Прочитај ми чланак

Сахраниће нас: Не знају да реновирају зграду, а Вучић најавио нуклеарке до…

0

У тренутку незапамћене трагедије која се десила у Новом Саду, када је због пада настрешнице на реконструисаној Железничкој станици страдало више људи, а на десетине је повређено, Србија улази у причу о изградњи нуклеарки. Наиме, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић саопштила је јуче да ће до краја године бити усвојене измене Закона о енергетици и да ће бити укинут мораторијум на изградњу нуклеарних постројења у Србији.

“Средином наредне године биће завршена прелиминарна техничка студија за разматрање мирнодопског коришћења нуклеарне енергије, која треба да покаже шта је најпогодније за наше услове”, рекла је Ђедовић Хандановић у разговору са замеником генералног директора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Хуа Лиујем.

Она је навела да је важно да разумемо који су трошкови и временски оквир и према томе наставимо да продубљујемо сарадњу са ИАЕА.

“До тада мора да се развија платформа у сарадњи са министарствима просвете и науке, кроз коју ће се заједно са ИАЕА јачати кадровски капацитети у свим институцијама, регулаторним телима и енергетским компанијама, као и подстаћи образовне и научне институције да наставе да унапређују своје програме и јачају капацитете који ће се бавити мирнодопском применом нуклеарне енергије”, рекла је министарка.

Укидање овог мораторијума најавио је председник Србије Александар Вучић још у марту ове године.

„Укинућемо мораторијум, морамо да преживимо и имамо струју. Француска хоће да повећа капацитет нуклеарки. Традиционална нуклеарна електрана би нам решила све проблеме. То су огромне паре, а све мора да буде безбедно. То је чиста зелена енергија и зато нам треба добра економија. Ове године морамо да почнемо и изградњу нафтовода“, рекао је тада Вучић.

Како је објаснио, Србија ће морати да мења законе који су донети још у периоду СФРЈ. Ипак, стручна јавност се у претходном периоду није оглашавала о изменама овог закона, нити је она била у центру пажње шире јавности.

„Молио сам Макрона…“

Затим је у августу у Београду био француски председник Емануел Макрон. Председник Србије је након састанка рекао да је молио Макрона за сарадњу у области нуклеарних програма јер „Србија за 10 година неће имати електричну енергију, ако не користи нуклеарну“.

„Разговарали смо о потенцијалној сарадњи у оквиру развоја нуклеарних програма, о којој сам ја молио Макрона, јер Србија за 10 година неће имати довољно електричне енергије, ако не користи нуклеарну… Сви сектори расту, осим енергетике. Мораћемо да улажемо много више и тражићемо подршку и Макрона и француске владе“, рекао је Вучић.

Све то време се у јавности поставља питање може ли се овој власти, с обзиром на досадашња искуства, поверити овакав пројекат.

С тим у вези требало би подсетити на хаварију коју смо пре неколико година имали са снабдевањем струје, јер је у свих шест блокова у ТЕНТ-у ложено блато уместо угља, након чега је са чела ЕПС отишао дугогодишњи директор Милорад Грчић.

Треба истаћи да пуних седам година нисмо у стању да завршимо радове на изградњи нове аутобуске станице у Београду.

Такође, не треба заборавити ни на нови потпорни зид у Грделици, који се више пута обрушавао и да се обилазница око Београда градила деценијама. О обртању коцки на Тргу републике да не говоримо, као ни о последњој изјави градоначелника Београда Александра Шапића да Србија нема стручњаке који су у стању да поставе семафоре на кружним токовима.