Прочитај ми чланак

СКОПЉЕМ ВРШЉАЈУ ЦИА, М6, Турци, Ирачани, Албанци — а казна за Србе

0

У Македонији не оперишу само западне службе, већ и обавештајци из Грчке, Бугарске, Велике Британије, Сирије... Српске службе су за Македонију бенигне, јер између две земље постоји спор само око Цркве.

„Случај“ српског припадника БИА у Собрању током недавних немира у Македонији решен је између Скопља и Београда тако што су Обавештајна агенција Македоније (Агенција за разузнавање — АР) и српска Безбедносно-информативна агенција (БИА) на заједничком састанку договориле међусобно повлачење званичних представника из Београда и Скопља и довођење нових људи на њихова места.

CC BY 2.0 / Pixabay /

То је, према речима Ивана Бабановског, професора безбедности у Скопљу и некадашњег високог функционера обавештајне службе СФРЈ, а потом и Македоније, био један од најбезболнијих начина да се тај „проблем“ на нивоу држава реши.

Опште је познато да при свакој амбасади у свакој држави света постоје и такозвани обавештајно-дипломатски кадрови, који, по речима нашег саговорника, имају задатак да заступају и пазе на интересе своје државе у земљи у којој су. Страни безбедњаци у амбасадама обично су, каже наш саговорник, „покривени“ дипломатским звањем први или други секретар амбасаде који у ствари има задатке обавештајног карактера.

„Безбедносни задатак им је да штите дипломатско представништво државе коју представљају, али и да раде обавештајне послове који се односе на интересе своје државе. То подразумева остваривање интензивне и пријатељске сарадње са службама земље домаћина, али и да остварују интересе политике коју представљају“, објашњава он.

Професор Бабановски каже да је у Македонији присутно на десетине страних служби као и да је, у последње време, Турска свој персонални капацитет у обавештајном пољу повећала за 300 одсто. Он каже да то не значи да Турска има неке лоше намере према Македонији, већ то ради како би заштитила властите интересе, односно инвестиције турских фирми у Македонији.

Према његовим речима, најјача и најактивнија је америчка обавештајна служба ЦИА, што је по њему нормално, јер имају велике геостратешке интересе на територији Македоније.

То важи и за британске службе М5 и М6, а веома актуелне су и немачка служба БНД, обавештајне структуре Фрацуске и италијанска служба безбедности.

„Ту су и службе испред држава-чланице НАТО-а, јер су интереси те алијансе на Балкану примарни. То не угрожава нашу безбедност нити безбедност других држава, на пример Србије. Они то раде како би штитили безбедност ЕУ која је угрожена због терористичких структура“, објашњава наш саговорник.

Због тога, додаје Бабановски, на тлу Македоније све је активнија и обавештајна служба Ирака, која ствара своју мрежу, као и сиријска обавештајна служба.

Остатак текста прочитајте на: https://rs.sputniknews.com/regioni/201706171111591996-makedonija-srbija-obavestajne-sluzbe-/