Прочитај ми чланак

СНС ЗНАЊЕ Од ватрогасца до градоначелника, од керамичара до шефа БИА…

0

Велики број функционера у Србији "суочили" су се са школовањем под старе дане, или непосредно пре него што су дошли на функције министра и директора јавних предузећа. Такође, неретко у Србији дипломци Мегатренда су и запослени у државним органима. По свему судећи, образовање је на последњем месту друштвених приоритета у Србији.

Поред министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, који је студирао на непостојећем факултетету у Сава центру, министра финансија Синише Малог, чија је докторска дисертација проглашена плагијатом, али и председнице Владе Србије Ане Брнабић, која је дипломирала на „шљ“ Универзитету у Нортвуду, постоји још функционера актуелне власти чије су стечене дипломе и образовање под знаком питања.

Па је тако председник Одбора за контролу служби безбедности, Игор Бечић, често помињан као неко ко је диплому приватног факултета стекао са 34 године.

Према званичним подацима, диплому основних студија стекао је 2005. на Факултету за услужни бизнис у Новом Саду, који је део Универзитета Едуцонс из Сремске Каменице. Даље се наводи да је у међувремену Бечић магистрирао на Факултету за пословни и индустријски менаџмент Универзитета Унион.

Интересантно је и то да је радно искуство од 1989. до 1990. стицао у предузећу „Бадкатранс“ у Врбасу, на позицији линијски контролор и кондуктер.

Бечић је постао члан Српске напредне странке 2008.

Братислав Гашић, први човек БИА, такође је у јавности помињан због диплома које су доведене у питање, па је тврдио да је 2003. дипломирао на Економском факултету у Нишу.

У ствари, Српска напредна странка предложила је Гашића 2014. за министра одбране и уз тај предлог доставила Народној скупштини и биографију у којој стоји да је дипломирани економиста, и да је дипломирао 2012, а да је средње образовање стекао у крушевачкој Гимназији. Међутим, на званичној интернет страници те средње школе нигде нема његовог имена, писали су медији 2015.

Нешто касније, Српска радикална странка објавила је наводну приступницу којом се Гашић учланио у СРС, а у којој пише да има стечену средњу стручну спрему, занимање керамичар. Међутим, Гашић је ово више пута демантовао, наводећи да је заправио био баштован.

Горан Ракић напредовао је од ватрогасца до председника Српске листе и градоначелника Северне Митровице.

Наиме, о Ракићевом образовању постоје само незваничне инфорамације, према којима је средњу школу и Економски факултет завршио у Косовској Митровици, где је Приштински универзитет измештен после увођења УН протектората на КиМ.

На званичном сајту Општине Северна Митровица, наводи се само да је Ракић дипломирани економиста, да је у претходном периоду био запослен као директор ЈКП „Стандард“ Косовска Митровица, а пре тога у Ватрогасној станици Косовска Митровица.

У биографији потпредседнице Главног одбора Српске напредне странке и народне посланице у Скупштини Републике Србије Марије Обрадовић, дуго није било никаквих званичних података о њеном образовању, осим да је радила је као новинарка и уредница на РТВ Крушевац и РТВ Краљево.

Међутим, с „рађањем“ сајта marijaobradovic.rs, појавила се и биографија. Па тако стоји да је Марија Обрадовић основно образовање стекла у Краљеву, а да је Педагошку академију завршила у Крушевцу и Учитељски факултет у Београду. Ипак, нигде се не наводи које године је Обрадовић уписала и завршила студије.

Такође, пише и да је била полазник Дипломатске академије Министарства спољних послова Републике Србије.

Ирена Вујовић је члан председништва СНС и једна од „мегатрендоваца“.

Наводи се да је завршила је основне и мастер студије на Геоекономском факултету (Факултет за међународну економију на Мегатренд универзитету), а уписала је и докторске студије на Факултету за пословне студије, док се напредњацима прикључила 2008.

Чини се да актуелна власт на образовање гледа као на бизнис и подстиче систем који запошљава најгоре, постављајући их на кључна места у држави. За то време, образовани људи одлазе, а перпектива Србије је на климавим ногама.