Професор Правног факултета у Северној Митровици Дејан Мировић изјавио је данас да је Српска листа у потпуности изневерила српски народ на Косову и Метохији (КиМ), јер је следила личне интересе председника Србије Александра Вучића.
Мировић је у интервјуу агенцији Бета казао да је Српска листа између интереса српског народа и приватног интереса Александра Вучића (председник Србије), „изабрала да буде инструмент Вучићеве неуставне и незаконите политике“.
„Вучић је Српску листу формирао, финансирао и био јој и још увек је њен фактички председник. Зато је та организација у потпуности изневерила српски народ и зато би јој примеренији назив био Вучићева листа“, рекао је он.
На питање које су највеће грешке Српске листе, Мировић је казао да је беспоговорно слеђење Вучићеве политике довело до тога да су сви поступци Српске листе били погрешни.
„Није постојала константна политика већ само прихватање и слеђење Вучићеве приватне, неуставне и контрадикторне политике. Прво су подржали и спроводили укидање српских институција и неуставни Бриселски споразум, затим су ушли у све сецесионистичке владе од Исе Мустафе, Рамуша Харадинаја, Авдулаха Хотија до Аљбина Куртија, а у новембру 2022. године су због Вучићевих приватних и непрозирних циљева напустили институције и тако предали Србе и локалну власт Куртију“, објаснио је професор.
Мировић је нагласио да функционери Српске листе не деле судбину српског народа на КиМ.
„Најбољи пример је њихов бивши председник Горан Ракић који је од министра у Куртијевој влади постао републички посланик Српске напредне странке (СНС). Функционери Српске листе су увек били и уз приштинску и уз београдску власт, које су радиле против интереса српског народа“, рекао је.
Упитан због чега посланици Српске листе нису поднели оставке у Скупштини Косова као остали Срби који су радили у косовским институцијама, Мировић је казао да се „њихов фактички шеф“ Вучић обавезао Бриселским споразумом да они буду део косовског сецесионистичког правног и политичког система, а не српског.
„Исто важи и за фарсу звану Заједница српских општина (ЗСО) која је у својој правној суштини саветовалиште и пункт за комуникацију с властима у Приштини, која не би имала право чак ни самостално да доноси свој статут“, навео је професор.
На питање које су последице владања Српске листе у срединама са српском већином, Мировић је рекао да се само у последњих годину дана с Косова иселило више од 15 одсто Срба.
„Чак и нови председник Српске листе Златан Елек признаје да се после Бањске иселило око 15 одсто Срба са севера КиМ. Као неко ко 12 година ради на КиМ, тврдим да је та бројка већа и да су посебно Звечан и Лепосавић опустели. Око 80 Срба се налази у Куртијевим затворима и непрестано се хапсе нови под ретроактивним оптужбама за наводне ратне злочине. Прихватањем Француско -немачког плана, Вучић и Српска листа су омогућили легализацију укидања преосталих српских институција, привредних субјеката, докумената и регистарских таблица на КиМ“, истакао је Мировић.
Коментаришући однос косовских власти према српској заједници на КиМ, Мировић је казао да Курти спроводи политику за коју се увек залагао.
„Курти ствара независно и унитарно Косово са Србима као мањином која има само формална права. Крајни циљ је укидање Резолуције 1244 и њена замена Ахтисаријевим планом као и улазак у Уједињене нације (УН), односно укидање руског вета. Захваљујући пре свега Вучићевом прихватању Француско-немачког плана и Охридског споразума и продаји оружја Украјини, Курти је на корак од тих циљева“, сматра Мировић.
Оцењујући однос власти у Београду на челу с Александром Вучићем према српској заједници на КиМ, Мировић је рекао да је тај однос доказ да је Вучић извршио државни удар.
„Вучић није имао овлашћења да закључује Француско-немачки план и Охридски спорузум којима се признаје територијални интегритет и сувернитет Косова. Он је узурпирао и овлашћења Српске православне цркве (СПЦ) у члану 7 Француско-немачког плана, јер је преко 100.000 Срба и 1.300 цркава и манастира на КиМ изместио из српског правног система у приштински сецесионистички. То је без сумње тешко кривично дело за које мора да одговара“, казао је професор.
Упитан како би Срби на КиМ требало да се политички организују и да се изборе за своја елементарна права, Мировић је рекао да би требало да се нађе средина између две крајности, „Вучићеве Српске листе и оних Срба који су под контролом Куртија“.
„То деловање мора да буде демократско и мирно и да не одбацује људе који су због претњи и условљавања били део управних органа. Оваква формула деловања би требала да важи и за митрополита рашко-призренског Теодосија и за остало свештенство јер је интерес народа важнији од непрестаног усаглашавања са ставом патријарха Порфирија блиског председнику Републике“, закључио је професор Мировић.
Нови ДСС: Употребити и силу за заштиту српског народа на Косову и Метохији!https://t.co/lagu32NsJb
— СРБИН инфо (@srbininfo) September 4, 2024