Прочитај ми чланак

СКУПШТИНСКИ ОДБОР УСВОЈИО предлог измена Устава

0

Скупштински Одбор за уставна питања и законодавство усвојио је предлог Владе за промену Устава Србије у делу који се тиче правосуђа.

Одбор је претходно одбио предлог председника тог тела Ђорђа Комленског да се од Владе затражи да у року од 15 дана допуни предлог на начин да достави и нормативна решења за поједине одредбе, да прецизира како би те промене требало да гласе.

Фото: Србин.инфо

Министарка правде Нела Кубуровић је, образлажући предлог који је Влада поднела у новембру прошле године, истакла да се Србија потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом 2008. године обавезала да ће радити на јачању институција и владавине права и направити неопходне реформе у правосуђу.

Она је подсетила да је Устав одмах по усвајању 2006. године наишао на критике Венецијанске комисије, због претеране улоге парламента при именовању на функције у правосуђу, као и то што се судије и заменици тужилаца бирају на трогодишњи мандат и имају „пробни период“.

Она је напоменула и да судијска независност није адекватно поткрепљена одговарајућим правилима која то потврђују, а Устав не регулише ни њихово разрешење, него је остављено да се разлози регулишу другим актима.

Посланица Демократске странке Гордана Чомић упозорила је да је мењање Устава много већи проблем него што се то покушава приказати и да ће одбор, ако пристане да усвоји предлог Владе, за који се не зна ни како ће се звати ни у којој форми бити, да ли као амандмани или нешто друго, увећати процедуралне тешкоће.

Она је истакла да Скупштина једина има надлежност за промену Устава и затражила да се због тога одржи састанак свих шефова посланичких група, како би се све недоумице разрешиле и одредили јасни рокови, као и то шта ће се десити са амандманима.

„Да се не понови грешка да се на Одбору гласа да Влада поднесе предлог, а да не знамо које име има тај акт и да немамо могућност да мењамо амандмане“, објаснила је Чомић.

Кубуровић је, реплицирајући јој, рекла да предлог може да послужи само као основа за јавну расправу, а да Влада неће достављати никакве амандмане, јер за то није овлашћена.

„Влада је ту само да укаже у ком делу Устав треба да се мења и зашто су те измене неопходне“, констатовала је Кубуровић, указујући да је ресорни Одбор тај који треба да сачини коначан текст предлога измена Устава, после јавног слушања и расправе.

Посланица Српске радикалне странке Вјерица Радета поручила је да се радикали противе било каквој измени Устава. Према њеном мишљењу, Устав се у делу који се односи на правосуђе мења да би се удовољило ЕУ и невладиним организацијама окупљеним у Национални конвент.

„Кад би се ово усвојило, на наше правосуђе би искључиво утицале америчка и британска амбасада. То је било и до сада, од 2000. године. Сада је мало мање изражено тако отворено, али утицај и даље постоји“, закључила је Радета, која сматра да је решење у измени закона, а не Устава.

                ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!