Претплатићемо их неколико пута, вишеструко су лошији од МиГ 29, а Александар Вучић ће смети да користи авионе "Рафал" само против сопственог народа или против Русије!
Нови вишенаменски авиони Рафал, које је Србија наручила од Француске за 2,7 милијарди евра, имаће умањене борбене могућности јер Париз одбија да Београду омогући набавку најквалитетнијих ракета ваздух-ваздух великог домета Метеор, пишу специјализовани портали.
Како наводи портал Балканска безбедносна мрежа, истовремено се спекулише о интеграцији руског наоружања, али је одрживост те опције под знаком питања због међународних санкција према Москви.
По наводима бугарског војног портала Булгариан милитарy, извор из Француске је потврдио да ће Рафали који ће бити испоручени Србији бити авиони четврте генерације али са умањеним могућностима за ваздушну борбу како не би представљали претњу за неку од чланица НАТО из суседства.
Представници Министарства одбране Србије су недавно, приликом посете француског председника Емануела Макрона Београду, потписали уговор са компанијом Дасо о испоруци 12 нових авиона Рафал Ф4 за 2,7 милијарди евра, али није наведено да ли ће уз авионе бити испоручено и наоружање.
Ракета Метеор, коју производи европска мултинационална компанија МБДА, представља једну од најсавременијих ракета великог домета у свету (беyонд висуал ранге – БВР) типа „испали и заборави“ и има прокламовани домет од чак 200 километара.
То је више чак и од званичног домета најбољих америчких и руских ракета „испали и заборави“ великог домета, попут АИМ-120 и Р-37 у најмодернијим варијантама и произвођач је и помиње као кључну компаративну предност приликом набавке Рафала у односу на друге летелице.
Друга најбоља ракета великог домета коју производи МБДА, и коју би Србија евентуално могла да добије уз нове Рафале чак и ако до тада дође до побољшања геополитичких околности, јесте МИЦА. Реч је о ракети максималног домета од 60 (или 80 километара у зависности од извора), која такође спада у наоружање БВР и типа је „испали и заборави“.
Уколико се тврдње тог извора покажу као тачне, односно ако Србија уз Рафале не добије и ракете Метеор већ МИЦА, то ће значити да ће постојећи ловци Миг-29 у наоружању Војске Србије имати ракете већег домета.
Наиме, након модернизације на варијанту СМ, за српске авионе МиГ-29 набављена је и одређена количина савремених ракета Р-27 ЕР1 (чији се домет процењује на око 120 километара) као и „испали и заборави“ РВВ-АЕ (извозна варијанта Р-77 домета од око 80 километара). Обе те ракете имају већи домет од ракете МИЦА.
Такав развој догађаја најављен у тексту француског портала Аир & Цосмос у којем се наводи да ће српски Рафали бити испоручени ненаоружани а да ће званични Београд то решити „диверсификацијом извора“ наоружања.
Као једна од могућности помиње се да ће Србија задржати и покушати да интегрише постојеће ракете ваздух-ваздух руског порекла Р-27 ЕР1 и РВВ-АЕ, али и ТВ вођене ракете ваздух-земља Х-29Т (Кх-29Т) и ласерски вођене бомбе КАБ-500.
Тај портал наводи да је потенцијални партнер у послу интеграције руског наоружања на нове Рафале израелска компанија Елбит сyстемс. Иако ова могућност делује оствариво, стручна јавност подсећа да је Србија од Русије набавила релативно мале количине тих ракета које свакако неће задовољити потребе ескадриле од 12 Рафала.
Поставља се и питање могућности дугорочног одржавања тих средстава због санкција ЕУ и САД уведених Москви услед рата у Украјини и извесности да ће тај сукоб и његове негативне последице по питању снабдевања из Русије бити дуготрајне.