар Вулин и Небојша Стефановић. Чињеница је да су се зарађивале паре, а друга ствар је да ли је неко узимао провизије“, рекао је Бошковић.

Он тврди и да је Гашић у време првог министарског мандата у ресору одбране хтео да смени неке људе у Војсци и Министарству и да је зато дошао у сукоб са „косовским лобијем“, пошто су те високе официре подржавали „бизнисмени“ са севера Косова Милан Радоичић и Звонко Веселиновић.

Позадина сукоба

Некадашњи високи официр војне безбедности, који је желео да остане анониман, указује у изјави ФоНету да је први сукоб Вучића и Гашића настао када је, као министар унутрашњих послова, хтео да распише конкурс за директора полиције.

Исти извор тврди да се председник Србије није сложио са тим, јер је имао два своја кандидата, које министар није хтео да прихвати.

До сукоба је дошло и када је Вучић наредио да се Гашић смени са те функције и направи место за Ивицу Дачића, који је тражио да буде на челу МУП, у оквиру коалиционог договора, наводи овај саговорник ФоНета.

Према његовим речима, следећи сукоб је настао када је за председника СНС изабран Милош Вучевић, јер је Гашић очекивао да дође на то место, сматрајући да га заслужује због свега што је урадио за партију, па је због тога посредно и у сукобу са Вучевићем.

Исти извор види разлог за спор и у чињеници да је Вучић из надлежности Министарства одбране изузео извоз и увоз наоружања и војне опреме и то пренео у надлежност потпредседника Владе Александра Вулина, као „Вучићевог министра за специјалне задатке“.