У емисији Интервју на Гласу јавности, професор др Милош Ковић, један од оснивача и члан Председништва Покрета за одбрану Косова и Метохије, говорио је о кључним националним питањима – ситуацији на Косову и Метохији, резултатима избора, студентским протестима, као и о опасностима које прете Србији ако настави политику уступака.
Косово као тест за судбину Србије
Ковић је упозорио да би одустајање од Космета значило улазак у процес распарчавања Србије, јер тиме власт не шаље сигнал своје „добре воље“, већ сопствене слабости. Ако се Србија одрекне једног дела своје територије, поставља се питање – шта је следеће? Да ли ћемо пристати да изгубимо и друге делове државе? „Таква политика нас доводи у позицију народа без државе – у судбину коју данас имају Курди“, нагласио је Ковић.
Он је посебно истакао да се над Србима на Косову и Метохији спроводи геноцид, док власти у Београду то прећутно посматрају. Српске институције у покрајини нестају једна за другом, а процес исељавања Срба тече брже него икада.
О изборима и положају Срба на КиМ
Професор Ковић је анализирао резултате недавно одржаних избора и указао како ће они утицати на положај Срба у јужној покрајини. Према његовим речима, актуелна власт у Београду све више удаљава Србију од Косова и Метохије, препуштајући Србе милости Приштине.
„Редовно одлазим на Космет са својим студентима и сведочим ономе што народ тамо преживљава. Упркос свим тешкоћама, Срби на Косову остају привржени својој држави, али питање је докле ће моћи да издрже ако их и Србија заборави“, рекао је Ковић.
Студенти пишу историју
Говорећи о актуелним студентским протестима и блокадама, Ковић је похвалио младост која је показала „изузетну самосвест и родољубље“. Према његовим речима, студенти су у последњих неколико недеља доказали да не желе да буду неми посматрачи урушавања државе, већ су се сврстали у прве редове борбе за будућност Србије.
„Они су на пленумима јасно поручили да неће трговину њиховим захтевима, не желе да буду политички инструмент било које стране. Први пут после много година, млади су они који предводе, а не прате друштвене токове“, истакао је Ковић.
Он је такође упозорио да постоје политички актери који желе да искористе студентски протест за своје циљеве. „Питање је – ко хоће да ‘јаше’ на студентском протесту?“, запитао се професор, истичући да би се студенти морали сачувати од политичких манипулација.
Путеви из кризе
Ковић је анализирао могућа решења кризе у којој се Србија налази, говорећи о важности дијалога, потенцијалу прелазне владе, али и подељености унутар националне политичке сцене.
„Србија се налази пред важним одлукама – хоће ли се борити за себе или ће прихватити да је обичан протекторат. Одговор на то питање неће дати политичари, већ народ, а пре свега – млади“, закључио је професор Ковић.
foto: Telegram kanal profesora Kovića