Прочитај ми чланак

Рекао, понављао, тврдио, али се није десило: Какве поруке је слао Вучић…

0

Оставке, захтеви студената и штрајк просветара теме су о којима је председник говорио или неистинито или је мењао мишљење.

„Готово је са оставкама за пад надстрешнице“, рекао је председник Србије Александар Вучић, 21. новембра 2024. године, три недеље после трагедије у Новом Саду, где је погинуло 15 људи, док је двоје тешко повређено.

Осим што је изашао ван својих надлежности, наступајући као да је председник Владе, ова изјава се показала нетачном.

Оставку, која је потврђена тек 50 дана касније, поднела је цела Влада Републике Србије предвођена премијером Милошем Вучевићем, као и сада бивши градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

Власт је у овом случају прекршила закон, јер је на седници, на којој је прва тачка морало да буде констатација оставке, одлучила да усвоји пре тога 62 тачке дневног реда од чега већину чине закони, али и задуживања, што нема смисла када је влада у оставци.

Тако је 15 дана после почетка заседања, 19. марта, констатована оставка Милоша Вучевића. Оставка Милоша Вучевића поднесена је 28. јануара, а стигла је у Народну скупштину 5. фебруара, јавила је Радио телевизија Србије (РТС) .

Испуњен део захтева опозиције

Осим Вучевића, истог дана због насиља које се десило, оставку је поднео и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић. Његова оставка је 4. фебруара стигла у Скупштину града Новог Сада.

Ђурић и Вучевић су поднели оставке под притиском јавности, а непосредан повод је пребијање две групе студената у Новом Саду. Том приликом је једној студенткињи поломљена вилица, а насилници су виђени да улазе у просторије Српске напредне странке (СНС).

Само дан раније, Вучић је обећао реконструкцију Владе Србије, рекавши да очекује „да више од 50 одсто министара буде замењено“.

Подсетимо, Вучић је више пута рекао да прелазне владе неће бити „док је он жив“.

Овим оставкама испуњен је уједно и захтев опозиционих странака за сменом Милоша Вучевића и Милана Ђурића, који су саопштили непосредно после пада надстрешнице.

Опозиција је тада тражила објављивање свих тајних уговора везаних за реконструкцију Железничке станице у Новом Саду, хитно хапшење свих одговорних за убиство – у том тренутку 14 људи и пуштање на слободу свих невиних и незаконито притворених, као и ванредну контролу свих инфраструктурних пројеката који су започети или рађени у последњих 10 година.

Опозиција је тражила да се захтеви испуне до 15. новембра 2024. године.

Штрајка просветара има

Председник је омануо и када је говорио о штрајку просветних радника. Око Нове године, пошто је држава без најаве скратила прво полугодиште за недељу дана, поручио је да у другом полугодишту неће бити потпуне обуставе рада у школама.

„Неће бити потпуна обустава, ја вам кажем – неће бити макар сменили сваког директора у Србији, макар сменили све или поделили отказе зато што је то противзаконито“, рекао је Вучић за пропагандистичку телевизију са националном покривеношћу.

Речено се није десило. Велики број школа је у потпуној, а још већи, у делимичној обустави наставе. За бројне школе тренутно је у току трећа узастопна недеља без наставе.

Том приликом, за просвету ненадлежна особа је извређала наставнике, а као разлог зашто неће бити штрајка, навео је новац.

„Просветни радници могу да ступе у генерални штрајк, али је оценио да се они на то неће одлучити, јер, како је рекао, „воле да праве блокаде, а да плате долазе у целини“, рекао је Вучић.

Да је његова тврдња није обистинила, признао је изјавом да је најмање 23 одсто школа штрајковало. Синдикати су тврдили да је доста више школа у обустави рада. Деманти је доживела и тврдња да неће штрајковати због могућности да остану без плата. Просветари су остали у штрајку иако им је, без било каквог законског образложења исплаћени делићи половине плате које су се кретале од 1.500 до 3.000 динара, а неки нису примили ништа.

Студентски захтеви нису у потпуности испуњени
Први пут је председник Србије рекао да су студентски захтеви испуњени 11. децембра у обраћању јавности који су буком испод прозора обележили студенти који су се изненада појавили у парку, током његовог говора.

Да су захтеви студената испуњени понављао је Вучић и наредних дана.

„Испуњени су сви студентски захтеви. Накнадне захтеве не прихватамо. Они свој посао, ми свој посао и то је то“, казао је председник недељу дана после првог „испуњења“.

Три дана касније још једном је рекао да су захтеви испуњени, а затим рекао да су „захтеви широко развучени, мудро постављени, довољно да нису јасни“.

Тих дана још нису били идентификовани нападачи на студенте ФДУ у блокади. Више јавно тужилаштво у Београду издало је саопштење којим је потврдило да су нападачи на студенте ФДУ процесуирани 40 дана након инцидента 22. новембра, као и да од надлежног суда, никада нису затражили да им се одреди притвор.

Пред Нову годину је поново Вучић изрекао да су испуњени сви студентски захтеви, али онда и контрадикторни став да је Тужилаштво „јуче почело да објављује сва документа, чак и оне грађевинске свеске“ које, како каже, „студентима сигурно ништа не значе“.

„И то су почели да каче. Слагао се ја или не са подизањем оптужнице, а то је за неку другу тему, и то је подигнуто. Али, никада није ни била реч о стварним захтевима, увек је била реч о политици, бар за један део њих, оних под утицајем „Прогласа“ и свих других“, рекао је Вучић, признавши још једном да захтеви нису били испуњени.

Осим те неистине, струка је осудила тврдњу да грађевински дневници небитни, већ напротив, веома важни.

С почетка године, Вучић је присуствовао седници Владе и поручио да су сви захтеви студентског протеста испуњени.

Почетком друге половине јануара, није рекао да су захтеви испуњени, већ је позвао позвао студенте да му објасне како то захтеви нису испуњени.

Студенти су остали при ставу да је председник ненадлежан за испуњавање захтева.

У обраћању 27. јануара, када су када су студенти организовали 24-часовну блокаду Аутокоманде, председник Србије Александар Вучић је најавио да ће сви студентски захтеви бити испуњени, иако је претходно тврдио да већ јесу.

Нисам ја, криви су државни органи

Он је овог пута замерио државним органима „што бројна документа о реконструкцији железничке станице у Новом Саду, нису одмах објављена“. Вучић је обећао да ће сва бити позната јавности, чак и она мање битна.

„Документација која обухвата уговоре са извођачима и подизвођачима радова није била означена као тајна и није ми јасно због чега их Влада није објавила одмах“, рекао је Вучић и изразио наду да ће то бити испуњену.

“Надам се да хоће, али нисам сигуран“, рекао је том приликом. Помиловао 13 људи који су ухапшени током протеста.

Грађевински факултет у Београду је два дана пре овог обраћања објавио листу документације за зграду железничке станице у Новом Саду која у том тренутку није доступна јавности или је некомплетна.

Одбијени Вучић се враћа на стару причу

Председник Србије почетком фебруара позвао је Ректорски колегијум Универзитета у Београду на дијалог у вези са испуњењем четири студентска захтева.

Међутим после одбијања Колегијума да разговора са ненадлежном особом у име студената, Влада у оставци послала је свим амбасадорима Србије и чланицама Европске уније текст у којем наводи да су „студентски захтеви оправдани, добро утемељени и важни“, као и да је Влада све те захтеве испунила. Ово се дешавало на 100 дана од трагедије у Новом Саду.

Враћање на стара подешавања, односно тврдњу да су захтеви испуњени, Вучић је започео на митингу у Сремској Митровици за Сретење када је поручио да су захтеви студената испуњени и позвао их да још једном да размисле о својој будућности.

„Позивам још једном студенте да размисле о својој будућности, моје поверење у њих је много веће него у оне који су их на ово натерали. Прогласите победу, добили сте све захтеве испуњене, вратите се у клупе, овој земљи је потребно знање“, поручио је Вучић.

Током једног од бројних гостовања на режимским медијима рекао је да студенти не знају зашто тврде да захтеви нису испуњени.

Затим је приликом новог гостовања на Радио-телевизији Србије (РТС) поручио је да су сви захтеви студената одавно испуњени, као и да сви знају, иако се наводно чека да буду испуњени.

До сада ниједан од четири захтева није у потпуности испуњен.

Листа студентских захтева

Први захтев – објављивање комплетне документације и одговорност за пад настрешнице
Иако су власти тврдиле више пута да су сва документа објављена то се није десило до данас. Експертска група за испуњење захтева је почетком марта навела да недостају делови документације који се тичу документације која се односи на процес избора подизвођача и добављача.

Затим, делови документације која се односи на сагласност Финансијера и Инвеститора на избор подизвођача/добављача ангажованих од стране извођача за извођење радова, па делови документације која се односи на подизвођачке уговоре, прилоге уз подизвођачке уговоре и анексе подизвођачких уговора. На крају недостају и делови документације која се односи на привремене и окончане ситуације и фактуре, а у вези са подизвођачким радовима на Железничкој станици Нови Сад.

Други захтев – откривање и кажњавање нападача на студенте и грађане

Тада су објавили да су њих и професоре, према наводима медија, физички нападали Милија Колџић, Александар Јокић, Душан Костић, Милена Алексић и Иван Станишић. Студенти ФДУ тврде да их је напало више људи и идентификовали су више лица, али да за њих није покренута истрага. Због даљих физичких напада на студенте и грађане захтеви су проширени новим лицима, која су такође идентификована по наводима медија као учесници у другим инцидентима који су се догодили од почетка блокаде, а која нису процесуирана.

Трећи захтев – одбацивање оптужби против ухапшених на протестима

Овај захтев се првобитно односио на у протесте у Новом Саду 5. новембра и он је испуњен услед притиска јавности. Међутим, услед развоја догађаја је, као и други захтев, доживео проширење. Сада се тражи одбацивање оптужби против свих ухапшених студената и грађана током протеста.

Четврти захтев – већа издвајања из буџета за факултете за 20 одсто

Влада је усвојила одлуку о повећању материјалних трошкова за 20 одсто. Међутим, како кажу студенти, ово увећање значи повећање од само четири одсто, кад се погледа укупан буџет. Јер, како истичу, материјални трошкови су само један део буџета за Више и универзитетско образовање.