Повећање јавног дуга Србије за 2,7 милијарди евра због куповине борбених авиона "рафал" од Француске, неће ризично повећати јавни дуг у овом тренутку, рекао је економиста Горан Радосављевић.
Међутим, бојазан је да ће се то враћати из нових задужења јер та, као ни сличне инвестиције за Експо, неће креирати будуће приходе за отплату, рекао је он за Бету.
Релативно посматрано јавни дуг Србије сада није висок, али за веома сиромашну земљу као што је Србија, апсолутни износ јесте висок, а динамика задуживања је, по његовим речима, убрзана и забрињава.
„Задуживање за ‘рафале’ 2,7 или око три милијарде евра повећаће јавни дуг око 3,5 процентна поена, мерено у вредности бруто домаћег производа и то није забрињавајуће, али је битнији други аспект – питање за шта се Србија задужује и у шта та средства инвестира“, рекао је Радосављевић.
Министар одбране Србије Братислав Гашић је синоћ потписао уговор са извршним директором француске компаније „Дасо авиасион“ Ериком Трапијеом о куповини 12 вишенаменских борбених авиона „рафал“ са комплетним логистичким пакетом.
Услови плаћања нису саопштени, а медији су пренели да ће први авион бити испоручен 2028. а остали две године касније.
Радосављевић је рекао да би Србија дуг за то требало да враћа из будућих прихода и указао да „будућих прихода од ‘рафала’ нема“.
„Шта су будући приходи од ‘рафала’ – нема их. Нису само приходи од ‘рафала’ у питању, шта су будући приходи од стадиона, од инвестиција за објекте за изложбу Експо 2027. на које се планира потрошња много миљарди евра. Нема их, нула су, чак су и негативни јер постоје трошкови одржавања тих обеката“, рекао је Радосављевић.
Додао је да верује да ће „Србија у будућности имати итекако проблема у враћану тог дуга“.
„Ова власт се понаша као Луј 14 – ‘После мене потоп!’ и баш их брига шта ће бити после, важно је да задовоље тренутне политичке потребе“, сматра Радосављевић.
Подсетио је да је после власти Српске радикалне странке и Социјалистичке партије Србије крајем 1990-их година ; остао висок јавни дуг и уследили су тешки преговори, отписи и свакакве комбинације.
„Бојим се да ће Србију то опет сачекати, плаћаће високе камате и додатно се задуживати да би могла да сервисира тај дуг за ‘рафале’ и остале сличне инвестиције“, рекао је Радосављевић.