Прочитај ми чланак

Скупштина – Марсенић растурио Синишу Малог: Ево како министри пљчкају буџет Србије

0

- Оно што забрињава је дуг Србије. Ми дугујемо данас 30 милијарди евра више него што смо дуговали 2008. године. Данас је то 38,7 милијарди евра. Ако наставимо тим темпом, а јасно је да хоћемо, 2027. године доћи ћемо до цифре између 51 и 55 милијарди евра, рекао је у Скупштини Србије народни посланик и потпредседник Нове ДСС, Предраг Марсенић, током расправе о буџету Србије.

А затим указујући колико само на име камата годишње држава Србија мора да плаћа својим повериоцима још додао:

– Оно што такође брине је раст камата. Нама камате расту од 900 милиона евра, преко милијарду и 250 милиона евра, до ове цифре коју имамо данас милијарду и 580 милиона евра, што је у овом тренутку 2,1%. То је наш дуг, 2,1% камата у оквиру БДП-а.

Посебно је, морам да кажем, необично и узмите то и саслушајте ово, зато што је важно. Говорили сте да је 89% БДП у Еврозони. То је заиста истина. Међутим, земље централне и источне Европе имају 1,5% камата. Француска има 110,5% дуга у оквиру БДП-а, а има 1,7% камата, а ми имамо наводно најбољи однос. Значи, ми имамо 50% дуга у оквиру БДП-а, али имао 2,1% камата, и то онда говори да ћемо заиста 2027. године и камате имати много више и да ће они бити између две милијарде и 100 милиона евра и две милијарде и 300 милиона евра.

То је оно што је проблематично и зато ја мислим да у буџету имамо ове позиције. Ми смо их имали и у буџету и у ребалансу. У питању су две позиције: то је финансирање подршке буџету Србије. У буџету смо имали две позиције од три и по милијарде евра, дакле укупно седам милијарди евра, а данас имамо четири милијарде евра и једну позицију, дакле, која је повећана. Уколико је, јел, ситуација таква, како ви кажете, да је Србија никада јача, ја мислим да заиста није баш тако. Уколико Србија заиста никада није била јача, зашто се онда не размишља о томе да се смање акцизе, да се у ствари укину акцизе на струју и смање акцизе на гориво?

Дакле, 2008. године евро је био 78 динара, а гориво је било 75 динара. Данас је ситуација таква да је нама гориво у еврима 65% веће. Дакле, данас је гориво 1,65 евра. То једна држава која је стабилна и која је, како ви кажете, јака могла би себи да допусти да грађанима спусти ту цену акцизе, иако су наравно приходи, како ви кажете, дванаест милијарди, али пет и по милијарди од тих прихода од акциза је управо на гориво.

Треба наравно и рећи да нам је међугодишња инфлација 4,3% и да је просечни раст 4,7%. Све то су показатељи да одређених проблема има и да заиста ово није, како ви кажете, позитиван ребаланс, закључио је Марсенин подвлачећи да су све ово разлози због којих коалиција НАДА, (Нови ДСС и ПОКС), неће гласати за ребаланс буџета државе Србије, који је у име Владе Србије предложио министар финансија, Синиша Мали.

А шта је још потпредседник Нове ДСС рекао и о трошковима у вези ЕКСПО-а 2027 и Националног стадиона, погледајте у видео прилогу, па о свему донесите свој вљани суд.