Прочитај ми чланак

Претенциозна изјава, а није ни надлежан: Вучићевe ‘претњe’ тужиоцима…

0

Након протеста у Нишу 21. марта, у коме су незадовољни грађани гађали јајима функционере и чланове СНС-а као и градоначелника Ниша Драгослава Павловића, приведено је неколико судената. Међутим, сутрадан су ухапшени пуштени из притвора, што је изазвало велико незадовољство код председника Србије Александра Вучића, па је у таквом расположењу запретио тужиоцима и полицајцима.

Током разговора с грађанима у Лесковцу, Вучић је рекао да је „извукао поуку“ из протеста у Србији и да ће тражити од свих државних органа да реагују у сваком тренутку и на сваком месту.

„Они који то не буду чинили, мењаћемо људе у томе. Они полицајци који не буду желели да штите поредак и закон биће промењени, они тужиоци који не буду желели да штите поредак и закон биће промењени“ изјавио је Вучић и тиме по многима прекршио Устав и угрозио самосталност тужилаштва али и полиције.

Миловановић: Недостатак правне и политичке културе

Тужилац и члан Удружења јавних тужилаца Србије Предраг Миловановић за Данас каже да је према његовом мишљењу Вучић дао једну несмотрену, али и претенциозну изјаву, као и да је она пре свега израз недостатка правне и политичке културе у нашој земљи.

„Изјава заиста изазива контраверзу, будући да је лично он као тада и председник владајуће странке, на референдуму из 2022. године позвао све грађане, а посебно своје бираче да изађу и подрже амандмане на промене Устава РС. Подсетићу вас да је он ономад јавно хвалио и подржао измене Устава у делу који се тицао правосуђа, а којим је ојачана институционална самосталност јавнотужилачке организације и јавних тужилаца понаособ. Посебно бих потцртао да је у Устав ушла одредба по којој нико изван тужилаштва не може утицати на јавно тужилаштво и носиоце јавнотужилачке функције у поступању и одлучивању у поједином предмету. Другим речима, том одредбом је прокламована имплицитна независнот јавног тужилаштва“, каже Миловановић.

Он додаје да је поред те норме Устав прописао још и многе друге, додатно афирмишући сталност и самосталност јавних тужилаца које је предложило Министарство правде, а усвојила владајућа већина.

„Отуд поменута изјава води ка питању – да ли је одиста постојала стварна искреност владајуће већине да учини правосуђе независнијим или је то учињено из неких других, можда лукративних побуда? Наиме, реформисање правосуђа је један од услова који је нашој земљи био постављен од стране међунардне заједнице на путу ка Европској унији“, наглашава Миловановић.

Тужилац наводи да је у том смислу наша држава добила и помоћ из приступних ЕУ фондова као подршку владавини права, као и да је управо реформа Устава у области правосуђа једна од ретких светлих тачака у извештајима ЕУ и међународних организација о напретку наше земље ка ЕУ.

„Друга ствар је то што председник Србије, али и још неки други јавни служдбеници оваквим и сличним изјавама још увек нису развили свест о потреби уздржавања од таквих исказа. Иако то Закон о јавном тужилаштву препознаје као непримерени утицај, далек је пут од стављања норме на папир до њене примене. Зато би неко ко има ту врсту ауторитета у друштву требало да шаље битно другачију врсту поруке – нормативног просвећивања и етике одговорности“, каже Миловановић.

Думановић: Није надлежан

Милан Думановић, потпредседник Новог полицијског синдикалног савеза, коментаришући изјаву председника Вучића како ће полицајци који, по Вучићевом мишљењу, не буду штитили уставни поредак каже за Данас да једино Закон о полицији прописује ко и како ће бити запослен, а коме ће се дати отказ у полицији.

„Такве ствари регулише Закон о полицији који јасно прописује на који начин неко може да заснује радни однос у полицији, а то је путем завршене Средње школе унутрашњих послова, завршетком обуке у Центру за основну полицијску обуку (ЦОПО) или завршавањем студија на Криминалистичко-полицијском универзитету (КПУ). Исто тако закон јасно прописује на који начин некоме може престати радни однос у МУП-у, тј. отказ може да се уручи само након спроведеног дисциплинског поступка“, каже Думановић.

Он, међутим, наглашава да и ти дисциплински поступци морају бити спроведени у складу са законом, а не под притисцима што је, како наводи, био случај са њим и његовим колегом Небојшом Трбовићем.

„Што се тиче конкретне изјаве председника Вучића и изјаве како ће да мења полицајце, једино могу да поручим исто што и студенти- није надлежан“, каже Думановић.

Преко 200 тужилаца и судија осудило Вучићеву изјаву

На Вучићеву изјаву како ће они тужиоци, који према његовом мишљењу, не буду штитили уставни поредак бити смењени, саопштењем се огласило преко 200 судија и тужилаца у којем осуђују овакву изјаву.

Изјавом да ће „они тужиоци који не буду штитили поредак и закон бити промењени“, председник Републике је исписао нову страницу у дванаестогодишњем поробљавању и понижавању правосуђа, наводи се у саопштењу.

Након небројених клеветања и таргетирања малобројних судија и тужилаца који нису пристајали да ћутке посматрају девастацију правосуђа, председник Републике је овај пут отишао и корак даље обзнањујући да ће у складу са сопственом проценом, сада и нескривено, кадровски утицати на састав тужилачких органа, истиче се у саопштењу.

„Зато сматрамо да је последњи тренутак да судије и тужиоци који су до сада ћутке посматрали процес поробљавања правосуђа дигну свој глас и супротставе се оваквом и сличном деловању“, поручује се у саопштењу.

Повереник за самосталност тужилаштва Милан Ткалац, коме је примарни посао да управо штити самосталност тужилаштва, за Данас није желео да коментарише Вучићеву изјаву.

„Заиста не бих желео да коментаришем. Ту има политичких конотација“, рекао је Милан Ткалац.

На молбу да прокоментаришу изјаву председника Вучића нису одговорили ни председник репрезентативног Полицијског синдиката Србије Вељко Мијаиловић, као и председник Високог савета тужилаштва Бранко Стаменковић.